Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Nė rajonin e Ferizajt gripi i derrave ka filluar tė trajtohet si gripi sezonal

Shko poshtė

Nė rajonin e Ferizajt gripi i derrave ka filluar tė trajtohet si gripi sezonal

Mesazh nga d.jeta prej Thu Dec 17, 2009 4:53 am

Nė rajonin e Ferizajt gripi i derrave ka filluar tė trajtohet si gripi sezonalEpidemia e gripit tė derrave e cila ėshtė prezente edhe nė rajonin e Ferizajt, por sipas mjekėve dhe epidemiologėve, tek pacientėt qė janė paraqitur pėr ndihmė mjekėsore janė vėrejtur simptome tė formave mė tė lehta tė kėtij virusi.
Instituti Rajonal pėr Mbrojtjen e Shėndetit public, ka njoftuar se qė nga fillimi i muajit dhjetor janė identifikuar 12 raste,por mjekėt e kėtij Instituti dyshojnė se ky numėr ėshtė shumė madh.
Sipas Dr. Sylejman Topallit, Epidemilog shumė qytetarė nuk janė paraqitur tek mjeku sepse po e kalojnė gripin nė forma mė tė lehta.

Edhe nė qendrėn kryesore tė mjekėsisė familjare thonė se ditėve tė fundit ka pasur numėr mjaft tė madh tė pacientėve me shenja gripoze dhe trajtimi i tyre ėshtė duke u bėrė me terapitė e nevojshme pėr rastet mė tė lehta.
Dr. Nadire Ymeri, Kryeshefe e QKMF-sė, ka thėnė se rastet mė tė rėnda po dėrgohen pėr nė Prishtinė pėr shkak edhe tė vonesave tė analizave tė mostrave tė marra.

Gjatė javės sė parė tė dhjetorit nė Qendrėn e vaksinimit patėn arritur 250 doza tė vaksinės tė virusit AH1N1, por interesimi i qytetarėve pėr ta marrė vaksinėn ka qenė shumė i pakėt, pėr tė mos thėnė fare.
Mjekėt e shėrbimit tė vaksinimit thonė se deri mė tani kanė dhėnė vetėm 9 vaksina kundėr gripit tė derrave, ndėrsa rreth 240 doza tė tjera janė nė dispozicion pėr t’i marrė ata qė duan.
Me pėrhapjen e virusit nė masė kaq tė madhe, mjekėt e Institutit Rajonal pėr Shėndet Publik, dyshojė se kjo vaksinė mund tė jetė shumė efikase nė mbrojte nga gripi i derrave.
avatar
d.jeta
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 1795
Location : n'FeRizAj
Registration date : 24/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi