Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Keshilla Shendetsore..

Faqja 3 e 3 Previous  1, 2, 3

Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 10:47 am

Gashi takon ambasadorin Unler dhe drejtorėt e spitaleve


Ministri i Shėndetėsisė, Alush Gashi, takoi sot ambasadorin
e Turqisė nė Kosovė, Metin Husrev Unler, me tė cilin ka biseduar pėr
intensifikimin e bashkėpunimit midis dy shteteve, nė mėnyrė tė veēantė
nė shėndetėsi pas ratifikimit tė marrėveshjes ndėrshtetėrore edhe nga
presidenti Sejdiu.Bashkėpunimi ka tė bėjė me trajtimin e
pacientėve kosovarė njėjtė nė Turqi sikurse shtetasit e kėtij vendi,
edukim tė vazhduar si nė Kosovė ashtu edhe nė Turqi dhe mbėshtetje
diplomatike tė Turqisė pėr Kosovėn nė forumet ndėrkombėtare, si dhe
anėtarėsim tė Kosovės nė OBSH.

Gashi, sot takoi edhe drejtorin e Qendrės Klinike Universitare dhe
drejtorėt e Spitaleve Rajonale tė Kosovės, tė cilėt i falėnderoi pėr
punėn e madhe qė ata dhe punonjėsit e kėtyre institucioneve kanė bėrė
gjatė vitit qė shkoi dhe qė po bėjnė tani.

Duke u mbėshtetur nė faktin se, sipas njė pėrllogaritje tė thjeshtė,
gjatė vitit qė shkoi nė institucionet shėndetėsore publike tė vendit
janė kryer rreth 4 milionė vizita mjekėsore, Gashi i ka inkurajuar
drejtorėt e spitaleve qė tė vazhdojnė edhe me tej me kėtė ritėm pune,
ndėrkohė qė rezultatet institucioneve shėndetėsore publike tė vendit
kanė reflektuar pozitivisht edhe me zvogėlimin e aplikacioneve pėr
trajtim jashtė vendit pėr disa patologji tė caktuara.
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 10:48 am

Mosha e nėnės dhe autizmi i fėmijės


Analizat e grumbulluara nga 5.6 milionė fėmijė tė moshave
nėn 6 vjeē, sugjeron se nėnat qė lindi nė moshė mė tė madhe mė shpesh
lindin fėmijė me autizėm.Hulumtuesit nga Universiteti i
Kalifornisė kanė vėrtetuar se nėnat mė tė moshuara se 40-vjeē, kanė 50%
rrezik pėr tė lindur fėmijė me autizėm, nė raport me nėnat qė kanė moshė
nga 20 deri 30 vjeēare.

Sipas Autism Research, 4 nga 1.000 gra mbi 40-vjeēare lindin
fėmijė autistik.

Autizmi ėshtė njė ērregullimi i zhvillimit neural qė karakterizohet
me reagim dhe komunikim tė ērregullt shoqėror, dhe me sjellje tė
kufizuar dhe tė pėrsėritshme.
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 10:48 am

Birra mbron eshtrat


Studimet e reja sjellin disa lajme tė mira pėr ata qė
pėlqejnė birrėn. Hulumtimet e fundit kanė treguar se birra ėshtė njė
burim i rėndėsishėm i silicit, pėrbėrėsit kyē nė dendėsimin e masės
kockore.Silici nė birrė ėshtė i pranishėm nė formė tė tretur dhe kjo e bėn
birrėn njė prej burimeve mė tė rėndėsishme tė silicit nė ushqimin nė
botėn perėndimore.

Studimi po ashtu tregon se birra e ndritshme ka nivel mė tė lartė tė
silicit, ndėrsa birra pa alkool, birra e lehtė dhe birra e grurit kanė
mė sė paku.

Falė rezultateve tė kėtij studimi, shkencėtarėt mendojnė se konsumimi
i matur i birrės mund tė jetė i njė ndihme tė vlefshme nė luftėn kundėr
osteoporozės
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 10:49 am

Prirja pėr ėmbėlsira mund tė ēojė nė depresion


Hulumtimet e fundit tė shkencėtarėve amerikanė bėjnė tė
ditur se fėmijėt me prirje tė mėdha pėr ėmbėlsira kanė mė shumė gjasa
pėr tė vuajtur nga depresioni, ndėrsa nė moshė tė shtyrė edhe nga
problemet e lidhura me konsumimin e tepėrt tė alkoolit.Revista
shkencore “Addiction” shkruan se rezultatet e fituara mund tė
shpjegohen me aktivizimin e tė njėjtave mekanizma nė tru, si ato tė
lidhura me kėnaqėsinė nė ushqimin e ėmbėl dhe alkoolin.

Nė studim kanė marrė pjesė 300 fėmijė tė moshės nga 5 deri 12 vjet.
Testimi ka treguar se prirja pėr ushqime dhe pije tė ėmbla, ėshtė njėjtė
e lidhur me prirjet pėr simptomat e depresionit.

Krahas kėsaj, kjo dukuri ka qenė mė e shprehur te fėmijėt tė cilėt
kanė mė shumė anėtarė tė familjes qė e kanė tepruar me konsumimin e
alkoolit.
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 10:49 am

Shqetėsime tė reja tė ekspozimit ndaj rrezatimit


Mjekėt pėrdorin rrezet X pėr tė parė organet, dhe imazhe tė
qarta tė sėmundjeve tė mundshme, si dhe pėr tė trajtuar kancerin. Pėr
vite me radhė rrezatimi ėshtė pėrdorur pėr tė shpėtuar jetė njerėzish,
por ka shqetėsime nė rritje se disa pacientė po marrin mė shumė rreze
sesa duhet kur i nėnshtrohen procesit tė quajtur Cat Scan apo skanimit
tė trupit me rreze X pėr tė krijuar imazhe tre-dimensionale. Studimet
kanė treguar se ekspozimi ndaj rrezatimit mund tė shkaktojė kancer.Patricia
Quirk nga Illinois bėri rreze pėr tė trajtuar kancerin e vezoreve.
Rrezet vrasin kancerin. Por ato ishin vdekjeprurėse pėr tė sepse i
shkatėrruan edhe zorrėt. Dokumentacioni nė spital tregon se asaj iu
dhanė 50 pėrqind mė shumė rreze nga sa kishte nevojė.

Bashkėshorti i saj Tom Quirk thotė se kjo nuk duhet tė kishte
ndodhur.

"I lutem Zotit qė kjo tė mos i ndodhė askujt".
Mė shumė se gjysma e pacientėve nė Shtetet e Bashkuara marrin rreze
si pjesė tė trajtimit tė tyre.

Tomografia Kompjuterike apo skaneri ėshtė njė metodė e pėrdorur
shpesh pėr tė diagnostikuar kancerin. Ajo i ekspozon pacientėt ndaj njė
doze shumė mė tė madhe rrezatimi sesa rrezet X.

Pėrdorimi i skanerit ėshtė rritur shumė qė nga zbulimi i tij 40 vjet
mė parė. Njė raport nė vitin 2007 nė revistėn mjekėsore New England
Journal llogarit se ēdo vit skaneri pėrdoret nė 62 milion raste nė
Shtetet e Bashkuara.

Nga kėto rreth 4 milion janė kryer tek fėmijėt tė cilėt janė 10 herė
mė tė ndjeshėm ndaj rrezatimit.

Studimet e kohėve tė fundit pasqyrojnė shqetėsimet nė rritje nė
komunitetin e mjekėve ndaj rreziqeve qė vijnė nga sasia e madhe e
rrezatimit qė u jepet pacientėve.

Doktoresha Rebecca Smith-Bindman nė universitetin e San Franciscos tė
Kalifornisė drejtoi njė studim me mė shumė se njė mijė pacientė nė
katėr spitalet mė tė mėdha tė qytetit. Ajo zbuloi se disa pacientė
marrin 20 herė mė shumė radiacion sesa tė tjerėt gjatė skanerit nė tė
njėjtat kushte.

"Nuk kemi standarde qė tė thonė kjo sasi ėshtė e lejueshme dhe kjo
tjetra jo. Ėshtė njė fushė qė kėrkon vėzhgim mė tė hollėsishėm".

Nė dy qytete tė tjera, Los Angelos nė Kaliforni dhe Huntsville nė
Alabama njė studim tregon gjithashtu ndryshime tė mėdha mes rrezatimeve.
Nė disa raste pacientėt marrin tetė herė mė shumė rrezatim pėr tė
njėjtėn procedurė skanimi.

Nė ēdo skanim, radiologu vendos pėr nivelin e duhur tė rrezatimit.
Njė fizikan mjekėsor bėn kalibrimin e skanerit. Por askund nė aparaturė
nuk tregohet se sa rrezatim merr pacienti.

Kolegji Amerikan i Radiologjisė thotė se anėtarėt e tij janė tė
shqetėsuar rreth sasisė sė rrezatimit qė marrin pacientėt. Njė zėdhėnės i
grupit thotė se skanerėt pėrdoren shpesh nė urgjencat e spitaleve pasi
rezultatet mund tė lexohen mė shpejt se sa me analizat e tjera qė nuk
pėrdorin rrezatim.

Radiologėt thonė se pacientėt duhet tė pyesin mjekėt e tyre nėse
analizat qė pėrdorin rrezatim janė tė nevojshme dhe nė se po tė kėrkojnė
nivelin mė tė ulėt tė mundshėm.

Mjekėt duhet tė kontrollojnė gjithashtu pėr t’u siguruar qė niveli i
rrezatimit qė merr pacienti ėshtė sasia e duhur.
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 10:49 am

Kripa dhe shėndeti


Konsumimi i tepruar i kripės tashmė njė kohė ėshtė
vėrtetuar se ndikon keq nė shėndetin kardiovaskular, por ajo nuk ka
asgjė tė pėrbashkėt me kancerin.Studimet e fundit nė tė
cilat kanė marrė pjesė 77 500 meshkuj dhe gra tė moshės nga 45 deri nė
74 vjeē, kanė pohuar se konsumimi i lartė i natriumit ėshtė i lidhur me
njė rrezik tė shtuar pėr t’u prekur nga sėmundjet kardiovaskulare, por
jo edhe nga kanceri.

Nė anėn tjetėr, i njėjti studim ka pohuar se konsumimi i shpeshtė i
peshqve tė kriposur rrit rrezikun e pėrgjithshėm tė prekjes nga
karcinoma.

Nė bazė tė rezultateve, autorėt e studimit kanė arritur nė pėrfundim
se natriumi dhe kripa nga ushqimi kanė efekte tė ndryshme nė rrezikun e
sėmundjeve kardiovaskulare dhe karcinomė.
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 10:50 am

Me ēokollatė kundėr sulmit nė tru


Lajm i mirė pėr tė gjithė adhuruesit ēokollatės! Konsumimi i
njė ēokollate mesatare brenda javės, mund tė parandalojė goditjen nė
tru.Njė studim i ri ka zbuluar se personat tė cilėt janė
konsumues tė rregullt tė ēokollatės, janė pėr 22% mė pak tė rrezikuar qė
tė pėsojnė sulm nė tru.

Nga ana tjetėr, njerėzit tė cilėt paraprakisht kanė pėrjetuar
goditjen nė tru, por hanė ēokollatė, kanė 46% mė pak gjasa qė tė kenė
pasoja vdekjeprurėse.

Shkencėtarėt thonė se efekti pozitiv i ēokollatės vjen falė
flavonoideve qė gjenden nė tė, por besohet se ēokollata pėrmban edhe
pėrbėrės tjerė tė cilėt i shėrbejnė shėndetit.

Megjithatė, pėrkundėr kėtij efekti pozitiv, shkencėtarėt rekomandojnė
qė ēokollata tė konsumohet nė sasi mesatare, sepse teprimi ēon deri te
shfaqja e mbipeshės qė ka efekte negative nė shėndet.
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 10:50 am

Hibiskusi kundėr hipertensionit


Shkencėtarėt nga Universiteti Tufts nė Boston, thonė se
ēaji i hibiskusit vepron kundėr tensionit tė lartė tė gjakut.Revista
Journal of Nutrition njofton se Hibiscus sabdariffa ėshtė
treguar shumė e aftė pėr uljen e tensionit sistolik pėr 7.2 mmHg dhe
atij diastolik pėr 3.2 mmHg.

Hipertensioni ėshtė njėri nga faktorėt kryesorė tė rrezikut pėr
sėmundjet kardiovaskulare, i cili ėshtė fajtor pėr 35% tė infarkteve tė
zemrės dhe tė trurit, pėr 49% tė rasteve me pamjaftueshmėri tė zemrės
dhe ėshtė shkaktar i vdekjes sė hershme te 24% tė vdekjeve nga sėmundjet
e zemrės dhe enėve tė gjakut.

Efekti i hibiskusit nė parandalimin e tensionit tė lartė arterial
konsiston nė vazodilatim (zgjerimin e enėve tė gjakut).
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 10:51 am

Bakteret e mira i duan mollėt


Njė studim i ri i botuar nė revistėn “BMC Microbiology”,
tregon arsyen pse ėshtė mirė tė konsumohen mollėt.Shkencėtarėt
iu kanė dhėnė minjve eksperimentalė ushqim tė pasur me molla, lėng
mollėsh apo ushqim tė kontrolluar.

Duke analizuar mikroflorėn normale tė minjve, ėshtė vėrejtur numėr
shumė mė i madh i “baktereve tė mira” te minjtė tė cilėt kishin
konsumuar molla.

Pėr kėtė efekt pozitiv tė mollėve konsiderohet meritor pektina, tė
cilėn e pėrmban molla, ndėrsa krijon kushte tė pėrshtatshme pėr mbajtjen
e baraspeshės sė baktereve nė organizėm.
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 10:51 am

Lėngjet e gazuara nxisin kancerin e pankreasit


Studimet e reja nė Singapor, tė zhvilluara nė mė shumė se
60 500 persona brenda 14 viteve, kanė zbuluar se konsumimi i dy ose mė
shumė e pijeve tė gazuara nė ditė, rrit rrezikun e prekjes nga kanceri
deri nė 87%.Karcinoma e pankreasit ėshtė njė prej llojeve
malinje tė karcinomės, duke marrė parasysh se gjasat e mbijetesės pesė
vite nga momenti i diagnostifikimit janė vetėm 5%.

Incidenca e kancerit tė pankreasit lidhet edhe me njė varg faktorėsh,
si jeta e parregullt, konsumimi i kalorive tė mėdha, pirja e duhanit
dhe ulja e aktivitetit trupor, tė cilat po ashtu janė nė tė njėjtin grup
me konsumimin e pijeve tė gazuara.

Njė prej mekanizmave tė cilat llogariten si pėrgjegjės pėr
kancerogjenezėn ėshtė edhe stimulimi i qelizave tė pankreasit me vlera
tė larta tė sheqerit nė gjak, ndėrsa fakti se pijet e gazuara
stėrmbushin organizmin me sheqerna tė dėmshėm, ėshtė i pamohueshėm.
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 3 e 3 Previous  1, 2, 3

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi