Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Keshilla Shendetsore..

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga blina-- prej Tue Jan 19, 2010 5:19 pm

Tė qenit prind kundėr hipertensionit


Hulumtimi
i shkencėtarėve amerikanė pranė Universitetit Brigham Young, sugjeron
se personat tė cilėt kanė fėmijė janė mė pak tė rrezikuar nga
hipertensioni (shtypja e lartė e gjakut).Nė studim janė
pėrfshirė 198 participantė, tė moshave ndėrmjet 20 dhe 68 vjeē, nga tė
cilėt janė grumbulluar tė dhėna nė lidhje me tensioni arterial tė tyre.
Tė gjithė pjesėmarrėsit nė studim kanė qenė tė martuar, ndėrsa 70 % e tyre kanė pasur fėmijė.
(Duke marrė parasysh faktorėt, si mosha, pesha trupore, aktiviteti
fizik dhe duhanpirja) shkencėtarėt kanė vlerėsuar se prindėrit kanė
shtypje tė gjakut shumė mė afėr vlerave normale, sesa personat tė cilėt
nuk kanė fėmijė.
blina--
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga blina-- prej Tue Jan 19, 2010 5:20 pm

Ushqimi i shėndetshėm mbron duhanpirėsit


Perimet
e gjelbra, acidi folik dhe konsumimi i tabletave me multi-vitamina,
mund tė mbrojnė duhanpirėsit nga karcinoma e mushkėrisė, bėjnė tė ditur
studimet e reja.Nė studim kanė marrė pjesė 1100 duhanpirės
aktual dhe persona tė cilėt kanė dirė duhan nė tė kaluarėn, shumica e
tė cilėve kanė qenė femra, ndėrsa rezultatet kanė treguar se lėndėt e
sipėrpėrmendura pengojnė mutacionin gjenetik tė qelizave, e cila pėr
pasojė ka kancerin nė mushkėri.
Mekanizmi i saktė i veprimit ende nuk ėshtė i qartė, dhe
shkencėtarėt thonė se ka nevojė pėr studime shtesė pėr tė qartėsuar
gjithēka nė kėtė drejtim.
blina--
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga blina-- prej Tue Jan 19, 2010 5:21 pm

Stresi ėshtė nxitės i tumoreve tė ndryshme


Shkencėtarėt kanė zbuluar se stresi i pėrditshėm mund tė jetė nxitės pėr shfaqjen e disa llojeve tė karcinomave.Cilado
qoftė trauma- emocionale ose psikike- mund tė shėrbejė si urė lidhėse
ndėrmjet mutacioneve tė karcinomės, qė i bashkon ato nė njė kombinim
vdekjeprurės.
Kjo ėshtė e dhėna e parė ‘zyrtare’ qė tregon se gjendja emotive e
njeriut nė shtėpi dhe nė punė, ndikon fuqishėm nė zhvillimin potencial
tė kancerit.
Studimi ėshtė realizuar nga shkencėtarėt pranė Universitetit Yale nė SHBA.
blina--
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga blina-- prej Tue Jan 19, 2010 5:21 pm

Antidepresivėt nuk reagojnė te shumė njerėz


Miliona
njerėz nuk kanė nevojė tė marrin barna kundėr depresionit, sepse ato
nuk veprojnė nė trurin e tyre- tregon njė studim i ri.Antidepresivėt,
qė kanė pėr qėllim ngritjen e disponimit, nuk reagojnė te gjysma e
pacientėve, pasi qė nė vend tė ngritjes sė nivelit tė “substancave tė
hareshme” (si serotonina), te kėto raste antidepresivėt i ulin ato.
Shkencėtarėt besojnė se ky studim do tė ndihmojė qė mjekėt tė
kuptojnė mė mirė, se cilėve pacientė t’u japin barna kundėr
depresionit, e cilėve jo.
Njėherit, ky mund tė jetė hapi i parė i krijim tė terapive tė reja,
tė cilat do tė kenė efekt mė tė madh te popullata e pėrgjithshme.
blina--
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga blina-- prej Tue Jan 19, 2010 5:22 pm

Pagjumėsia- rritje e sheqerit nė gjak


Fėmijėt e
moshave, ndėrmjet 3 dh 6 vjeē, janė dyfish mė tė rrezikuar pėr rritjen
e sheqerit nė gjak nėse flenė mė pak se tetė orė nė ditė- tregon njė
studim i shkencėtarėve kinezė dhe amerikanė.Niveli i lartė
i vazhdueshėm i sheqerit nė gjak, i paraprin diabetit, ndėrsa sipas
rezultateve tė botuara nė revistėn Archives of Pediatric and Adolescent
Medicine, kjo vėrehet mė shumė te fėmijėt me mungesė gjumi dhe mbipeshė.
Tė dhėnat e grumbulluara nga studimi ku janė pėrfshirė 1.240
pjesėmarrės, kanė treguar se pagjumėsia kishte ndikuar nė rritjen e
nivelit tė sheqerit nė gjak, pavarėsisht nga mosha, gjinia, ushqyerja,
sėmundjet tjera apo aktiviteti fizik i fėmijės.
blina--
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga blina-- prej Wed Jan 20, 2010 6:57 pm

Vitamina E mbron trurin


Njėra prej formave tė
vitaminės E vepron nė mėnyrė neuroprotektive duke mbrojtur qelizat
nervore pas sulmeve nė tru, bėjnė tė ditur shkencėtarėt e Universitetit
tė Ohio.Vitamina E paraqitet nė tetė forma, si alfa, beta,
gama dhe delta tokoferol ose tokotrienol, nga tė cilat nutricionistėt
janė pėrqendruar mė shumė nė alfa-tokoferolin (nė Evropė) dhe nė
gama-tokoferolin (nė Amerikė).
Nė fakt, ėshtė alfa-tokotrienoli qė ka treguar njė efekt tė
jashtėzakonshėm nė sistemin nervor, derisa ėshtė pėrdorur te sulmet nė
tru ku ka penguar dėmtimin e mėtejmė tė qelizave nervore.
Qarkullimi i ērregulluar i gjakut nė tru pas sulmeve ēon nė lėshimin
e tepruar tė neurotransmetuesit glutamat. Nė rastet e niveleve tė
rritura tė kėtij tė fundit, enzima cPLA2 lėshon sasi tė tepruara tė
acidit arakidonik, i cili vepron nė mėnyrė neurotoksike.
Alfa-tokotrienol ndėrvepron nė njė shkallė tė kėtij procesi duke
inhibuar aktivizimin e enzimės cPLA2 dhe lirimin e acidit arakidonik nė
tru, duke parandaluar kėshtu dėmtimin e neuroneve deri nė 60%.
blina--
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga *lissa* prej Sat Jan 30, 2010 9:14 am

Ndikimi i alkoolit te kanceri


Studimi i
realizuar nė Britani tė Madhe, sugjeron se konsumimi i verės qė mban mė
pak se 10% alkool, mund tė zvogėlojė rrezikun e shfaqjes sė disa
llojeve tė karcinomave.Sipas tė dhėnave tė reja konsumimi
ditor i 250 mililitrave verė qė pėrmban mė pak se 10% alkool, zvogėlon
rrezikun e shfaqjes sė kancerit tė zorrės sė trashė, fytit, ezofagut
dhe gjirit.

Ndėrkohė, sipas rekomandimeve tė deritanishme, brenda ditės meshkujt
nuk guxojnė tė konsumojnė mė shumė se dy njėsi tė pijeve alkoolike,
ndėrsa femrat vetėm njė.

Njėherit thuhet se konsumi i dhjetė gramėve alkool mė tepėr brenda
ditės (diēka mė shumė se njė njėsi) mund tė shtojė rrezikun e shfaqjes
sė kancerit.
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga *lissa* prej Sat Jan 30, 2010 9:14 am

Ēaji pėrmirėson vėmendjen


Pėrveē njė pije
ideale pėr dimėr, rekalsuesi, antioksiduesi dhe ilaēi kundėr ftohjes,
ēaji mund tė luajė edhe rol nė pėrforcimi e vėmendjes, bėjnė tė ditur
studiuesit e Institutit “Unilever”.Hulumtimi i bėrė nė 30 persona tė ri dhe tė shėndetshėm ka
treguar se sasia e pėrbėrėsve bioaktiv tė pranishėm vetėm nė njė lugė
ēaji ėshtė e mjaftueshme pėr tė pėrmirėsuar vėmendjen.

Ėshtė fjala pėr L-teaninėn dhe kafeinėn tė cilėt nė kombinim rritin dukshėm pėrqendrimin dhe pėrmirėsojnė vėmendjen.
Pėr njė efekt tė tillė ėshtė e mjaftueshme 97 µg L-teanin dhe 40 µg
kafeinė, ndėrsa veprimi ėshtė mė i dukshėm 10-60 minuta pas konsumimit
tė ēajit
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga *lissa* prej Sat Jan 30, 2010 9:15 am

Hani pemė dhe perime - pėrshėndetuni nga kokėdhembja


Kokėdhembjet e shpeshta mund tė jenė simptomė e gjendjeve tė ndryshme, e po ashtu edhe pasojė e mungesės sė kaliumit.Hani
ēdo mėngjes nga njė banane – pėrmban deri 500 mg/100 g, dhe,
pėrshėndetuni me kokėdhembje. Bizelja, qumėshti, soja, avokadoja,
brokoli, portokalli, patatja, kajsia dhe domatja, po ashtu janė burim
solid i kaliumit.

Pėrqendrimi i lartė i kaliumit gjendet dhe nė kafe (neskafe,
makiato, etj) - rreth 5% e kėtij elementi. Kjo do tė thotė se kafja e
pėrgatitur me dy luge ėshtė burim i mjaftuar i kaliumit.

Megjithatė, duhet pasur kujdes sepse nuk ka asgjė mė tė rrezikshme se ērregullimi i elektroliteve!
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga *lissa* prej Sat Jan 30, 2010 9:15 am

Nikotina dhe kotinina, rrezik pėr kancerin e mushkėrive
Gjatė
hulumtimeve te duhanpirėsit ėshtė matur niveli i kotinines, produkt
metabolik i nikotinės, i cili ėshtė tregues i mirė i rrezikut ndaj
kancerit tė mushkėrive.
Niveli i kėsaj substance tė
rrezikshme ėshtė dukshėm mė i zvogėluar te duhanpirėsit tė cilėt para
se ta ndezin cigaren, paraprakisht e hanė mėngjesin.

Ekipi i shkencėtarėve nga Penn State, kolegj nė Amerikė, i cili e ka
bėrė kėtė hulumtim, ka ardhur nė pėrfundim se “duhanpirėsit e hershėm"
janė mė shumė tė varur dhe ju duhet mė shumė ndihmė pėr ta lėnė duhanin.
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga *lissa* prej Sat Jan 30, 2010 9:16 am

Vitaminė D pėr tė sėmurėt nga astma


Studimet nė
tė cilat kanė marrė pjesė 54 persona joduhanxhinj dhe tė cilėt vuajnė
nga astma kanė vėrejtur njė nivel tė ulėt tė vitaminės D te kėta
pacientė.N
iveli i kėsaj vitamine nė gjak te personat me
probleme nė funksionimin e mushkėrive ka qenė mė i vogėl se 30 ng/ml.
Nė anėn tjetėr studiuesit kanė vėrejtur se nivelet mė tė larta tė
vitaminės D kanė pasur efekt mė tė mirė nė funksionimin e mushkėrive.

Nė bazė tė rezultateve tė studimeve autorėt kanė arritur nė
pėrfundim se personat qė vuajnė nga astma mund ta ulin intensitetin e
simptomave duke marrė sasi sa mė tė mėdha tė vitaminės D nė formė tė
ushqimit ose tabletave shtesė
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga *lissa* prej Sat Jan 30, 2010 9:18 am

Rozmarina ėshtė antikancerogjene


Studimet e reja amerikane tė bėra Universitetin e Kanzasit kanė zbuluar edhe njė efekt tė dobishėm tė rozmarinės.
Duke
i shtuar ekstrakt rozmarine mishit tė kuq para gatimit (ose para ndonjė
procesi tjetėr tė pėrgatitjes termike), mund tė parandalohet krijimi i
produkteve kancerogjene.

Gjatė gatimit ose pjekjes sė mishit vjet deri te rritja e prodhimit
tė aminave heterociklike, tė cilat mendohet se mund tė jenė shkaktar tė
kancerit nėse konsumohen rregullisht.

Pėr efektet antikancerogjene tė rozmarinės mendohet se janė
pėrgjegjėse pėrbėrėsit antioksidues, si polifenolet, tė cilat veprojnė
mirė edhe nė temperatura tė larta
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga *lissa* prej Sat Jan 30, 2010 9:18 am

Mbipesha shton rrezikun pėr kancerin e veshkave


Studimi
i realizuar nė Memorial Sloan-Kettering Cancer Center tregon se
mbipesha ėshtė e lidhur me shtimin e rrezikut pėr 48% pėr sėmurjen nga
forma e zakonshme e kancerit tė veshkės.Nė studim janė pėrfshirė 1.640 pacientė me moshė mesatare prej 62-vjeē.

Ėshtė vėrtetuar se prirja pėr tė zhvilluar kancerin e veshkės rritet 4% pėr ēdo njėsi shtesė tė indeksit tė masės trupore- BMI.
Shkencėtarėt thonė se gjatė llogaritjes sė rrezikut, kanė marrė
parasysh edhe faktorė tė tillė, si diabeti, hipertensioni dhe
duhanpirja, qė njėherit janė faktorė tė rrezikut pėr kancerin e
veshkave.

Sipas rezultateve tė botuara nė revistėn BJUI, mbipesha dhe kanceri i veshkave kishin lidhshmėri mė shumė te meshkujt.
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga *lissa* prej Sat Jan 30, 2010 9:19 am

Acidi folik dhe depresioni


Studimi nė tė cilin
kanė marrė pjesė 1.681 pjesėmarrės, tė moshave ndėrmjet 30 dhe 64-vjeē,
ka zbuluar se meshkujt tė cilėt marrin mė shumė acid folik, janė mė pak
tė rrezikuar nga depresioni.
Rezultatet e kėtij studimi kanė
treguar po ashtu se meshkujt me nivel mė tė lartė tė acidit folik nė
gjak, kanė njėherit edhe shprehi mė tė mira ushqyese, konkretisht
konsumojnė mė shumė pemė dhe perime, drithėra integrale dhe produktet
tė qumėshtit me sasi tė vogėl yndyre.

Tė dhėnat e botuar nė revistėn Journal of Nutrition kanė treguar se njė lidhshmėri e tillė nuk ėshtė parė te femrat.
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga *lissa* prej Sat Jan 30, 2010 9:19 am

Siguria e mjeteve tė skanimit nė aeroporte


Anketimet
e publikut tregojnė se shumica e amerikanėve kėrkojnė skanimin e tė
gjithė trupit, si mėnyrė pėr t'u mbrojtur nga sulmet terroriste nė
linjat e avionėve komercialė.Pėrfitimi nga skanerėt po
debatohet nė njė numėr vendesh. Disa grupe kanė ngritur ēėshtjen e
privacisė. Por shumė njerėz besojnė se makinat mund tė paraqesin edhe
rrezik pėr shėndetin. Siē njofton korrespondenti i Zėrit tė Amerikės,
Vidush Sinha, aparatet e skanimit lėshojnė sasi tė vogla rrezatimi, qė
me kalimin e kohės, sipas shkencėtarėve, mund tė shtojnė rrezikun pėr
kancer.

Nė se personi qė akuzohet pėr tentativėn e sulmit me bombė Ditėn e
Krishtlindjeve nė avionin me destinacion Shtetet e Bashkuara do tė
kishte kaluar nėpėr aparatin e skanimit tė tė gjithė trupit, eksplozivi
qė ai kishte nė trup mund ta ishte dalluar dhe tentativa pėr sulm do tė
ishte zbuluar shumė mė herėt.

Shtetet e Bashkuara, veē Britanisė, Holandės, Francės dhe Italisė,
kanė bėrė tė njohura planet pėr instalimin e skanuesve tė trupit nėpėr
aeroporte.

"Ėshtė shumė e vėshtirė tė gjesh eksplozivėt me pajisjet qė tani
janė nė dispozicion. Skanuesit e trupit janė nė gjendje ta bėjnė kėtė".

Rrezet X kontrollojnė me hollėsi trupin,makinat gjenerojnė imazhe korrekte qė mund tė dallojnė objekte tė fshehura nėn rroba.
Pėrveē shqetėsimeve pėr privacinė, ka pėrherė e mė tepėr diskutime
lidhur me rrezikun e mundshėm tė kancerit nga rrezatimi i lėshuar nga
skanerėt. Por sipas ekspertėve, rreziku ėshtė i vogėl. Rrezatimi nga e
ashtuquajtura teknologji "backscatter" ėshtė 2 mijė herė mė e vogėl se
nga njė radioskopi dhe 200 herė mė e vogėl se analiza radiologjike e
quajtur Cat-Scan.

Mahadavepa Mahesh ėshtė profesoreshė e radiologjisė nė Universitetin e Mjekėsisė John Hopkins tė Baltimorės.
"Koha e ekspozimit ėshtė 8-15 sekonda dhe niveli i rrezatimit ėshtė
i ulėt pasi rrezet X qė pėrdoren kėtu nuk depėrtojnė nė trup. Ėshtė njė
dozė tepėr e vogėl dhe rrezatimi i shpėrndarė qė vjen nga trupi kapet
nga njė detektor dhe kėshtu merr imazhin".

Personi qė akuzohet pėr tentativėn e sulmit tė Krishtlindjeve, Umar Faruk Abdulmullatab, fluturoi nga Amsterdami dhe Lagosi.
Sipas mediave, Nigeria kishte marrė aparatura pėr skanimin e trupit
nga Shtetet e Bashkuara por nuk kishte pėrdorur njė tė tillė pėr
skanimin e personit qė akuzohet pėr tentativėn e sulmit.

Disa ekspertė thonė se kėto makina tė kushtueshme do tė jenė tė
vėshtira pėr shumė vende afrikane dhe tė varfra pėr t'u blerė dhe
instaluar.

Rreziku i ekspozimit ndaj rrezatimit mund tė jetė mė i madh nė
vendet nė zhvillim, ku disa thonė se mirėmbajtja e makinerive mund tė
mos jetė e mirė.

"Siē veprojmė me skanuesit nėpėr spitale, ku bėjmė kontrolle
periodike pėr t'u siguruar qė nivelet e rrezatimit janė tė specifikuara
dhe brenda kufijve tė pranueshėm, kjo ėshtė e rėndėsishme. Ekziston
gjithmonė njė mundėsi qė skanerėt tė kenė defekt dhe qė ato tė lėshojnė
mė tepėr rrezatim dhe pėr tė shmangur kėtė, ato duhen kontrolluar
vazhdimisht".

Megjthėse shumė ekspertė besojnė se ekspozimi ndaj rrezatimit nga
skanuesit pėr tė gjithė trupin, nuk do tė pėrbėjė rrezik pėr kancer,
disa bėjnė thirrje pėr kujdes.

Dr. David Brenner i Universitetit Kolumbia tė Nju Jorkut ėshtė njė prej tyre.
"Fėmijėt nė pėrgjithėsi janė mė tė ndjeshėm se tė rriturit ndaj
radiacionit, por mė i ndjeshėm ėshtė embrioni dhe fetusi tek gratė
gjatė shtatzėna".

Ekspertėt thonė se nevojiten mė tepėr studime pėr kėtė ēėshtje.
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga *lissa* prej Sat Jan 30, 2010 9:20 am

Konsumimi mė i paktė i kripės shpėton jetė


Hulumtimet
e fundit nė SHBA kanė treguar se ulja e mesatares ditore tė konsumimit
tė kripės pėr vetėm 3 gramė mund tė shpėtojė 92 mijė jetė amerikane nė
vit.Nė kėtė mėnyrė ēdo vit do tė parandaloheshin 66 mijė
sulme nė tru dhe 99 mijė sulme nė zemėr, si dhe sistemi shėndetėsor
amerikan do tė kursente 24 miliardė dollarė harxhime, kanė bėrė tė
ditur studiuesit nga Universiteti i Kalifornisė.

Sipas fjalėve tė tyre, efekti pozitiv i uljes sė konsumimit tė
kripės do tė ishte i krahasueshėm me uljen e numrit tė duhanpirėsve pėr
50%, uljen e dukshme tė personave tė mbipeshė ose me zvogėlimin e
konsumimit tė pėrgjithshėm tė barnave tė dedikuara pėr uljen e
kolesterolit nė gjak.

Konsumimi i tepruar i kripėrave ēon nė presion tė rritur tė gjakut
dhe zhvillim tė sėmundjeve tė zemrės. Gati 80% tė konsumimit ditor tė
kripės i vishet ushqimit tė gatuar.
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga *lissa* prej Sat Jan 30, 2010 9:20 am

Gjenet dhe ushqimi lidhen me Parkinsonin


Shkencėtarėt
gjermanė nga Ludwig-Maximilians-Universitat nė Munchen, kanė
identifikuar faktorė tė ri gjenetik tė rrezikut pėr sėmundjen e
Parkinsonit.Njėkohėsisht janė vėrtetuar edhe lidhjet nė mes
tė sėmundjes sė Parkinsonit dhe metabolizmit dhe vitaminės B6, shkruan
revista Annals of Neurology.

Analiza e neuroneve nė 1200 persona me sėmundjen Parkinson dhe 2800
persona tė shėndoshė ka treguar se njė pjesė e caktuar e ADN-sė ndikon
nė aktivitetin e enzimės sė quajtur PDXK.

PDXK ėshtė pėrgjegjėse pėr shndėrrimin e vitaminės B6 nga ushqimi i
konsumuar nė njė formė aktive qė ėshtė e patjetėrsueshme nė prodhimin e
dopaminės, neurotransmetuesit qė lidhet me sėmundjen e Parkinsonit.
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga *lissa* prej Sat Jan 30, 2010 9:21 am

Vitaminat mbrojnė duhanpirėsit


Shkencėtarėt nga
Instituti Pulmunologjik nė Albuquerque, New Mexico, bėjnė tė ditur se
dozat e larta tė vitaminave mund tė luftojnė kancerin e mushkėrive, i
cili paraqitet mė sė shumti te duhanpirėsit.Konsumimi i
sasive tė mėdha tė vitaminave, veēanėrisht karotenoideve dhe acidit
folik, e ul shkallėn e metilimit tė gjeneve nė qelizat e epitelit tė
mushkėrive.

Zakonisht janė tetė gjene tė cilat goditen gjatė paraqitjes sė
kancerit tė mushkėrive, ndėrsa metilimi i godet ata nė periudhat mė tė
ndjeshme tė ndarjes sė qelizave.

Por duket se kėtij mekanizmi tė dėmshėm pėr 17% i shmangen
duhanpirėsit tė cilėt konsumojnė perime, 16% ata tė cilėt konsumojnė sė
paku 750 µg acid folik dhe 43% ata tė cilėt vazhdimisht konsumojnė
preparate me multivitamina.
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga *lissa* prej Sat Jan 30, 2010 9:21 am

Pemėt dhe perimet kundėr limfomės


Njė studimi
realizuar sė fundmi nė Klinikėn Mayo tė Minnesotas, qė ka pėrcjellė
paraqitjen e limfomės (kancer i sistemit limfatik) te 35.000 femra tė
moshave ndėrmjet 55 dhe 69-vjeē, ka dhėnė disa rezultate mjaft
interesante.Incidenca (paraqitja) e limfomės gjatė kohės sė
pėrcjelljes, ka qenė dukshėm mė e vogėl te femrat tė cilat janė ushqyer
rregullisht me pemė dhe perime, tė cilat janė tė pasura me minerale dhe
vitamina.

Nė fakt, tė dhėnat e publikuara nė revistėn International Journal of Cancer, efektin e fuqishėm antioksidues ia pėrshkruajnė vitaminės C, alfa-karotenit, protoantocianideve dhe manganit.
Vitamina C ka zvogėluar shfaqjen e limfomės pėr 22%, alfa-karoteni pėr 29%, protoantocianidet pėr 30%, ndėrsa mangani pėr 38%.
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga *lissa* prej Sat Jan 30, 2010 9:22 am

Mė pak karbohidrate pėr tension tė ulėt tė gjakut


Ushqimi
i paktė me karbohidrate ėshtė zgjidhje jo e mirė sipas nutricionistėve,
megjithatė mund tė ndihmojė personat me diabet dhe sėmundje
kardiovaskulare tė ulin tensionin e lartė tė gjakut.
Studimet
e reja kanė analizuar 146 persona tė ndarė nė dy grupe: njėri grup ka
konsumuar ushqim tė paktė me karbohidrate (20 gram nė ditė), derisa
grupi tjetėr ka konsumuar barėra pėr dobėsim pėr njė periudhė prej 48
orėsh.

Tė dyja grupet kanė humbur numėr tė njėjtė tė kilogramėve,
megjithatė ushqimi i paktė me karbohidrate ka ēuar edhe te rėnia e
tensionit tė lartė tė gjakut, qė nuk ėshtė vėrejtur te grupi tjetėr.
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 10:43 am

Karotenoidet dhe kanceri i gjirit


Njė studimi ri- nė tė cilin kanė marrė pjesė 604 paciente
me karcinomė tė gjirit dhe 626 femra tė shėndosha (nė grupin e
kontrollit)- ka zbuluar lidhshmėri ndėrmjet sasisė sė pėrgjithshme tė
karotenoideve nė plazmė dhe zvogėlimin e rrezikut pėr shfaqjen e
kancerit tė gjirit.
Nė fakt, rezultatet e botuara nė revistėn
Cancer Research, kanė treguar se femrat me nivel karotenoidesh mė tė
lartė, kishin qenė pėr 50% mė pak tė rrezikuara qė tė sėmuren nga
karcinoma e gjirit, nė krahasim me femrat me nivel mė tė ulėt tė
karotenoideve.

Karotenoidet janė pigmente tė pranishme nė gjethet, frutat dhe lulet e
pemėve dhe perimeve.
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 10:43 am

Kakao ul tensionin e gjakut


Studimet e reja tė shkencėtarėve spanjoll tė Universitetit
Complutense nė Madrid, kanė zbuluar se pėrbėrėsit e kakaos kanė efekt tė
fuqishėm antihipertenziv.Gatė 17 javėve sa ka zgjatur
studimi, pas konsumimit tė pėrditshėm tė 0.75 gramėve tė pėrbėrėsve tė
tretshėm tė kakaos, vlerat e tensionit sistolik kanė rėnė pėr 10-15
mmHg.

Ky ekstrakt i pasur me antioksidues dhe polifenole ėshtė treguar i
shkėlqyeshėm nė uljen e nivelit tė angiotenzinės II, duke treguar kėshtu
veti tė ACE-inhibitorėve.

ACE-inhibitorėt (barnat pėr uljen e tensionit), pengojnė shndėrrimin e
angiotenzinės I nė angiotenzinė II, qė ėshtė njė vazokonstriktor i
fuqishėm - shtrėngon enėt e gjakut duke shkaktuar kėshtu ngritje tė
tensionit tė gjakut.

Ekstrakti i pasur me pėrbėrės tė kakaos ėshtė treguar efektiv edhe nė
uljen masės trupore, qė ka ndihmuar edhe mė tepėr nė kontrollimin e
tensionit.
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 10:44 am

Personat nė koma mund tė mendojnė dhe tė komunikojnė?!


Njė ekip ndėrkombėtar shkencėtarėsh ka pėrdorur
teknologjinė e fundit pėr tė studiuar mendjen e 54 pacientėve tė
konsideruar nė gjendje vegjetative, duke arritur nė pėrfundimin se nė
fakt disa prej tyre ishin tė vetėdijshėm.Njė zbulim i tillė
ka njė rėndėsi tė madhe pasi ndryshon mėnyrėn sesi konsiderohen kėta
pacientė, hap rrugėn e komunikimit me ta, por nga ana tjetėr shtron
pyetje etike pėr vendimet pėr vazhdimin ose jo tė kujdesit shėndetėsor
pėr ta.

Ky ėshtė njė zbulim i rėndėsishėm duke pasur parasysh se specialistėt
mė parė kishin arritur nė pėrfundimin qė pacientėt nė gjendje
vegjetative, nuk janė aspak tė ndėrgjegjshėm pėr botėn pėrreth.

54 burrat dhe gratė u vendosėn nė skaner pėr trurin, ndėrsa iu
jepeshin udhėzime, si pėr shembull: imagjino sikur po luan tenis, sikur
po kėrkon nėpėr shtėpi, nga njėra dhomė tek tjetra. Pėr shumė nga
pacientėt, skaneri nuk tregoi asgjė.

Por nė njė zhvillim befasues, pėr disa prej tyre skaneri tregoi
aktivitet tė trurit. Kėta pacientė, siē treguan qartė imazhet, po
jetonin tė heshtur brenda trupit tė tyre me mendje aktive. Njė burrė
madje arriti t’u pėrgjigjej shumė qartė me “po” ose “jo” pyetjeve pėr
jetėn e tij para traumės duke aktivizuar pjesė tė ndryshme tė trurit.

Studiuesit thanė se ky zbulim mund tė japė njė perspektivė tė thellė
pėr vetėdijen njerėzore, njė nga misteret shkencore mė tė mėdha, dhe tė
sjellė si rezultat njė diagnostikim mė tė saktė tė dėmtimeve tė trurit.

Po ashtu zbulimi mund tė ēojė nė gjetjen e rrugėve pėr tė komunikuar
me kėta pacientė.

Rezultatet e zbulimit shtruan pyetje pėr pacientė tė cilėt janė nė
gjendje vegjetative dhe pėr tė cilėt tė afėrmit marrin vendimin pėr ta
vazhduar ose jo kujdesin pėr ta. Njė nga kėto raste ishte ai i Terri
Skiavos, e cila ishte nė njė gjendje vegjetative dhe debati brenda
familjes sė tė cilės pėr tė vazhduar ose kujdesit shėndetėsor pėr tė
ndezi njė debat kombėtar pėr ēėshtjen e sė drejtės pėr t’i dhėnė fund
jetės. Studiuesit thonė se gjithsesi shumė pacientė nė kėtė gjendje janė
tė pavetėdijshėm.

Rreth 20 mijė amerikanė janė nė njė gjendje vegjetative, ēka do tė
thotė se ata janė gjallė dhe zgjuar por pa ndonjė ndjesi vetėdijeje.
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 10:44 am

Sa mė shumė drithėra integrale


Konsumimi i drithėrave tre herė nė ditė mund tė parandalojė
paraqitjen e diabetit tė llojit 2, sėmundjeve koronare tė zemrės si dhe
grumbullimin e kilogramėve tė tepėrta nė organizėm.Megjithatė,
sipas rezultateve tė fundit, janė tė rrallė adoleshentėt dhe tė rinjtė
tė cilėt iu pėrmbahen kėtyre kėshillave.

Nė hulumtim kanė marrė pjesė 792 adoleshentė dhe 1686 tė rinj tė
moshės 15 deri nė moshėn 23 vjeēare. Duke pėrdorur pyetėsor tė
shpeshtėsisė sė konsumimit tė ushqimit, autorėt e studimit kanė arritur
deri te pėrfundimi se tė rinjtė konsumojnė mė pak se njė herė nė ditė
drithėrat integrale.

Faktori qė mė sė shumti ndikon nė konsumimin e paktė tė drithėrave
integrale ėshtė prania e tyre nė shtėpi
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 10:44 am

Ērregullimet me ereksionin shenjė e pranisė sė sėmundjeve tė zemrės


Njė hulumtim i zhvilluar nė SHBA ka pohuar se meshkujt e
prekur nga ērregullimet me ereksionin kanė 40% rrezik mė tė madh pėr
sulme nė zemėr, nė tru dhe ērregullime tjera kardiovaskulare.
Studimet
e zhvilluara nė New England Research Institutes, tė cilat janė
publikuar nė Journal of the American College of Cardiology, kanė
analizuar 1057 persona tė moshės nga 40 deri nė 70 vjeēare, tė cilėt
janė pėrcjellė pėr 12 vite.

Shkencėtarėt thonė se informacioni rreth ērregullimeve erektile te
pacientėt, mund tė jetė po aq frytdhėnės pėr mjekėt nė identifikimin e
pranisė sė sėmundjeve kardiovaskulare sa edhe niveli i lartė i
kolesterolit nė gjak dhe tensioni i rritur i gjakut./
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 10:45 am

ISHP: Njė nė dy shqiptarė vdes nga sėmundjet e zemrės


Shqipėria vazhdon tė regjistrojė shifra tė larta vdekjesh
nga sėmundjet kardiovaskulare duke e renditur atė nė vendin e parė tė
listės sė vdekshmėrisė nė vend. Instituti i Shėndetit Publik deklaron se
njė nė dy shqiptarė vdes nga sėmundjet kardiovaskulare, nė njė kohė qė
kėto vdekje mund tė parandalohen.Sipas njė studimi tė kryer
nga ISHP, gati gjysma e numrit tė vdekjeve janė nga problemet e
koronareve.

Tė gjithė ekspertėt e shėndetėsisė sot besojnė se sėmundjet koronare
mund tė parandalohen krejtėsisht apo mund tė shtohen nė kohė duke
shmangur njė numėr tė madh vdekjesh tė parakohshme.

Sipas tyre, njė kontribut tė rėndėsishėm nė uljen ose mbajtjen nėn
kontroll tė rasteve me sėmundje kardiovaskulare ka edhe trajtimi i
hershėm i faktorėve tė rrezikut, tė cilėt janė diabeti, duhanpirja,
hipertensioni, hiperkolesterolemia, obeziteti, familjarė me sėmundje tė
zemrės.

Nė studim thuhet se sėmundjet koronare janė shumė mė tė larta nė disa
vende nė krahasim me disa vende tė tjera, kėshtu nė vendet nė veri dhe
nė lindje tė Evropės si Britania e Madhe, Vendet Skandinave, Polonia,
Rusia etj, kanė njė prevalencė shumė mė tė lartė (deri nė dy e mė shumė
herė mė tė lartė) se sa vende tė tilla si Franca, Italia, Spanja apo
Greqia.
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 10:45 am

Laktolikopeni pėr lėkurė tė pėrkryer


Hulumtimet e fundit tė zhvilluara nė pacientė gjatė 26
viteve tė cilat janė botuar nė European Journal of Pharmaceuticals and
Biopharmaceuticals bėjnė tė ditur se laktolipeni pėrmirėson dukshėm
mekanizmat mbrojtės tė lėkurės.Laktolikopeni ėshtė njė
bashkėdyzim ku likopeni ėshtė i rrethuar nga proteinat. Duke konsumuar
25 mg laktolipen gjatė 12 javėve ėshtė vėrejtur nivel i rritur jo vetėm i
likopenit nė lėkurė, por edhe beta-karotenit, i cili ėshtė i njohur pėr
vetitė mbrojtėse ndaj UVA dhe UVB.

Karotenoidet (likopen, beta-karoten etj.) kanė veti tė fuqishme
antioksionuese dhe me sukses luftojnė radikalet e lira dhe kanė treguar
edhe efekt pozitiv nė shėndetin e zemrės, enėve tė gjakut, prostatės dhe
eshtrave

Parandalimi i pėrshpejtimit tė plakjes sė lėkurės pėr shkak tė
ekspozimit ndaj rrezeve tė dėmshme tė diellit dhe ndotjes sė ambientit,
ėshtė vetėm njė nė vargun e gjatė tė dobive tė kėtij komponimi.
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 10:46 am

Kaēa dhe algat ulin peshėn trupore


Derisa njerėzit nė ditėt e sotme shkatėrrojnė shėndetin me
masėn e shtuar trupore, natyra ofron zgjidhje – kaēa dhe algat e detit!
Njė studim i fundit ka treguar se kombinimi i vajit tė kaēės dhe
ekstrakteve nga algat e buta tė detit, nė njė dtė prej 600 mg (300 +
300) vepron nė mėnyrė sinergjike nė masėn e trupit.


Pėrbėrėsit bioaktiv, acidi punicik nga kaēa dhe fukoksantina nga
algat, stimulojnė harxhimin e energjisė nė qetėsi, ulin pėrgjigjen
inflamatore tė organizmit dhe normalizojnė proceset metabolike,

Njė veprim i tillė ēon nė humbjen e shtresave yndyrore nė trup dhe
mėlēi, ul nivelin e triglicerideve nė gjak dhe ul enzimat e mėlēisė
(transaminazėn) si dhe zvogėlon diametrin e belit
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 10:47 am

Transplantimi i parė me sukses i laringut


Kohėt e fundit, njė grup mjekėsh kryen me sukses
transplantimin e laringut, njė nga organet qė mund tė transplantohet me
shumė vėshtirėsi e rrezik pėr jetėn e pacientit. Nė fakt, ėshtė hera e
parė qė laringu transplantohet nga njė njeri i vdekur tek njė pacient i
gjallė. Ky transplantim u krye nė Bruksel tek njė paciente qė jeton nė e
punon me ndėrkombėtarėt nė Kosovė.Linda De Croock jeton
tani ēdo ditė pa dhimbje. Kjo nė sajė tė njė laringu marrė nga njė njeri
i vdekur dhe transplantuar nė qafėn e saj dhe nė gjoks.

Njė aksident me makinė gati tre vjet mė parė shkatėrroi laringun e
saj. Jeta iu kthye nė agoni. Me dhimbje tė vazhdueshme e nė vėshtirėsi
pėr tė marrė frymė dhe Linda nuk kishte mė dėshirė pėr tė jetuar.

Nė shtėpinė e tyre nė Kosovė ajo dhe burri i saj Dirk kujtojnė e
flasin se si ishte jeta e tyre para operacionit, i cili transformoi
jetėn e Lindės.

Linda thotė se para operacionit ishte gjithmonė e sėmurė. Dhimbjet i
kishte tė vazhdueshme, veēanėrisht kur kollitej. Nuk ngopej me frymė dhe
kjo e pengonte tė flinte. Gjatė gjithė kohės ajo ishte nė varėsi tė
dhimbjeve. Kjo e bėnte tė ndjehej e lodhur dhe e pafuqishme.

Nisma pėr transplantimin e laringut u ndėrmor nga kirurgu Pierre
Delaere, profesor nė universitetin Leuven nė Bruksel.

Pėr tė zėvendėsuar disa centimetra laring pėr njė kirurg mund tė
duket e thjeshtė, por doktor Delaere ka pasur sukses nė njė pjesė
operimi jashtėzakonisht tė vėshtirė.

Pjesė e ndėrlikuar nuk ishte pėr tė zėvendėsuar pjesė tė tubit, por
tė siguruar qarkullimin e vazhdueshme e gjakut. Pa kėtė, indet vdesin.

Javė, muaj dhe disa procedurave kirurgjike kaluan, ndėrsa kirurgėt
shartuan trakenė e dhuruesit tė kėtij organi nė krahun Lindės dhe pastaj
e vendosėn atė nė pozicionin pėrfundimtar.

Laringu i transplantuar u desh tė pozicionohej nė krah, sepse ishte e
domosdoshme qė tė mbahej i palėvizur.

Nė qoftė se trakeja do tė ishte transplantuar menjėherė nė gjoks,
lėvizja qė do tė krijohej gjatė i frymėmarrjes sė pacientit do tė
shqetėsonte a pengonte punėn e enėve tė gjakut.

Membrana mukusit u marrė nga goja e Lindės u pėrdor pėr pėrputhjen a
ngjitjen e tubit tė laringut nė pozicionin e duhur.

Edhe pse De Croock e kishte tė nevojshme pėr tė merrte barna
immuno-suppressant pėr tė ndaluar organizmin qė tė refuzonte organin e
transplantuar, ajo tani e ka ndėrprerė kėtė ilaē.

Kjo nė vetvete ėshtė jetike, sepse imuno-supresues kanė shumė efekte
anėsore, e mund tė shkaktojnė tumore dhe diabet.

Ndėrsa kėto rreziqe mund tė konsiderohen tė pranueshme, kur njeriu
kėrcėnohet seriozisht nga rreziku i prekjes sė organeve tepėr jetike siē
ėshtė zemrat, marrja e imuno-supresues nuk ėshtė konsideruar si rrezik i
pranueshėm pėr pacientėt si Linda.

Pas vendosjes sė laringut, plaga u mbulua me garzė nė mėnyrė qė
kirurgėt mund t’i shpojnė vazhdimisht enėt e gjakut pėr tė siguruar qė
laringu tė furnizohej mjaftueshėm me tė gjak tė freskėt.

Vetėm tre muaj pas operacionit, nė dy krahėt dhe nė qafėn e Lindės,
plagėt u mbyllėn plotėsisht.

Profesor Delaere thotė se transplantimi i trakesė ėshtė tepėr i
vėshtirė pasi enėt e gjakut janė tepėr tė vogla pėr tė rivendosur
furnizimin me gjak.

Ky kompleksitet i operacionit ėshtė edhe njė arsye pėrse deri tani
janė kryer shumė pak ose aspak transplantime tė laringut.

Ekspertė nė fushėn e transplantimeve thonė se suksesi i kėtij
operacioni tregon gjithashtu se njė ditė mjekėt do tė jenė nė gjendja ta
pėrdorin trupin e pacientit si njė bioreaktor pėr rritjen e indeve tė
veta. Kjo, thonė ata, do tė shmangte edhe pėrdorimin e barnave
imuno-supresues te pacientėt me organe tė transplantuar.
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 10:47 am

Omega 3 lufton Alzheimerin


Shkencėtarėt kanadez dhe ata tajlandez i kanė bashkuar
fuqitė pėr tė zbuluar mekanizmin me tė cilin acidet yndyrore omega-3
pėrmirėsojnė aftėsitė njohėse, memorien dhe kapacitetin pėr tė mėsuar.Sipas
rezultateve tė tyre, acidi etil – eikosapentaenoik ngrit nivelin e
neurotrasmetuesit acetilkolinė, tė patjetėrsueshėm pėr ruajtjen e
funksioneve tė pėrmendura.

Ky efekt arrihet pėrmes nxitjes sė faktorėve tė cilėt nxitin
zhvillimin e nervave nė hipokamp (pjesė e trurit), qė pengon uljen e
nivelin tė acetilkolinės, respektivisht nxit lirimin e tij nė sistemin
nervor qendror.

Duke marrė parasysh se sėmundja e Alzheimerit ėshtė forma mė e
shpeshtė e demencės nė moshė tė shtyrė, e cila aktualisht prek rreth 13
milionė njerėz rreth e qark botės, fakti se omega 3 mund tė ēojė te
parandalimi i kėsaj shton shpresat dhe nxit hulumtimet e mėtejme.
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla Shendetsore..

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi