Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Tirk: GJND-ja nuk merr vendim pėr Kosovėn

Shko poshtė

Tirk: GJND-ja nuk merr vendim pėr Kosovėn

Mesazh nga blina-- prej Mon Dec 14, 2009 4:34 am

Tirk: GJND-ja nuk merr vendim pėr Kosovėn


Presidenti slloven, Danilo Tirk deklaroi se nuk beson se Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė do tė sjellė konkluza pėrfundimtare pėr legjitimitetin e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, pasi qė “do tė duhet ta marrė parasysh rregullėn se njohja e shteteve ėshtė punė e sovranitetit tė atyre shteteve tė cilat njohin”.
"Gjykata mund t'i analizojė rrethanat tė cilat kanė sjellė deri tek shpallja e pavarėsisė, por nuk mundet t'ua rregullojė shteteve politikėn e tyre tė njohjes. Kjo ėshtė punė e sovranitetit tė secilit shtet nė veēanti. Prandaj nga mendimi pėrkatės i gjykatės nė Hagė nuk guxojmė tė presim shumė", tha Tirk nė njė intervistė pėr gazetėn “Politika”.

Presidenti slloven vlerėson se "paralajmėrimi i paradokohshėm i kryetarit tė kėsaj gjykate Hishasi Owada ėshtė mend" dhe thekson se "gabojnė tė gjithė ata tė cilėt nė shembullin e Kosovės presin gjykata tė sjellė aktvendim me formėn e mendimit". "Mendim dhe vetėm ajo qė vetė emri flet-mendim" tha ai.Tirk, i cili ėshtė profesor i sė drejtės ndėrkombėtare, thekson se ēėshtja pėr ndarje tė njėanshme gjithmonė ėshtė kontestuese dhe e lidhur me tensionet politike, edhe nė kėtė kuptim e rrezikshme pėr paqen nė botė.

"Por nė rastin e Kosovės duhet ta kemi parasysh edhe elementin humanitar. Fakt ėshtė se nė verėn e vitit 1998 ndodhi pėrdorimi i gjerė i fuqisė nė Kosovė, ndėrsa kishte viktima nė mesin e popullatės civile. Vlerėsimi pėr rrezikimin e popullatės civile dhe paqes ndėrkombėtare dhe sigurinė u pranua gjerėsisht. Merreni parasysh faktin se Kėshilli i Sigurisė i KB-sė qė nga fundi i vitit 1998 vlerėsoi se situata ėshtė keqėsuar deri nė atė masė sa qė e rrezikon paqen ndėrkombėtare", tha ndėr tė tjera Tirk
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi