Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

**Tregime Islame**

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga NoOrA prej Thu Jan 07, 2010 8:44 am

Dashuria

All-llahu i Madhėrishėm nė Kur'anin fisnik thotė:"Betohem nė kohėn!" (Asr,1)

Njėherė nė njė ishull jetonin tė gjitha llojet e ndjenjave:lumturia,mėrzia,dituria dhe dashuria.
Njė ditė tė gjithėve ju njoftuan se ishulli do tė fundoset dhe tė gjithė ndėrtuan aniet e shpėtimit pėrveē dashurisė.Dėshiroj tė mbetet deri nė momentin e fundit.

Kur ishulli gati u fundos dashuria vendosi tė kėrkoj ndihmė:Pasuria kaloi pranė saj nė njė anije tė madhe.

Dashuria e pyeti:

"Pasuri,a mė merr me vete?"

"Jo,nuk mundem" u pėrgjigj pasuria."Kam aq shumė ar dhe argjend nė anije,sa qė nuk ka vend pėr ty".

Dashuria e luti mėrzinė qė ta marrė:

"Mėrzi mė merr me vete nė anijen tėnde!"

"Oh dashuri,aq jam e mėrzitur,dhe mė duhet tė jem vetėm.''

Lumturia kaloi pranė dashurisė por meqė ishte aq e gėzuar nuk e dėgjoi fare thirrjen e dashurisė.

Papritmas,dikush pėshpėriti:

"Eja dashuri,unė do tė marrė.''
Ishte ky njė plak i moshuar.

Aq e lumtur dhe e gėzuar dashuria harroi ta pyes plakun se ku po shkojnė.
Kur arritėn nė vendin e caktuar plaku shkoi rrugės sė tij.E vetėdijshme sa i kishte borxh plakut dashuria e pyet njė dijetar:

"Kush mė ndihmoi dhe shpėtoi?"

"Ishte koha" u pėrgjigj dijetari.

"Koha?" u habit dashuria."pėrse mė ndihmoi ajo?"

Dijetari qeshi dhe me urtėsi iu pėrgjigj:

"Sepse vetėm koha ėshtė e aftė tė kuptoj vlerėn e vėrtetė tė dashurisė.''

Pėrgatiti dr.Ali Iljazi
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga NoOrA prej Thu Jan 07, 2010 8:45 am

Historia e milionerit

Shoku im ishte njė burrė i mirė.
Ndoshta ka lexuar ndonjėherė rukje tė ligjėruar tek disa tė sėmurė. Njė herė mė tregoi:

Njė ditė mė ra zilja e telefonit. Ishte djali i njė prej tregtarėve mė tė mėdhenj. Mė thotė: "O shejh, babai im ėshtė sėmurė. Kėrkojmė qė tė vish pėr vizitė tek ai dhe t'i lexosh rukje atij."

Shkova atje dhe ja, kur pashė njė kėshtjellė tė lartė ku derdhej mirėsia nga muret e saj. Mė mikpritėn djemtė e tij ashtu si i takonte pritja e njė miku. Luksi dukej i qartė nė fytyrat e tyre. I pyeta ata pėr sėmundjen e babait. Njėri prej tyre mė tha: "Babai ynė ka qenė i goditur me hemorragji cerebrale nė mėlēi.
Zbuluam pėrpara disa ditėsh se i ka filluar kanceri nė gjak. Doktori na tha se rezultatet mjekėsore tregojnė se nuk i ka ngelur atij pėr tė jetuar vetėm se disa ditė tė numėruara, por Allahu e di se si ėshtė realiteti.
Vazhdova tė shkoj me ta pėr tek babai i tyre. Kur sapo arritėm tek ai mė tėrhoqi njėri prej tyre dhe mė tha: "O shejh, mė fal, harruam tė tė themi se babai ynė nuk e di tė vėrtetėn e sėmundjes sė tij. Kur morėm pėrgjigjen e analizave u frikėsuam se mos i shtohet mėrzitja dhe sėmundja.
I kemi thėnė atij se ka infeksion nė bark." U mbėshteta tek Allahu dhe hymė nė dhomėn e babait tė tyre.
Njė dhomė e gjallėruar, nė tė njė krevat mbi tė cilin ishte njė burrė qė i kishte kaluar pak tė pesėdhjetat. Dalloheshin tek ai shenjat e mirėsisė.
I sėmurė, por trupi i tij vazhdonte tė ishte i mbajtur. E takova me butėsi dhe u ula tek koka e tij edhe djemtė u ulėn pėrreth tij. U kthye nga ata dhe i urdhėroi qė tė dilnin. Dolėn dhe e mbyllėn derėn e dhomės e mbeta unė dhe ai.
Ktheu kokėn e tij dhe qėndroi pak i heshtur, mė pas u pėrlot dhe filloi tė qante. U kthye nga unė dhe lotėt rridhnin nė faqet e tij dhe tha: "Ah mor shejh! Ēfarė ke? - e pyeta.
Tha: "Mallkuar qoftė kjo dynja e cila kam tridhjetė vjet qė e mbledh, aq sa mė angazhoi nga namazi, leximi Kuranit dhe mėsim i dijes.
Sa herė qė mė kėshillonte ndokush: 'O filan, kujdesu pak pėr ahiretin tėnd, namazin e xhumasė, agjėrimin vullnetar, edukimin e fėmijėve dhe leximin e Kuranit'.
I thosha se unė do tė mbledh pasuri derisa tė arrij mosha ime gjashtėdhjetė dhe kur tė arrij gjashtėdhjetė vjeē do tė jap dorėheqje nga pasuria dhe do t'ia ngarkoj atė ndonjė tjetri dhe do ta angazhoj veten nė shpenzimin e asaj qė mblodha dhe nė adhurim.
Sikurse e shikon tani mė ka sulmuar mua sėmundja e cila po shkon ēdo ditė keq e mė keq. Mė pas u shtua qara e tij. I thashė: "Mos bėj kėshtu more burrė, do tė shėrohesh me lejen e Allahut dhe do ta pėrkujtosh Atė.
Nė qoftėse Allahu bėnė rrizk pėr ty vdekjen dije se tė gjithė ne do tė vdesim.
Pasuria jote do tė bėjė dobi ty pas saj, djemtė e tu nuk do tė harrojnė, do tė ndėrtojnė pėr ty xhamia, do ndihmojnė jetimėt, do japin lėmoshė e do luten pėr ty."
Mė bėrtiti dhe tha: "Boll! Mjaft!" Dhe vazhdoi tė qante si fėmijė i vogėl. Mė pas po pėrsėriste: "Fėmijėt e tu do japin lėmoshė pėr ty. Do ndėrtojnė xhamia!! Ti nuk i njeh ata ndyrėsira." E pyeta i habitur: "Pse?" Tha: "Djemtė e mi, ata tė cilėt shfaqin dashurinė dhe keqardhjen pėr mua, ishin mbledhur mbrėmė kėtu tek unė, u zgjat ulja e tyre dhe doja t'i nxirrja.
Bėra qė ata tė kuptonin se unė isha nė gjumė dhe fillova tė gėrhisja. Menduan se unė isha me tė vėrtetė nė gjumė. Nuk kaluan disa minuta dhe filluan tė flisnin pėr pasurinė time sa do tu ngeli atyre nga trashėgimia.
Ata tė gjithė janė injorantė nga ana e trashėgimisė. Po debatonin me njėri-tjetrin, u shtua debati i tyre derisa u grindėn pėr njė ndėrtesė timen e cila ėshtė nė njė vend shumė tė veēantė.
Ēdo njėri e donte atė nė pjesėn e tij." Mė pas vazhdoi burri tė qante aq sa mė erdhi keq pėr tė. Dola prej tij dhe unė pėrsėrisja me vete: "Pasuria s’mė bėri aspak dobi mua. Fuqia ime dhe pushteti mė kanė ikur!” El Haka, 28-29.

Me tė vėrtetė, njerėzit mė tė dashur pėr njeriun pas vdekjes sė tij do tė mblidhen pėr tė ndarė pasurinė e tij dhe jo pėr tė ndarė punėt e tij.
Vdes njeriu dhe e ndjekin atė pas tri gjėra: pjesėtarėt e familjes, pasuria dhe puna e tij.
Kthehet familja me pasurinė tė cilėn e grumbulloi ai e me tė cilėn kėnaqen tė tjerėt dhe mbetet puna e tij.
Po, po, mbetet puna e tij. Por, kush ėshtė ajo punė qė do tė ngelet dhe do tė hyj nė varr me tė? Namazi i natės! Dhėnia e lėmoshės!
Ndėrtimi i xhamive! Apo lėnia pas dore e fesė, ndjekja e kanaleve televizive dhe shoqėrimi me tė pamoralshmit? Dije se Allahu nuk i bėnė padrejtėsi askujt.
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga NoOrA prej Thu Jan 07, 2010 8:45 am

Shoqėria e mirė

Thotė Pejgamberi a.s.: “ Shembulli i shokut tė mirė dhe atij tė keqė ėshtė si shembulli i bartėsit tė miskut (parfumit) dhe hekėr punuesit. Nuk humb asgjė nga bartėsi tė miskut, vetėm se mundėsh qė tė blesh prej tij misk ose tė jep njė erė tė mirė

(duke ndejtur me tė). Kurse hekėr punuesi ėshtė ai i cili ka mundėsi me ta djeg trupin tėnd apo teshėn tėnde ose bėhet edhe shkakatar qė me tė ardhė era e keqe.” (Transmeton: Buhariu)

Me tė vėrtetė se shoqėria jote e keqe largohet nga ti, nėse ty tė ndodhė ndonjė problem dhe kėrkojnė me gjet njė tjetėr shokė. Dhe nėse ti nuk don me ra mė ndonjė vepėr tė shėmtuar, atėherė ata janė ata tė cilėt mundohen me tė zhytė nė gjynah duke e zbukuruar atė. Thotė Allahu xh.sh.: “ Ne u patėm mundėsuar atyre tė kenė asi shokėsh qė ua hijeshojnė atė qė e bėnin nė atė kohė (nė Dunja) dhe atė qė do t’u vijė mė vonė dhe ashtu dėnimi ndaj tyre u bė me vend, si ndaj popujve qė ishin para tyre nga xhinėt dhe njerėzit, se vėrtet ata ishin tė humbur.” (Fusilet: 25)

Unė dua tė tregojė njė trėgim nga njė shokė i cili banon nė lagjėn time. Nuk ka qenė i cili ėshtė falė vetėm atėherė kur mė ka parė mua dhe prej turpit qė e kishte prej meje e jo nga frika e Allahut xh.sh. dhe kur ishte nė shtėpin e tij ai ėshtė falė sa ka pasur deshirė ai me u falė. Jeta e tij ishte gjumė gjatė ditės dhe i zgjuar natėn napėr filma tė ndytura dhe nė pėr harame. Ka thėnė Allahu xh.sh.: “ Jo, ėshtė e vėrtetė se ai (njeriu) i kalon kufijtė, pėr shkak se e ndien veten tė pavarur.” (El-Alek:6-7)Tregon shoku im:

“Njė natė prej netėve duke qenė i zgjuar dhe duke e ndėgjuar kėngėtarėn e tij ma tė dashur dhe qė nuk e zinte gjumi pa ndėgjimin e saj, i mbylli sytė, pa prit ndėgjohet njė zė i cili u dėgjojke nė ēdo vend dhe ai ishte zėri i ezanit. Ndėrsa mua ezani nė atė moment mė dukeshte i gjatė tepėr dhe mė shkoi gjuha ime duke thėnė: “ Nuk e ka kohėn tani ky zė i pendėgjueshėm!” Mjerė pėr gjuhėn time mos tė mė kishte shku ashtu, sepse kushtoi shtrenjtė pėr fjalėt qė i kisha thėnė.” Vazhdonė duke treguar: “ Pastaj e ndėgjova vetėm njė tingėllim tė ulėt, kursė unė nuk ia vura veshin dhe kėshtu qė mua mė kishte zėnė gjumi duke mė ikur edhe koha e sabahut, mirėpo Allahu mė dėgjoj atė qė thash dhe mė pa se fjeta nė kohė tė namazit ndėrsa pėr kėtė Allahu i lartėsuar thotė: “A kanė menduar qė ne nuk i ndėgjojmė ata sekretėt e tyre dhe atė qė e flasin nė feshetėsinė e tyre? Si jo dhe tė derguarit e tonė (Meleket) tek ata shkruajnė (atė ēka veprojnė dhe thojnė).” Pasi qė u zgjova nga gjumi, zbrita poshtė tek familja ime dhe i gjeta duke bisedu nėrmes veti, mirėpo nuk ndėgjoshna asgjė!!! I thash atyre: Pse nuk e ngritni zėrin e juaj? Unė nuk e dishna qė ēėshtja vetėm se ėshtė ēaktuar nė qiejė dhe un nuk kam ndėgjuar mė asnjė zhurmė pas ezanit.”

Mė ka ardhur mua pastaj me njė letėr (analizė) e cila e dėshmojke qė e ka humbur aftėsinė e ndėgjimit dhe se nuk ka shpresė pėr shėrim perveē nėse don Allahu xh.sh. duke u bė shkak qė prej njė operacioni ta shėrojė, mirėpo njė operacion i tillė ėshtė afėr 100 000 rijal (Monedhė Saudite)!.

Mi tregoi tė gjitha vuajtjėt qė i kishte kalu gjatė dy vitėve me radhė, dhe thoshte: “ Tėrė shoqėria ime mė kan lanė. Ishmi tė cilėt sė bashku i planifikojshmi udhėtime tė ndryshme dhe si me kalu kohėn kot, mirėpo mė lanė tani tė vetmuar nė shtėpinė time. Jam ngushtuar shumė dhe jam mėrzitur shumė gjatė kėsaj kohe, e qė nuk e din pėrveē Allahu xh.sh., derisa desha me mbytė veten time dhe kisha dėshirė qė me pas lindur i shurdhuar prej nė fillim, sesa tė shurdhohesh pas njė kohe, sepse mė mirė pėr mua kishte me pas qen tė kisha qen i lindur i till (i shurdhuar) sepse mė sė paku isha njoftuar me njė shoqėri qė me gjuhėn e tyre shurdhmemecave isha kuptuar me shenja. Nga kjo e kuptova, qė Allahu xh.sh. ėshtė i madhė dhe ai mė ka dėgjuar nė atė natė kur nuk mė ka dėgjuar askush tjetėr.”

Vėllau im dhe motra ime, kur ne e pėrmisojmė veten tonė? Ky person e ka humbur ndėgjimin e tij dhe nuk pat mundėsi apo pat vėshtirėsi tė madhe mė qė tė jetoj. Ka thėnė Allahu xh.sh.: “Eshtė e vėrtetė se njeriu ėshtė i prirur tė jetė i padurueshėm. Pse kur e godet ndonjė e keqe, ai ankohet sė tepėrmi. Ndėrkaq, kur e gjen e mira, ai bėhet tepėr koprrac.” (El-Mearixh:19-21)

Andaj hulumto se ēfarė shoqėrie ke? Nėse janė qė e respektojnė Allahun xh.sh. dhe largohėn nga mėkatet, atėherė lumė pėr ty pėr shoqėrinė e mirė qė e ke. Mirėpo nėse e ke shoqėrinė e cila tė nxit tė bėsh mėkate duke i zbukuruar ato, atėherė mjerė pėr ty dhe pėr shoqėrin e keqe qė e ke, e cila tė futė nė xhehennem dhe e hidhėron Krijuesin tėnd. Ka thėnė Allahu xh.sh.: “Atė ditė shokėt e ngushtė do tė jenė armiq tė njėri-tjetrit, pėrveē atyre qė ishin tė sinqertė nė miqėsi.” (Ez-Zukhruf:67)

Gjithashtu thotė Allahu xh.sh.: “Atė ditė zullumqari do t’i kafshojė duart e veta dhe do tė thotė: “I mjeri unė, ta kisha marrė rrugėn e Pejgamberit!” O shkatėrrimi im, ah tė mos e kisha bėrė filanin mik! Nė tė vėrtetė, pasi e gjeta rrugėn e drejė, ai mė largoi mua prej asaj, e djalli ėshtė ai qė njeriun e humb dhe e lė tė vetmuar.”

(El-Furkan:27-29)Shkruajti: Abdul-Muhsin El-Ahmed

Pėrktheu dhe pėrshtati: Selman Ramadani
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga NoOrA prej Thu Jan 07, 2010 8:45 am

Ah sikur tė ishte …

Njėri nga shokėt e Muhammedit a.s. nė shtratin e vdekjės i tha tri fjali tė cilat tė pranishmit rreth tij nuk i kuptuan...

Njėri nga shokėt e Muhammedit a.s. nė shtratin e vdekjės i tha tri fjali tė cilat tė pranishmit rreth tij nuk i kuptuan. Ai tha:
Ah sikur tė ishte e re, pastaj kthehej nga agonia e vdekjes dhe thoshte:
Ah sikur tė ishte mė largė, prapė kthehet nga agonia e vdekjes dhe thotė:
Ah sikur tė ishte e plotė.

Mė pas kaloi shpirti i tij tek Allahu xh.sh. Tė pranishmit shkuan te Muhammedi a.s. dhe e pyetėn atė pėr ato fjalė
tė cilat nuk i kuptuan. Ai tha: "Ai njeri njė ditė duke ecur rrugės e nė trupin e tij kishte rroba tė vjetruara kur
pran tij sheh njė tė varfėr duke u dridhur nga tė ftohtit, atėherė ai e zhveshi pallton e tij dhe ia dha atij tė varfėri.
Nė agonin e vdekjes ai e pa njė pallat tė madh nė Xhennet. Atij i thanė melekėt ky ėshtė pallati yt.
Ai pyeti me ēfarė pune e kam fituar atė? Meleket i thanė se me pallton tė cilėn ia dhe atij tė varfėri atė ditė.
Atėherė ai tha se ajo ishte shumė e vjetėr dhe se si do tė ishte puna sikur tė ishte e re?'' – "Ah sikur tė ishte e re".

Pastai ky njėri njė ditė duke shkuar pėr nė Xhami kalon pranė njė njeriu me tė meta fizike i ulur nė qosh tė rrugės i cili
dėshironte tė shkonte pėr nė Xhami. Atėherė ai e barti atė deri nė Xhami. Nė agoninė e vdekjės ai pa njė pallat tjetėr.
Meleket i thanė atij ky ėshtė pallati ytė. Ai pyeti me ēfarė pune e kam fituar kėtė?
Meleket i thanė atė ditė kur ti e barte atė njeriun deri nė xhami. Ai tha: "Mirėpo xhamia ka qenė shumė afėr.
اfarė do bėhej sikur tė ishte mė larg?" dhe tha: "Ah sikur tė ishte mė larg".

Ky njeri duke ecur njė ditė nė rrugė, e me vete kishte njė copė bukė, kaloi pranė njė tė urituri dhe i dha njė pjesė
prej bukės se tij. Ai nė agonin e vdekjės pa njė pallat tjetėr tė madh. Melekėt i thanė atij se ky ėshtė pallati yt.
Ai pyeti: "Me ēfarė pune e kam fituar atė? Melekėt i thane se me bukėn tė cilėn ia dhe atij tė urituri atė ditė.
Ai me ēudi tha se ajo ishte pjesė e vogėl e bukės dhe jo e plotė dhe ēfarė do bėhej sikur tė ishte e plotė?
Ah sikur tė ishte e plotė
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga NoOrA prej Thu Jan 07, 2010 8:46 am

A ke trokitur derėn?


1- Falu, para se ta falin ty namazin e xhenazesIsha njeri qė nuk falesha..tė gjith mė kėshilluan…babai dhe vėllezėrit e mi..mirėpo aspak nuk u pėrgjigjesha…


Cingėroi telefoni njė ditė, e nė telefon u paraqit njė plak duke qajtur dhe duke thėnė: Ahmedi? …po!... All-llahu tė dhashtė sabėr, e kemi gjetur Halidin tė vdekur nė shtrat…bėrtita: Halidin?! Po ai ishte mbrėmė me mua…qau dhe tha: do t’ia falim namazin e xhenazės nė xhaminė e madhe. E mbylla telefonin…dhe qava: Halidi! Si ka mundėsi tė vdes djaloshi i ri!


Hetova se vdekja tallet me pyetjen time.


Hyra nė xhami duke qajtur…


Pėr herė tė parė i fali dikujt namazin e xhenazes…e kėrkova Halidin dhe e gjeta tė mbėshtjellur me qefin…qėndronte para rreshtave dhe nuk lėvizte…bėrtita nga kjo pamje…kurse njerėzit filluan tė mė shikojnė. E mbulova fytyrėn dhe e ula kokėn…tentova tė duroj…mė mori babi im afėr dhe mė pėshpėriti nė vesh: falu para se ta falin ty namazin e xhenazes!!


Mu duk sikur tė lėshonte zjar e jo fjalė…fillovė tė dridhem…shikoja Halidin…po tė ngriheshte nga vdekja…vallė ēka do tė shpresonte! Duhan? Mikeshė? Udhėtim? Muzikė? Paramendova vetveten nė vendin e tij…mu kujua:


“(Pėrkujto) Ditėn kur do tė zbulohet kėrciku (nė kijamet), e ata do tė ftohen pėr tė bėrė sexhde, po nuk munden”. (el-Kalem: 42).


U nisėm pėr nė varrezat…e zbritėm nė varr…fillova tė mendojė: nėse pyetet pėr veprat e tija? Ēka do tė pėrgjigjet: njėzet kėngė! Gjashtėdhjet filma! Me mijėra cigare! Qava shumė…ska namaz qė ndėrmjetėson…as vepėr qėe ndihmon…Nuk munda tė lėviz nga vendi…shumė mė priti babi im…e kash Halidin nė varrin e tij, fillova tė largohem, kurse ai dėgjon zhurmėn e nalleve tė mia…


2- Mendonte se lumturia qėndron nė:


Shkuarjen pas vajzave…ēdo ditė nga njė kurban…shpesh udhėtonte jashtė vendit, edhe pse nuk ishte nė marėdhėnie pune, vjedhte dhe harxhonte pasurinė nė lozjen dhe shfryrjen e tij…


Gjendja ime ishte e ngjajshme me gjendjen e tij, mirėpo unė, All-llahu ėshtė dėshmitar, isha mė pak i keq se ai…njė ditė mė cingėroi nė telefon dhe kėrkoi prej meje ta shpiej nė aeroport…hypi nė veturėn time, ishte i gėzuar dhe i tregonte biletat…i habitur nga veshmbathja dhe formė e frizurės, e pyeta: ku? Tha….


I thashė: All-llahu na ruajtė!!


Tha: po ta provoje nuk do tė kishe durim qė tė jeshė larg sajė…


I thashė: udhėton vet!


Po, tha, qė tė veprojė ēka tė dua…


I thashė: harxhimet?


Tha: i kam rregulluar disi…heshtėm…kurse nė kasetofon kisha njė audio shirit “mbi pendimin” dhe e lėshova…bėrtiti qė ta ndali.


I thashė: u kryen bisedat tona, andaj lėrėna tė dėgjomė pak, e pastaj udhėto dhe vepro ēka tė duash…heshti…


Hoxha foli mbi pendimin dhe pėrmedni disa tregime tė njerėzve qė janė penduar…


U qetėsua miku im dhe filloi tė pėrsėrisė: estagfirull-llah…filloi tė ndikojė edhe ma shumė kėshilla, kurse ai filloi tė qajė dhe nė fund i shkyu biletat e tha: mė kthe nė shtėpi…arritėm nė shtėpi tė ndikuar deri nė palcė…zbriti duke thėnė: esselamu alejkum…kurse zakonisht thoshte: baaaaj..


Pastaj udhėtoi pėr nė Mekė, e pasiqė u kthye prej Mekės, u ba njeri i devotshėm, ēdo herė e shihja duke u falur, duke bėrė dhikėr dhe vazhdimisht mė kėshillonte qė tė pendohem dhe tė pėrqėndroj nė fenė e All-llahut…


U sėmur vėllau i tij nė njė qytet tjetėr, andaj shkoj atje…pas disa ditėve, ndodhi befasia! Mu lajmėrua vėllu i tij dhe mė tha: All-llahu tė dhashtė durim pėr filanin…mbrėmė e fali namazin e akshamit dhe u mbėshtet nė njė shtyllė tė xhamisė duke e pėrmendur All-llahun…e kur erdhėm ta falim namazin e jacisė e gjetėm tė vdekur…


3- Burri i saj i kishte mbushur tė dyzetat


Konsumator kronik i alkoolit, e rrihte gruan dhe fėmijėt dhe i pėrzinte nga shtėpia…fqinjėve u dhimbeshin, andaj ndėrhynin qė tua hap derėn e tė futen brenda…tėrė natėn e kalonte i dehur…kurse gruaja tėrė natėn e kalonte nė qarje dhe lutje…ishte njeri i keq…afėr tyre banonte njė djalosh i devotshėm, edhe njė ditė erdhi nė vizitė tė kėtij tė dehurit. Doli nė derė duke u lakuar, kur nė derė pa njė djalosh me mjekėrr, fytyra i ndriēonte, bėrtiti duke thėnė: ēka dėshiron? Tha: kam ardhur tė tė vizitojė!


I bėrtiti duke i thėnė: All-llahu tė malkoftė, o qen… a ėshtė kjo kohė e vizitės! E pėshtyu nė fytyrė…


Ky djaloshi e fshiu pėshtymėn nga fytyra dhe tha: mė fal, do tė vijė nė njė kohė tjetėr… vazhdoi jetėn dajloshi nė thirrje dhe pėrpjekje…pas njė kohe sėrish i erdhi nė vizitė…kurse rezultati ishte i njejtė…


Gjersa njė herė i erdhi, kurse ky doli i dehur dhe i tha: a nuk tė kam pėrzėrė…pse po insiston tė vishė? Tha: tė dua dhe dėshiroj tė ulem me ty, i erdhi turp e tha: unė jam i dehur… tha: ska problem, ulem me ty edhe pse je i dehur…


Hyri djaloshi dhe filloi t’i flet pėr madhėrinė e All-llahut, pėr xhennetin dhe xhehenemin…e pėrgėzoi se All-llahu i do pendimtarėt…kurse njeriu gjatė tėrė kohės e pėrmbante vetveten qė mos tė qajė…pastaj u pėrshėndet me te djaloshi dhe u largua…


Pėrsėri i erdhi dhe e gjeti tė dehur, i foli sėrish pėr xhennetin dhe mallėngjimin pėr te, e ia dhuroi njė parfym tė shtrenjtė dhe shkoi…


U mundua ta gjejė nė xhami, mirėpo nuk erdhi…


Sėrish u kthy te ai dhe e gjeti tė dehur nė dehje tė rėndė…filloi ti flet, kurse njeriu filloi tė qajė dhe thoshte: All-llahu kurrė nuk do tė ma fal … unė jam kafshė… pijanec, All-llahu nuk do tė mė pranojė… i pėrzė vajzat e mia, e poshtėrsoi gruan time, e turpėrojė vetveten… filloi tė dėnesė.. e shfrytėzoi djaloshi kėtė mundėsi dhe i tha: unė jam duke shkuar nė umre me disa hoxhallare, eja me ne…


Tha: unė jam pijanec!!


I tha: po pse mėrzitesh…ata tė duan sikurse unė…


Ia solli rrobat e ihramit nga vetura dhe i tha: laju dhe vesh rrobat e ihramit…i mori dhe shkoi qė tė lahet…kurse djaloshi kėrkonte prej tė nxitojė, me qėllim qė mos tė kthehet sėrish nė muhabetin e vjetėr…


Doli me valigjen e tij, mirėpo nuk kishte haruar qė nė te tė vėndonte edhe rakinė…


U nis vetura, brenda ishin djaloshi, pijaneci dhe dy burra tė devotshėm…filluan tė bisedojnė pėr pendimin…ky, njeriu nuk e dinte as fatihanė… ia mėsuan fatihan…


Iu afruan Mekės natėn… ndėrkohė kėtij njerit i vinte era raki nga goja… u ndalėn qė tė pushojnė… kurse pijaneci tha: unė do ta vozis veturėn e ju fleni!!


E refuzuan kėtė kėrkesė tė tij me butėsi… u ndalėn dhe e pėrgaditėn shtratin… ky i shikonte derisa flejtėn… u zgjua rastėsisht e i gjeti duke u falur…


Filloi tė pyes vetveten: ngriten qė tė falin namaz e qajnė, kurse unė flej i dehur…


Thirri ezani i namazit tė sabahut, e zgjuan edhe ate, u falėn sė bashku e pastaj ngrėnėn mėngjes… i shėrbenin sikur tė ishte udhėheqėsi i tyre…e pastaj u nisėn…


Filloi zemra ti zbutet dhe ta kaplon mallėngjimi pėr Qaben…hyrėn nė harem, e kaploi trema dhe filloi tė ecė me hapa tė shpejtė…u drejtua kah qabeja, qėndroi dhe filloi tė qajė: o Zot, mė mėshiro…nėse mė refuzon Ti, te kush tė strehohem!


Mos mė kthe tė dėshpėruar…


U frikuan pėr te…


Dridhej toka nga tė qajturit e tij…


Kaluan pesė ditė nė namaz dhe lutje…


Gjatė kthimit…e hapi valigjen dhe e hodhi alkoolin duke qajtur…


Kur arriti nė shtėpi… qau gruaja dhe vajzat e tija….


Njeri, nė tė dyzetat sikurse tė kishte lindur pėrsėri…


Pėrqėndroi nė namaz…lėshoi mjekėr, e cila ishte e thinjur…. Mė vonė u ba muezin nė xhaminė e afėrt… duke lexuar Kur'an mes ezanit dhe ikametit e mėsoi tėrė Kur'anin pėrmendsh…


4- dr. Abdull-llahi thotė: mė thirrėn nė njė konferencė tė medicinės nė Amerikė…


Mė shkoi ndėrmend tė vishem me rrobat e mia tė rėndomta, veshmbathje arabe… arrita nė Amerikė… hyra nė sallėn e konferencės, e pas njė mjek arab dhe u ula pran tij…


Mė tha: ndėrroi rrobat, mos na poshtėrso para tė huajve…heshta…


Filloi konferenca…kaluan dy orė… hyri koha e namazit tė drekės, kėrkova leje, dola dhe shkova tė fal namazin…


Pamja ime ua tėrhiqte vėmendjen… pastaj hyri koha e namazit tė iqindisė, u ngrita ta fali namazin, e afėr meje hetova njė njeri i cili falej afėr meje dhe qante. Kur e kreva namazin, vėrejta se ai qė falej pas meje ishte ai qė mė dha vrejtje pėr rrobat e mia.


Duke i fshirė lotėt tha: ky ėshtė namazi i parė qe katėrdhjet vjet!!


U habita!


I thashė: kam ardhur nė amerika para katėrdhjet vjetėve, kam nėnshtetsi amerikane, mirėpo asnjė rekat si ja kam bėrė All-llahut, subhanehu ve teala. Kur tė pash duke e falur drekėn, mu kujtua Islami, tė cilin e kisha haruar, e thash: nėse ky djalosh ngritet tė falet sėrish do tė falem me te… All-llahu tė shpėrbleftė…


Kaluan tre ditė… kjo konferencė ishte pėr studime mjekėsore… mirėpo shpresva qė ndonjėri tė flet pėr Islamin, mirėpo ishin tė angazhuar…


Nė koktelin e pėrfundimit mė pyetėn: pse nuk ke veshur rrobat e mjekut?


Iu falėnderova pėr interesimin e tyre, e u thashė: kėto janė rrobat tona dhe nuk jam nė spital. Pastaj dėshirova tė shfrytėzoj rastin qė ti thėrras nė fe, mirėpo udhėheqėsi i konferencės aludoi se koha mė pėrfundoi, mirėpo mua mu kujtua qė tė vėndojė pikėpyetje dhe tė ulem…


Thashė: njė konferencė kushton me miliona pėr tė studiuar atė qė gjinde brenda trupit tė njeriut, mirėpo ky trup, vallė pse ėshtė krijuar?!!


U buzėqesha dhe zbrita nga foltorja, udhėheqėsi vėrejti habinė e tė pranishmėve dhe mė dha shenjė qė tė vazhdoj… fillova tė flas pėr Islamin, realitetin e jetės, qėllimin e krijimit, fundin e kėsaj bote, e kur pėrfundova ligjeratėn, u ngritėn katėr mjeke dhe publikuan dėshirėn e tyre pėr tė hyrė nė Islam…


5- Mė tha: kam udhėtuar atje pėr shėrim


Sara ishte motėr medicinale nė laboratorinė e spitalit… tė gjith e njihnin dhe e shihnin ēveshjen e sajė dhe nuhatnin aromėn e sajė… njė ditė mė pa nė laboratori duke marur njė dosje time, e mu buzėqesh… e ula kokėn. Ajo mė tha: mirėsevjen, po ēka paska filani? Heshta…pėrfundova punėn nė laborator dhe dola me keqardhje pėr ēveshjen dhe guximin e sajė. Kuptova se kėto janė hapat e shejtanit…


Mė tha shejtani: jepja numrin e telefeonit tėnd, e kur tė thėrret, kėshilloje!!


Sa ide tė mrekullueshme ke, o iblis!


Ta kėshillojė disa minuta, qė mė vonė tė bi me te nė gropėn e shejtanit…


Vėndosa tia dhurojė njė libėr tė ndikueshėm… e nė fillim tė librit shkrova:


“Motra ime! Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka tėrhjekur vėrejtjen nga gratė e mbuluara e tė ēveshura, se ato nuk do tė hynė nė xhennet, e as qė do tė shijojnė aromėn e xhennetit… gratė qė veshin rroba tėrhjekėse, vėndojnė shami joshėse, gruaja e parfymosur i ngjanė lavires, e cila e ofron trupin e sajė. Vallė do tė humbish xhennetin pėr shkak tė njė marėdhėnie tė palejuar, me tė cilėn kėnaqet tjetri?! Reziku ėshtė i madh, nuk kalon edhe aq lehtė”.


Shkova nė spital…hyra nė laboratori, mirėpo nuk e gjeta aty… pas disa ēasteve u drejtua kah unė: mirėsevjen, si je… i thashė: elhamdulilah, urdhėro dhe ia dhash librin… e lėkundi kokėn nė shenjė falėnderimi, mori leje dhe shkoi…


I dėgjova disa qė mė panė duke thėnė: All-llahu tė shpėrbleftė…


Pas njė kohe shkova pėr tė bėrė analizat dhe u shtriva nė shtratin e laboratorisė, ndėrkohė me erdhi njė teknik! U habita, ku ėshtė Sara!! Afėr nesh kishte njė perde qė na ndante nga reparti i grave…. Sa u pėrmend emri im, e dėgjova duke thėnė pas perdes: All-llahu tė shpėrbleftė, pastaj kaloi pran nesh, e mbuluar si duhet, nuk ishte e ēveshur e as e parfymosur dhe vetėm me gratė punonte…


6- Pėr fund: a ke trokitur derėn!!


Jetojmė nė njė kohė ku janė shtuar telashet, sprovat e syrit, dėgjimit, imoralit dhe pasurisė jo tė pastėr… sikurse tė jetojmė nė kohėn pėr tė cilėn Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, na ka thėnė:


(( فإن وراءكم أيام الصبر ، الصبر فيهن كقبض على الجمر للعامل فيهن أجر خمسين منكم ))


“Pas juve do tė ketė ditė tė durimit, durimi nė ato ditė ėshtė sikur tė kapish gacėn, ai qė vepron shpėrblehet sa pesėdhjet pre jush”. (sahih, “es-sahiha”, nr. 494).


Pra, ritet shpėrblimi i besimtarit nė kohėn e fundit, sepse ėshtė jabanxhi nė mesin e mėkatarėve, tė cilėt hanė kamatėn, kurse ai kamatė nuk ha, dėgjojnė muzikė, kurse ky nuk dėgjon, shikojnė nė harame, kurse ky nuk shikon, pinė alkool, kurse ky nuk pi…kurse Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė:


(( بدأ الإسلام غريباً وسيعود غريباً كما بدأ فطوبى للغرباء ))


“Ka filluar Islami jabanxji dhe si i tillė do tė kthehet, siē ka filluar, xhenneti qoftė pėr jabanxhiun”. (“es-Sahiha”, nr. 1273).


Dhe thotė:


((ما من عام إلا والذي بعده شر منه حتى تلقوا ربكم ))


“Secili vjet qė vjen, viti qė vjen pas tij ėshtė mė i keq se ky, derisa ta takoni Zotin tuaj”. (Sahih, Tirmidhiu).


Poashtu Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, thotė:


(( يقول الله : " وعزتي لا أجمع على عبدي خوفين ولا أجمع له أمَنين إذا أمِنَني في الدنيا أخفته يوم القيامة وإذا خافني في الدنيا أمّنته يوم القيامة " ))


“All-llahu, subhanehu ve teala, thotė:


Pasha Krenarinė Time robit Tim nuk ia grumbullojė dy frika dhe dy qetėsimė; nėse ėshtė i qetė prej Meje nė dynja do ta frikėsoj nė ahiret, e nėse mė frikohet nė dynja, do ta qetėsoj nė ahiret”. (sahih, “sahihut-Tergibi”, nr.3376).


Ai qė frikohet nė dynja, qė e madhėron All-llahun, subhanehu ve teala, ai do tė jetė i qetė nė ditėn e Kijametit dhe do tė gėzohet nė ditėn e takimit me All-llahun… kurse ai qė ka bėrė mėkate, brengė e tij kryesore ka qenė epshi i barkut dhe organit, ky njeri vazhdimisht do tė frikohet dhe do tė trishtohet nė ahiret…andaj mbėshtetju All-llahut para se tė mbyllet dera dhe tė vjen llogaria… mos u mashtro me numrin e madh tė atyreve qė bijnė… e as me numrin e rrallė tė atyreve qė pėrqėndrojnė…sepse ti je nė tė vėrtetėn e qartė…


Dr. Muhamed el-Arifi


Pėrktheu: Bekir Halimi
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga NoOrA prej Thu Jan 07, 2010 8:47 am

Tefiku dhe Motra e tij

Ishte njė djalosh i quajtur Tefik. Pėrfundoi shkollėn fillore dhe atė tė mesmen dhe morri diplomėn, ishte i gėzuar pa mas dhe syt e tij tregonin se ka shenja tė suksesit tė madh edhe mė tutje.
Niset duke vrapuar rrugės derisa arriti tek shtėpia e tij nė fshat.

Hyri nė shtėpi dhe u hodh nė gjoksin e nėnės sė tij, e pėrqafoi nė dy faqet, ballin dhe duart e saj dhe po i thot: tė pėrgėzoj oj nėna ime tė pėrgėzoj se kam arritur 99 pikė prej 100 nė provimin pėrfundimtar.
Nėnės sė tij nuk i’u ndaleshin lotėt nga gėzimi,e pėrqafonte dhe e uronte pėr suksese edhe mė tutje dhe i thot : ti sipas emrit ke arrit o Tefik.
Tefiki i thot nėnės sė tij: oj nėna ime, mė nė fund mu realizua ėndrra ime dhe inshalla do tė hyj nė fakultetin e mjeksisė qė tė bėhem mjek dhe t’i shėroj tė gjitha sėmundjet qė gjithmonė tė jesh nė gjendje tė shėndosh. Allahu tė bekotė o biri im i thor nėna.

Tefiki banonte me nėnėn e tij,babain plak dhe motrėn e tij tė vetme e cila ishte vetėm njė vit mė e madhe se Tefiki.
Filloi Tefiki t’i realizoj ėndrrat e tij. Paqaqiti dokumentet nė fakultetin e mjeksisė nė qytet shum larg nga fshati i tij, dhe u pranua nė fakultet, pastaj u kthye nė shtėpin ė e tij nė fshat derisa t’i fillon ligjaratat.

Nė mėngjesin e njė dite me diellė erdhi koha qė tė ndahet nga familja e tij e vogėl dhe e dashur.
I bėri gati ēantat e udhėtimit,rrobat e rrugės dhe gjėrat tjera, dhe tek dera e shtėpisė sė tij i dolėn lotėt e ndarjes sė tij nga familja. E pėrqafoi babain, nėnėn dhe motrėn e tij dhe shkoi.
I’u premtoj se do ju thėrras ē’do fund javė dhe do t’ju tregoj pėr studime por jo!! Filloi njė udhėtim i vuajtjeve, i shqetėsimeve, i telasheve.

Erdhi Tefiki nė qytet dhe banonte me njė prej konvikteve afėr fakultetit tė tyre.
Tė gjithė studentat qė banonin aty ishin tė fakultetit tė mjeksisė,pėr kėtė Tefiki nuk pati ndonjė problem nė shoqėrin e tij,por gjeti shum mangėsi tek ta nė namazet obligative.
Ka pas raste kur kan ndejt deri nė orėt e vona me ta dhe jan munduar sipas mundėsive qė tė largohen ai vend dhe kan kryer namazet me xhemat nė njė xhami afėr konviktit tė tyre.

Filloi Tefiki studimet, dhe puna i shkonte mirė, filloi tė mirrte nota tė mira e tė larta dhe korrte sukses tė madh, dhe gjithnjė mendonte pėr familjen e tij.

Njė ditė erdhi njė student tė banonte nė dhom afėr Tefikit dhe ishte prej atyre qė ndėgjonin muzikė shum. U mundua Tefiki qė ta kėeshillonte shum herė, por ai refuzoi tė merrte kėshilla prej tij.

Njė ditė prej ditėsh trokiti dera e dhomės sė Tefikit, e hapi derėn Tefiki dhe ja ! nė derė buzėqeshte Vaili dhe i tha: dua qė tė vijsh sonte tek unė qė tė pim qaj, do tė mė vijnė edhe disa shokė dhe kam qejf shum qė edhe ti me qenė aty. Iu pėrgjigj ftesės Tefiki.
U mblodhėn tė gjithė shoqėria e Vailit luanin, bėrtisnin, qeshnin, dhe Tefiki kėrkoi leje qė tė shkonte se koha ishte vonė dhe donte qė tė pushonte,thanė se do tė takohemi nė vikend tė dalim e tė shetisim sėbashku. Dolėn nė fundjavė,pinin cigare e gjėra tjera, tregonin tregime tė ndryshme.
Tefiki refuzoi tė shoqėrohet me ta. Njėri prej atyre djemve qė ishin aty, i’a bėri me sy tjetrit dhe than se tash ky djalė do tė pėrgatis qaj tė shijshėm qė do ta mbani mend gjithmonė, u qeshėn tė gjithė.
Pas pak erdhi ky djal i marrė me atė qaj qė pėrmbanin substance narkotike. Pitėn tė gjithė, pas pak filloi tė tė ndryshohet gjendja e tyre.
Filluan tė bėrtasin e tė qeshinin me zė tė lartė, disa filluan tė bien pėr tokė, e disa tė tjerve tė ndiejnė kokėdhimbje prej kėtyre kokrrave tė cilat i vuri ky djal i prishur nė qaj. Shkoi edhe kjo natė. U kthyen tė gjithė nėpėr dhomat e tyre.

Nė mėngjes kur zgjohet Teėfiki ndien dhimbje koke,dhimbje edhe nė duart e tij.
Troket derėn e Vailit dhe i thot: tė lutem Vail tė lutem mė ndihmo tė shkoi deri te mjeku se koka do me mu da prej dhimbjes. Vaili i tha: mos u frikėso, kam ilaqin pėr ty.
E futi nė dhomėn e tij dhe shum shpejt i’a pėrgatiti qajin e keq me kokrra,dhe pas disa minutave Tefiki gjeti rehati. U ēudit nga kjo dhe i tha: ēka ėshtė kjo? Ēka ke bėrė? Buzėqeshi me buzėqeshje tė zbehur dhe tha: ky ėshtė qaj i ēuditshėm.

Dita ditės dhe ja!!! Tefiki ra nė grackėn e tyre dh era nė drogė e shishe. Filloi t’i ndryshohet pas kėtyre kokrrave tė marra, fytyra filloi t’i nxihet,pasuria t’i humb e gjėra tė flliqura t’i ngjiten.
Nėna e tij e vetme,babai i tij i dobėt me shėndet, motra e tij e ndershme, jo jo !! mos pyetni mė pėr teėfikin se ai ka konsumuar kėto tė kėqija. Kaluan disa ditė dhe Tefiki tė shoqėrohet me ta derisa ra edhe nė zina(prostuticion).

Ē’do javė grabitnin vajzat muslimane VE LA HAVLE VE LA KUVETE IL-LA BIL-LAH . Kaluan shtatė muaj tė plotė dhe gjendja e Teėkit ishte kėshtu. U pėrjashtua nga fakulteti pėrshkak tė mungesave tė shumta,ngelja nėpėr provime shum herė.
E harroj familjen e tij gjatė kėtyre shtatė muajve, u bė i humbur nė kėtė qytet duke ndjekur epshet e tij.

Ja Allah!! E harroj fshatin e tij tė bukur, e harroj xhamin e vjetėr tė fshatit, e harroj shtėpin e tij tė vogėl e modeste, e harroj shoqėrinė e tij tė vegjėlisė.e harroj shkollėn e tij tė mesme dhe shokėt e tij me edukat islame, i harroj momentet e kėnaqėsisė tė cilat i kishte derisa erdhi dita e dhimbjeve dhe frikės. Erdh nė vendin ku tuboheshin dhe vepronin punė tė shėmtuara.

E takoi njėri prej shokėve dhe i tha i hidhėruar: pėrse u vonove o tefik!! Heshti Tefiki, pastaj e pyeti: ēfarė ke, e kemi grabitur njė vajzė tė bukur, kemi pėrfunduar punėn me tė qė tė gjithė,tash radhėn e ke ti, ajo ėshtė nė dhomėn e fundit.
Eci me hapa tė shkatrruara derisa arriti deri tek dera e dhomės. E hapi derėn e hyri e mbylli derėn me ēelės. U kthye kah ajo dhe filloi t’i dridhet zemra. Kjo vajzė ishte ulur nė njė skaj tė dhomės, e kishte vendos kokėn ndėrmjet dy gjunjėve tė saj dhe po qante. Shkoi Tefiki tek ajo dhe filloi ta tėrhiqte atė diqka e mirė tek ajo.
U ulė tek ajo dhe po i thot: Hajde e dashura ime, ia ngriti kokėn e saj dhe filloi tė bėrtiste me zė tė lartė: JO!! JO!!! Motra ime, motra ime si erdhe ti kėtu, lotėt i dilnin pa ndėrprerė para saj dhe tha: oo i mjeri unė pėr ty.
Filloi motra t’i fliste: o Tefik na lae neve,na harrove neve,e harrove gjoksin e nėnės qė tė pėrqfonte ē’doherė kur ishe i sėmurė, i harrove prindėrit tė cilėt i lajmėrojshe pėr mėsimet, e harrove shtėpinė e vogėl,i harrove momentet e bukura nė shtėpinė tonė.
Babai ka vdek para pesė muajve, nėna ėshtė shumė edobėt dhe e sėmurė,kam mbetur vetėm ditėn e natėn,nuk mė ndihmonte askush.
I tubova do para dhe erdha nė qytet qė tė pyes pėet ty nė fakultet. Mė treguan se ti je pėrjashtuar nga fakulteti para shtatė muajve, u mėrzita dhe u lodha shumė, pastaj fillova tė kėrkoj nė ē’do vend.
Pyesja pėr ty nėpėtė fakultete e konvikte tė ndryshme derisa njė ditė hypa me njė taksi dhe rash nė duar tė krimileve, e humba nderin tim dhe marrėn time dhe ja!!!
Edhe t’i don qė tė mė shkatrrosh pjesėn e mbetur tė jetės sime!!! O e mjera unė pėr vėllaun tim! O e mjera unė pėr vėllaun tim! Bėrtiti Tefiki me zė tė lartė: Jo Jo, mė fal moitra ime e dashur mė fal,merre zemrėn time edhe coptoje, pastaj motra e tij thot : O Zot, unė erdha tė shiqoj pėr vėllaun tim se si shkon me mėsime dhe u bėra kėshtu.

Allahu na ruajt prej shoqėrisė sė keqe, o tė mjerėt vrapojnė pas dunjas dhe epsheve dhe e shet shoqėrin e jetės sė tij pėr shkak tė epsheve tė tij. Ēfarė na qenka kjo shoqri pra?!!!!
Ēfarė vėllazėrie ėshtė kjo ?!!!! o vėllezėr dhe motra tė nderuar-a ē’do miqėsi dhe shoqėri qė nuk ėshtė pėr Allah, por gjithmon nė ndarje u kundėrshtime, nė ditėn e Gjykimit ndryshohet kjo vėllazėri(dashuri vėllzėrore) nė armiqėsi, nė ditėn e Gjykimit tė kthehen kėto gjėra nė hidhėrim. Ndėgjo se ē’ka thot Allahu [subhanehu ve teala] nė librin e Tij fisnik :

الْأَخِلَّاء يَوْمَئِذٍبَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّ إِلَّا الْمُتَّقِينَ {67} يَا عِبَادِ لَا خَوْفٌ عَلَيْكُمُ الْيَوْمَ وَلَا أَنتُمْ تَحْزَنُونَ {68}

Atė ditė shokėt e ngushtė do tė jenė armiq tė njėri-tjetrit, pėrveē atyre qė ishin tė sinqertė nė miqėsi.(Atyre besimtarėve, qė ishin shoqėruar pėr hir tė Zotit, u thuhet): “O adhuruesit e Mi, sot nuk ka as frikė pėr ju, e as qė do tė jeni tė pikėlluar!” (Zuhruf 67-68)

Nuk mbetė dhe nuk jetė mė askush pėrgjihmonė pėrveq vėllazėria e tė sinqertėve dhe besimtarėve, e atyre qė janė shoqėruar pėr hirė tė Allahut [subhanehu ve teala]

Oj rini e nderuar, ē’ka pot ė tėrheq nė shoqėrin qė nuk fal namazin? ē’ka pot ė tėrheq prej shokut i cili nuk e ruan shikimin e tij nga haramet? ē’ka pot ė tėrheq nė shokun i cili gjuha e tij vetėm shan e mallkon, dhe ē’do fjalė qė e nxjerrė nga goja e tij ėshtė e keqe, ē’ka tė duhet ai shok i cili tėrė ditėn kėrkon vetėm epshin e tij?
A mendon se ai do tė rri mė ty njė kohė tė gjatė? Jo !! gabohesh, nėse ndonjėri hyn nė burg, shoqėria e tij nuk e vizitojnė bile as nuk ju intereson pėr ty, nėse ndonjėrit i ndodh ndonjė sprovė (bela) asnjėri nuk mundohet me i ndihmu, por pasha Allahun [subhanehu ve teala] i ndihmojnė vetėm kur kan interesin e tyre.

Prandaj rini e nderuar, hapi syt mir dhe shiqo se me kėnd po shoqėrohesh, se ēfarė shoqėrie ke afėr vetės.
Allahu na raujt nga ky lloj i shoqėrisė

Pėrktheu:Sylejman Jashari
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga NoOrA prej Thu Jan 07, 2010 8:47 am

Njė tregim shumė i prekshėm

Mė ka treguar njė prej vėllezėrve i cili ėshtė ndalur njėherė tek shenjat e Semaforit, dhe tha: Kam ndėgjuar njė zė tė muzikes me njė zė shumė tė lartė deri sa me ka mėrzitur mua dhe njerzit tė cilėt ishin rreth tij, jam kthyer djathtas dhe majtas dhe kam kėrkuar nga vendi se ku po ndėgjohet ky zė , kur qe ishte njė njė njeri me vetur afėr meje dhe I kishte hapur te gjitha dritaret e vetures.

Dhe e kishte ndezur radion me zė tė lartė dhe tu rrenqethke trupi prej muzikes , veturat tjera pėr rreth tij tė gjithė u drejtuan nga ai dhe u quditen nga zėri I lartė I muzikes .

Thotė: Shtypa sirenen e vetures disa herė qė tė kthehet ai nga unė, kėshtu qe ti tregoj atij qė ta ndal zėrin e radios apo ta fike atė, ose tė lėshoj diqka mė tė mir si.psh. Kuran , mirėpo njeri nuk u kthye nga unė asnjėherė prej ramjes sė tepėrt nga sirena e vetures sime.
Eca pak para me vetyren time ne mėnyr qė tia bėj me dor , kur i ktheva nga ai pėr ta shikuar e pash se ai ishte njė djal i ri me mjekėrr tė gjatė thotė: Jam habitur, njeri me kėtė pamje, njėri i cili i ka lėshuar mjekrrėn e tij ndėgjon muzik ?!! Megjithėatė edhe nėse don tė ndegjon si ndegjon me kėtė zė aq tė lartė dhe si nuk kthehet nga njėrzit asnjėherė ?!!.

Thotė e kam shtypur sirenen disa her prap nuk u kthye nga une derisa u dhezė shenja e gjelbėrt , filloj te ec dhe une ecja pas tij, nė menyrė qė ta ndali atė dhe ta kėshilloj qė ta pėrmend All-llahun xh.sh, dhe pėr ti treguar qė kjo ėshtė e ndaluar, dhe kėtė vepėr tė cilėn e ke bėrė para njerezėve mė kėtė menyr vėtem se e rrit gjynahin sepse kjo ėshtė njė lloj prej llojeve tė gjynaheve qė bahen hapatzi kjo , mirėpo njeriu nuk ėshtė kthye nga unė asnjėherė, deri sa ėshtė ndalur me veturen e tij tek njė dyqani.
ha: e kam ndalur veturen time mbrapa tij, dhe zbriti njeriu dhe po ecej ka dyqani, dhe rrobat e tij I kishte pasur tė shkurta mbi zoge te kėmbės, njeriu nuk ishte i cili i lėshon pantollat nen zog tė kėmbės jam habitur me kėtė njeri ?! hyri ne dyqan dhe thash vetė me vete: do te del tash me shteg tė cigares !!

Tha: dhe kur dul nė doren e tij kishte pasur njė reviste islame, dhe thash:`` S’ka ndryshim dhe ska force pėrveq se me All-llahun’’ si ėshtė gjendja e kėtij njeriu kėshtu, tha: E ka hape derėn pastaj ėshtė lėshuar muzika menjėherė, dhe thash:Pasha All-llahun skam mė saber , kam zbritur nga vetura ime dhe jam kthye nga ai dhe kam bėrtitur me njė zė tė lartė por ai nuk u kthy nga une, dhe e kam kape deren e vetures se tij para se ta mbylle ai, pastaj thash: O vėlla si nuk po i frigohesh All-llahut xh.sh. qė e ke mbajtė muziken tė lėshuar gjatė kėti udhėtimi, dhe ke lishuar me me zė shumė tė lartė!
O vella nėse don te dėgjon muzik dėgjo vetėm, mos i obligo njerzit te dėgjojn me ty ? Ke friken All-llahut xh.sh. thotė: dhe njeriu me shikonte mua dhe quditej prej bėrtitmes sime , pastaj e uli koken pastaj e ngriti dhe me shikonte mua , tha : Kur me ka shiku ne bėrtitmen mė ka bėrė me shenjė nga unė me gishtin nė veshėt dhe gojen e tij edhe me bėri me shenjė unė JO,JO. Kuptova se njeriu nuk dėgjon dhe nuk fol.
Ėshtė i shurdhėr dhe memec, tha: gati sa fillova tė qaj dhe e ula koken ,dhe ja ndala me butėsi muziken nė veturen e tij,tha: dhe njeriu me bėri me shenjė me duarėt e tij duke me thėnė qka po dėshiron?
Pse je ti i merzitur?
Pastaj mori fletoren dhe nxorri nje fletė prej saj dhe me dha fletėn edhe lapsin dhe mė bėri me shenjė me duarėt e tij: shkruaj qka dėshiron, dhe i shkruaja ati: O ti vella nderuar ke lėshuar muziken me zė shumė, shumė, shumė, te lartė, ke qene pak me herėt tė semaforet dhe veturat tė cilat ishin rreth teje u kthyen nga ti, edhe kjo mė bėri qė tė tė ndjeki ty dhe tė kėshilloj pėr atė qka veprove, tha: kur e mori letren dhe e lexoj ate e uli koken pak dhe u mėrzit, pastaj shkruajti ndėr fjalėt e mija dhe tha : All-llahu tė shpėrbleftė me tė mira pėr kėshillen tėnde, mirėpo dije o vėllau im sepse unė jam njeri i shurdhėr dhe memec, nuk dėgjoj dhe nuk flas dhe kjo ėshtė vetura e vėllaut tim dhe pasha All-llahun e Madhėruar unė nuk e kam ditur nė te vėrtet qė muzika ka qenė e lėshuar pėrpos qė kur me ke lajmėruar ti pėr kėtė, All-llahu tė shpėrbleftė.

Pėrktheu:Besart Murati
Marrė nga Libri : Kissatu Sixhxhin
Nga Autori:Dr. Muhamed ARIFI
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga NoOrA prej Thu Jan 07, 2010 8:47 am

mjeri ti, o Dinaar

Dinaari kishte njė nėnė tė devotshme e cila vazhdimisht e kėshillonte qė tė pendohet pėr pabindshmėrin e tij, pėr jetėn me mėkate, por sado qė pėrpiqej ajo, sidoqoftė fjalėt e saja nuk kishin ndikim pozitivė nė atė.

Pastaj njė ditė, derisa po kalonte pran njė varri, ai u ndalė pėr ta ngritur njė ashtėAi u shokua duke e parė se si u shkapėrderdhė dhe u shndėrrua nė pluhur nė dorėn e tij.
Pamja e atij ashti bėri njė ndikim tė pėrkryer nė Dinaarin. Ai filloi tė mendoje pėr jetėn e tij dhe pėr mėkatet e mė hershme, dhe pastaj bėrtiti, “I mjeri ti, o Dinar, ti do tė pėrfundosh si ky ashtė i shkapėrderdhur, dhe trupi yt do tė shndėrrohet nė pluhur.”
Pastaj tė gjitha mėkatet e tija i vėrshuan para syve tė tij, dhe mori vendim tė fortė pėr tu penduar.
Duke e drejtuar shikimin e tij kah qielli, ai tha, “Zoti im, tani unė tė kthehem me plotė nėnshtrueshmėri, pra mė prano mua dhe ke mėshirė nė mua.”
Nė njė zemėr dhe mendje plotėsisht tė ndryshuar, Dinari shkoi te nėna e tij dhe i tha, “Nėnė, ēka bėnė zotėria kur njė rob i tij i zėnė ik prej tij?” Ajo tha, “(qė ta dėnojė at) zotėria e furnizon me rroba tė rėndomta dhe ushqim me kualitet tė ulėt; dhe ia lidhė duart dhe kėmbėt e tija nė mėnyrė qė mos tė provojė tė ikė pėrsėri.”

Dinari tha, “Pra unė e dua njė rrobė tė mbaruar prej leshit tė vrazhdė dhe elb me kualitet tė ulėt, dhe dy pranga.
Nėnė, vepro me mua ashtu siē veprohet me robin e ikur.
Ndoshta Zoti, kur tė mė sheh tė pėrulur dhe tė nėnēmuar, do tė ketė mėshirė nė mua.” Duke e parė vendosmėrinė e fortė tė tij nė kėrkesat e tija, ajo iu pėrgjigj kėrkesės sė tij.

Nė fillim tė ēdo nate, Dinaari, do tė fillonte tė qante dhe tė rėnkon pa kontroll. Dhe ai vazhdonte qė t’ia pėrsėris vetes fjalėt, “I mjeri ti, o Dinaar, a ke fuqi ti bėsh ballė zjarrit tė Xhehnemit?
Sa i pakujdesshėm ke qenė qė ta jetosh njė jetė qė tė ka bėrė ty qė ta meritosh hidhėrimin e tė Gjithėfuqishmit!” Dhe ai vazhdonte nė kėtė gjendje deri nė mėngjes.

Duke u rrotulluar i zbehur dhe i venitur, trupi i dinarit ngadalė humbte. Duke mos bėrė ballė qė ta sheh atė nė kėtė gjendje, nėna e tij i tha, “Biri im, ke lehtėsi ndaj vetes tėnde.”
Ai u pėrgjigj, “Nėna ime, mė lejo tė qėndroj i lidhur pėr njė kohė, se ndoshta do ta arrijė rehatin e pėrhershme mė vonė.
Se nesėr, unė do tė presė kohė tė gjatė para Zotit tim tė Madhėrishėm, dhe nuk e di se a do tė mė urdhėroi Ai qė tė shkojė tek vendet e hijeve tė bukura apo tek vendet shumė tė tmerrshme.”

Ajo i tha, “Biri im, sė paku pusho pak.” Ai tha, “Nuk ėshtė pushimi prezent apo rehatia tė cilėn jam duke e kėrkuar.
Nėnė, po mė duket sikurse po tė shohė ty dhe njerėzit tjerė qė nesėr do tė drejtoheni drejtė Xhenetit, derisa mua po mė drejtojnė drejtė zjarrit tė Xhehnemit sė bashku me banorėt e tij.”
Pastaj ajo e la atė, dhe ai iu kthye tė qajturit, adhurimit, dhe leximit tė kuranit. Njė natė derisa ishte duke e lexuar Kuranin, ai u ndesh me njė ajet:

Pasha Zotin tėnd (o Muhamed), ata tė gjithė do t’i marrim nė pėrgjegjėsi. Pėr atė se ē’vepruan. [el-Hixhr : 92-93]

Pasi qė ai u zhytė nė domethėnien dhe nėnkuptimin e kėtyre ajeteve, ai qau me aq fuqi sa qė e humbi vetėdijen.
Nėna e tij u ngut tek ai, dhe u pėrpoq shumė qė ta sjell nė vete atė, por ai nuk pėrgjigjej.
Ajo mendoj se ai kishte vdekur. Duke shikuar nė fytyrėn e djalit tė saj, ajo tha, “O i dashuri im, oj lumturia e zemrės sime, ku do tė takohemi pėrsėri?”
Nė realitet, Dinaarit ende i kishte mbetur pak jetė , dhe duke i dėgjuar fjalėt e nėnės sė tij, ai iu pėrgjigj me njė zė tė dobėt, “Nėna ime, nėse nuk mė gjen nė vendin e gjerė tė Ditės sė Gjykimit, atėherė pyete Malikun kujdestarin e zjarrit tė Xhehnemit pėr mua.”
Pastaj e lėshojė njė zė tė pa artikuluar dhe vdiq.

Pasi qė ajo e lau xhenazen e ti, nėna e Dinaarit e pėrgatiti atė pėr varrim.
Ajo pastaj doli jashtė dhe lajmėroj, “O njerėz, ejani nė faljen e xhenazes sė atij qė ishte mbytur prej (frikės) tė zjarrit tė Xhehnemit.”
Njerėzit filluan tė vijnė prej tė gjitha drejtimeve.
Ėshtė thėnė se gjatė asaj epoke, s’kishte pas ndonjė tubim mė tė madh dhe nuk ishin derdhur lot aq shumė sikurse nė atė ditė.

Nė tė njėjtėn natė qė ai u varrose, njėri prej shokėve tė Dinaarit e pa atė nė ėndėrr, nė njė petk tė gjelbėr. Dinari po shėtiste nėpėr Xhenet, duke recituar:

Pasha Zotin tėnd (o Muhamed), ata tė gjithė do t’i marrim nė pėrgjegjėsi. Pėr atė se ē’vepruan.

Gjatė ėndrrės, shoku i tij e dėgjojė duke thėnė, “Pasha Fuqinė dhe Madhėrin e Tij, Ai mė pyeti mua (pėr veprat e mija).
Duke pas mėshirė nė mua, Ai mė fali dhe mi fali (mėkatet e mija) Kujdes! Pėrcjellja kėtė lajmė nėnės time.”

Pėrgatiti:Skender Gashi
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga NoOrA prej Thu Jan 07, 2010 8:48 am

Gjykatėsi i fshatit

Ishte bėrė zakonė tek banorėt e kėti fshati qė tė mblidhen nė njė vendė pas ēdo namazi tė xhumasė,nėse i kanė bėrė njėri tjetrit padrejtėsi, ka gjykuar nė mes tyre njė njeri qė e kanė quajtur -Gjykatėsi i fshatitė

Ka kaluar njė kohė e gjatė dhe nuk u ankua askush prej askujtė tek ky gjykatės, secili prej banorėve tė fshatit e dinte se ēka i takonė atij e ēka nuk i takonė prej obligimeve.
Ata kanė vazhduar nė kėtė gjendje, derisa kishte ardhur njė banorė prej njė fshati tjetėr nė fshatin e tyre, e pastaj u shumuan ankesat kundėr kėtij banori tė ri.
Ndėrsa ky banorė qė kishte ardhur nga njė fshat tjetėr nuk e dinte shkakun se pėr ēfarė ishin larguar njerėzit nga ai.

Njė ditė prej ditėsh u kthye gjykatėsi nė fshatin e tij, ndėrsa i gjeti banorėt e fshatit tė hidhėruar ndajė kėtij njeriu tė huaj, ata kėrkua qė tė mblidhen kėtė herė e tė gjykojė nė mes tyre para namazit tė xhumasė edhe pse e kishin bėrė zakon tė mblidhen ēdo herė pas namazit tė xhumasė.

Gjykatėsi u pajtua me kėrkesėn e tyre, dhe erdhi njeriu i huaj ( qė kishte ardhur nga fshati tjetėr ).U mblodhėn banorėt e fshatit,ndėrsa mė sė shumti ankesat ishin kundėr kėtij njeriu tė huaj, e gjykatėsi tha nė veten e tij:Mos ky njeri paska mbytur dikė tė pafajshėm, apo i ka vjedhur dikujtė pasurin e tij,apo e ka sulmuar dikė nė nderin e tij.
Porse sido qė tė jetė,nuk mundem tė sjellė gjykim pėrderisa tė i ndėgjoj tė dy palėt nė konflikt se ēka janė ankesat e tyre.

U ngrit njeriu i parė qė ankohej nga ai e tha: O ti gjykatės, vėrtetė ky kojshi nuk e di hakun qė e ka ndajė mua !

U ēuditė ky njeri i huaj ngase atij nuk i kujtohej se e ka sulmuar atė apo se ia ka marrur pasurinė !

Tha gjykatėsi: Ēka ka bėrė ?

Tha njeriu qė ankohej: Kam kėrkuar nga ai qė tė mė ndihmoj tė barti thesin me miell, e ai mė shikoi me habi, dhe hyri nė shtėpinė e tij.

Tha gjykatėsi: Kjo ėshtė e para, ēka ka tjetėr?

Tha ai: Kam kėrkuar nga ai qė tė mė jep borxhė prej pasurisė e ai e ka refuzuar kėtė.

Tha gjykatėsi: A ka ndonjė gjė tjetėr ? Pėrmendi tė gjitha ankesat qė i ke ndajė tij.

Tha njeriu qė ankohej: Kamė qenė i sėmurė njė javė,e nuk ka ardhurė tė mė vizitojė,pastaj ka kryer me sukses shkollėn biri imė e ai nuk ka ardhur tė mė bashkangjitet nė kėtė gėzim, mė ka vdekur prindi imė e ai nuk ka ardhur tė mė ngushllojė nė shtėpin time,e as nuk ka dalur me ne nė varrim.

Tha gjykatėsi: A ke edhe ndonjė gjė tjetėr?

Tha: Nuk kamė mė ndonjė gjė tjetėr qė tė themė.

Tha gjykatėsi: Allahu tė shpėrbleftė me tė mira,se vėrtetetė akuzimi i njerzėve pėr atė qė nuk e kanė punuar sjellė hidhėrimin e Allahut teala.U kthye gjykatėsi kah njeriu i huaj dhe tha:A eshte e vėrtetė ajo qka tha kojshiu ytė ?

Tha njeriu i huaj: Po ashtu ėshtė o ju gjykatės, mirėpo unė nuk e kamė sulmuar atė,dhe nuk e kamė rrahur atė, as nuk kamė hyrė nė shtėpinė e tij pa lejen e tij,e as nuk kamė marrė diēka nga pemėt e kopshtit tė tij,e as qė kamė kėrkuar nga ai borxhė e qė t'ia vonoj atė,e si po mė thotė ai se unė nuk e di hakun e tij ?

Tha gjykatėsi: Tė gjithė atė qė pėrmende ti ėshtė e mirė, mirėpo nuk mjafon vetėm tė mos e shqetėsoshė atė,e ta llogaritėsh vetėm kėtė mirėsjellje ndajė tij,por ndodhė qė ai ka nevojė pėr ndihmėn tėnde apo pasurinė,e nėse ke mundėsi materiale pėr ta ndihmuar atė,e kėshtu ta largosh nga ai varfėrinė,a je i kėnaqur me kėtė??Ai i huaji tha:Po gjithsesi.

Pastaj i tha gjykatėsi njeriut tjetėr qė tė flasė e ta ndėgjon ankesėn e tij, kur u ngritė njė njeri i moshuar , dhe tha ai:O ti gjykatės, ky njeri i huaj mė shqetėson mua natėn dhe ditėn, vetėm se mu ka ngushtuar jeta prej tij,dhe mė janė bėrė kundėrshtarėt mė tė mdhenjė mua ,fėmitė e mi, thuaj se ka pėrfunduar gjithė lumturia nė shtėpin time.

U ēuditė njeriu i huaj, nga ajo qė tha ky i moshuar, nga se ai thuajse nuk e ka parė atė vetėm se njė herė nė javė, dhe se ai nuk pėrmendi se ky iu kishte pėrzier nė qėshtjet e jetės sė tij,e as nuk ju ka folur fėmijve tė tij.
E shikoi gjykatėsi njeriun e huaj e i tha : A ėshtė kjo e vėrtetė ?

Tha ai: O ti gjykatės unė nuk di ndonjė gjė prej tyre qė tha ky njeri, a ka ai argumente pėr kėto ?!

I tha gjykatėsi tė moshuarit: A ke argument pėr kėtė qė thua ?

Tha i moshuari: Po o ti gjykatės,vėrtetė ky njeri po ma ndalon diellin dhe erėn.

Tha gjykatėsi: Sjelli argumentet tuaja.

Tha i moshuari: Kush ėshtė sunduesi i diellit dhe i erės?

Tha gjykatėsi: Allahu , Zoti i botėrave, krijuesi i ēdo gjėje.

Tha i moshuari: E si pra mi ndalon ato dyja ky njeri ?!

Tha gjykatėsi: Si pra ?

Tha i moshuari:Ai e ka ngritur ndėrtesėn e tij e pastaj muret e tij edhe mė tė larta pa kėrkuar leje nga unė.
E me kėtė ai e ka ndalur dritėn e diellit prej shtėpisė sime ,dhe e ka ndalur nga unė erėn e pastėr.

Tha gjykatėsi: Qka pastaj o ti njeri i moshuar?

Tha i moshuari dhe iu mbushėn sytė me lotė:Ai mė shqetėson, dhe mė bėnė qė tė ndihem i varfėr dhe i nevojshėm pėr tė kėrkuar.

Tha gjykatėsi: E si kjo?

Tha i moshuari:Ai pėrgaditė ushqim, dhe pjekė mish, e pastaj shpėrndahet era e ushqimit prej shtėpisė sė tij deri tek shtėpia e jonė,e kjo na bėnė neve qė te lakmojmė pėr tė ngrėnė si ushqimi i atij,e fėmijėt e mi kėrkojnė ushqim sikur ushqimi i ti,kurse ne nė duart tona dhe mundėsitė kemi vetėm ushqime shumė te thjeshta.

Ndėrsa ky kojshiu ynė nuk kujton se edhe ne jemi njerėz sikur se ai, nuk mendon ēoftė edhe njė herė tė na dėrgon edhe neve ndonjė gjė prej asaj qė ka pėrgaditur pėr vehtėn e tij, pas kėtyre fjalėve filloi mėrzia nė fytyrėn e gjykatėsit, dhe u mėrzitėn edhe tė pranishmit, e pastaj u marrua ky njeriu i huaj prej fjalėve tė moshuaritė.

Shikuan tė pranishmit nė fytyren e tė huajit, e ai ishte skuqur nga marrja qė e kishte kapluar, e pastaj shikuan nė fytyrėn e tė moshuarit , vetėmse e kishin mbuluar lotėt,pastaj u kthye gjykatėsi kah njeriu i huajė dhe e pyeti atė: A ėshtė e vėrtetė ajo qka tha kojshiu ytė ? U pėrgjigjė i huaji me njė zė tė ulėt tha :Po, vėrtetė unė kėrkoj falje prej Allahut pėr atė qė kam vepruar.

Tha gjykatėsi;Vėrtetė pėr kojshin tėndė ke obligime tė shumta tė cilat i ka sqaruar sheriati.
Dhe ka qenė Pejgamberi ynė alejhi selam qė na ka porositur gjithmonė pėr kojshinė,e si pra ti nuk kujdesesh pėr kėto obligime?

Pėrktheu:Ummu Jusuf
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga NoOrA prej Thu Jan 07, 2010 8:48 am

Rendesia e kohes


Tregim i mire dhe interesant ...
Pėr ata qė kan logjikė dhe dine tė mendojnė,

Njė ditė prej ditėve u ktheva nga puna dhe nė shtėpi gjeta djalin tim tė voglin tė sėmurė.Pas tėrė asaj lodhje qė isha lodhur nė punė gjatė tėrė ditės por lodhja pėr tė ishte pėr mua pushim dhe vendosa ta dėrgoj te mjeku pėr mjekim.

Nė spital gjeta shumė njerėz duke pritur nė rradhė pėr mjekim, ca tė rinjė e ca tė moshuar, ca gra e ca burra. Secili ishte i lodhur nga pritja e gjatė.Unė vendosa ta marrė njė numėr dhe tė pres rradhėn pėr me hy te mjeku. E mora numrin dhe u ula.Shikoj njerėzit secili mendonde ndonjė gjė apo bisedonte me ndonjė qė ishte afėr tij,disa me sy tė mbyllur tė mėrzitur nga pritja e gjatė.

Mbizotėron heshtja !!
Vetėm kur infermierja thėrret ndonjė numėr dhe pėrsėsi heshtje, nė fytyrėn e tė ftuarit shihet gėzimi qė i erdhi rradha pėr me hy te mjeku.
Mbi tavolinė shikoja disa broshura dhe aty ktu ndonjė revistė apo gazette ditore. Tė gjithė u lodhėm nga pritja kaloi njė orė dhe unė po pres rradhėn.
Nė mesin e atyre qė ishin duke pritur ishte edhe njė djalosh i ri qė nė dorė mbante njė Kur’an tė vogėl dhe lexonte nė heshtje, i mora lakmi punės sėtij .Sa mire ky djalosh dinė ta shfrytėzoj kohėn . Nė ato momente filloi tė thėrras ezani pėr namaz tė Akshamit, shkuam me falė namazin e Akshamit nė faltoren e spitalit dhe u pėrpiqa t’i afrohem atij djaloshit afėr…..

Pas namazit e pėrshėndeta dhe i tregova se puna jote (leximi i Kur’anit) mė habiti se sa mire e shfrytėzon kohėn, kurse unė e humba mė shumė se njė orė duke ndenjur kot nė pritje tė mjekut.

Biseda e tij mė sė shumti ishte rreth kohės tė cilėn e humbasim pa e vėrejtur fare, na kalojnė ditė e netė tė jetės tone pa e ndier dhe pa i shfrytėzuar me punė tė mira.
Mė tregoi se ai kishte filluar qė para njė viti pasi qė kishte takuar njė shokė tė ti dha ai e kishte kėshilluar qė ta mbajė njė Kur’an tė vogėl me veti gjithmonė pėr ta shfrytėzuar kohėn sa here qė ii pet mundėsia pėr lexim.
Mė tregoi se ai lexon Kur’an mė shumė nė kėso raste sikur se ky i pritjes e tė cilat nuk janė tė pakta se sa lexonė nė xhami apo shtėpi.
Po ashtu mė tha se leximi i Kur’anit nė kėto raste dhe kohėra ta lehtėson dhembjen dhe nuk e ndien kalimin e shpejt tė kohės, e most ė flasim pėr shpėrblimin e madh qė e ka tek Allahu xh.sh.
Vazhdoi bisedėn duke mė thėnė se na kaluam mė shumė se njė orė e gjysmė deri tani duke pritur, a thua kur do tė kishim gjetur kėtė kohė 1.30min pėr lexim tė Kur’anit.
Ne jemi tani nė kohėn e pritjes pram ė shumė se njė orė e gjysmė.Sa orė neve na kalojnė kėshtu gjatė jetės tone duke pritur dhe nuk i llogarisim fare, sa ditė, sa muaj e sa vite na kalojnė pa i shfrytėzuar, pa lexim tė Kur’anit.
U largova nga ai duke e qortuar vehten se si nuk paskam ditur me shfrytėzu kohėn e lirė ..Koha nuk ėshtė nė dorėn time, jo ajo ėshtė nė dorėn e Allahut. Ai njė ditė do tė ma ndėrprej jetėn time , si ti pėrgjegjem Atij pėr kohėn qė e kam kaluar kotė? !

Sa njerėzve iu kalon koha kotė , nuk mendojnė aspak se njė ditė do tju ndalet ora e jetės sė tyre.
Unė qė nga sot pendohem tek Allahu dhe i lutem Atij qė tė mė falė mėkatet e mia tė prindėrve tė mij dhe tė mbarė muslimanėve dhe muslimaneve. Amin.
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga NoOrA prej Thu Jan 07, 2010 8:49 am

Ky ėshtė njė tregim i njė motre muslimane tė cilėn e ka sprovuar Allahu‏

Ky ėshtė njė tregim i njė motre muslimane tė cilėn e ka sprovuar Allahu, xhele shanuhu, nė ditėn e parė tė martesės sė saj.

Falėnderimi i takon Allahut, Zotit tė gjitha botėrave, paqja, mėshira dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij tė fundit (Muhamedin a.s), mbi familjen e tij, shokėt e tij dhe tė gjithė ata qė e pasojnė rrugėn e tij deri nė ditėn e fundit.

Si t'ua bėsh tė tjerėve do tė kthehet ty:

Ky ėshtė njė tregim i njė motre muslimane tė cilėn e ka sprovuar Allahu, xhele shanuhu, nė ditėn e parė tė martesės sė saj, por pėr ata qė bėjnė durim Allahu ka thėnė:"... Pėr durimtarėt ka shpėrblim pa masė." (Zumer: 10)

Martesa e tyre ishte njė martesė e thjeshtė islame. Kur erdhi koha tė dy bashkėshortėt hynė nė dhomė. Gruaja u ngrit dhe e solli ushqimin pranė burrit tė saj dhe ata u bashkuan nė sofėr pranė ushqimit. Papritmas dikush trokiti nė derė, ndėrsa burri i hidhėruar tha: kush ėshtė qė vjen nė kėtė orė? U ngrit gruaja pėr ta hapur derėn, u ndal pranė derės dhe pyeti: kush ėshtė nė derė? Njė zė pas derės u pėrgjigj: jam lypės, kėrkoj pak ushqim. Gruaja u kthye te burri i saj dhe i tregoi se kush ishte dhe ēfarė donte. Burri u hidhėrua edhe mė shumė: ky na e trazon qetėsinė tonė nė natėn e parė tė dhėndėrisė! Doli te ai dhe e goditi fort duke e larguar atė nė mėnyrė shumė tė poshtėr. Lypėsi u largua nga dera e shtėpisė tij i pėrulur e uria ia rėndonte shpirtin, trupin dhe nderin e tij.

Burri pastaj u kthye tek nusja e tij i neveritur nga ky person i cili ia ndėrpreu kėnaqėsinė dhe bisedėn me gruan e tij, mirėpo papritmas atė e goditi diē e ngjashme me prekje nga xhinėt dhe iu ngushtua toka me gjithė gjerėsinė qė e ka. Ai doli nga shtėpia duke bėrtitur dhe duke e lėnė gruan e tij nė natėn e nusėrisė, tė cilėn e goditi njė trishtim kur e pa burrin e saj nė atė gjendje, mirėpo kjo ishte dėshira e Allahut tė Madhėruar.

Kjo motėr muslimane qėndroi nė kėtė gjendje pesėmbėdhjetė vite (pa u martuar) duke duruar dhe shpresuar shpėrblimin tek Allahu i Madhėruar. Dhe, pas pesėmbėdhjetė viteve tė kėsaj ndodhie asaj iu prezantua njė musliman pėr martesė me tė cilin pranoi tė martohej. Nė natėn e parė tė martesės sė saj, ajo u ul me burrin e saj pranė sofrės sė ushqimit qė tė darkonin por papritmas ata dėgjuan se dikush e trokiti derėn. Burri i tha gruas sė tij qė ta hap derėn. U ngrit gruaja pėr ta hapur derėn, u ndal pranė derės dhe pyeti: kush ėshtė nė derė? Njė zė pas derės u pėrgjigj: jam lypės, kėrkoj pak ushqim. Gruaja u kthye te burri i saj dhe i tregoi se kush ishte dhe ēfarė donte. Burri e ngriti ushqimin me duart e tij dhe i tha: merre kėtė dhe ofroja atij le tė hajė deri sa tė ngopet, e ēka tė mbetet prej ushqimit e hamė ne.

Ajo e mori ushqimin dhe ia ofroi lypėsit por shpejt u kthye duke qarė. Burri i saj e pyeti: ē'ke? pse qan? ēka ndodhi? tė ofendoi? tė injoroi? A tė rėndoi diēka? Jo - iu pėrgjigj ajo kurse lotėt i rridhnin nga sytė? E pse qan atėherė? – e pyeti pėrsėri burri. Ajo u pėrgjigj: ky njeri pranė derės tėnde dhe qė han nga ushqimi yt ka qenė burri im para pesėmbėdhjetė viteve. Nė natėn e parė tė martesės, e trokiti derėn njė njeri dhe kėrkoi ushqim por burri im doli dhe e largoi atė nga dera duke e goditur. Pastaj, u kthye tek unė i neveritur por atij iu ngushtua gjoksi e pastaj mė duket se ėshtė ēmendur apo ėshtė sėmurė nga xhinėt. Ai doli nga shtėpia dhe nuk dinte se kah shkonte dhe prej atij ēasti nuk e kam parė mė deri sot. Kurse tani ai kėrkon lėmoshė nga njerėzit ...

Papritmas burri i saj shpėrtheu duke qarė. Ajo e pyeti: pse qan? Ai u pėrgjigj: a e din se kush ka qenė ai njeri tė cilin e ka goditur burri juaj? Kush? – pyeti ajo. Ai u pėrgjigj duke qarė: unė jam ai.

I Lartėsuar qoftė i Fuqishmi Hakmarrės, i Cili u hakmerr pėr robin e Tij tė varfėr e tė gjorė i cili erdhi me kokė tė pėrulur pėr tė lypur prej njerėzve, kurse dhembja ia rėndonte zemrėn e tij prej urisė, dhe ky njeri ia shtoi dhimbjen edhe mė shumė duke e larguar nė mėnyrė mizore prej derės sė tij, kurse zemra ime donte tė copėtohej pėr shkak tė nėnēmimit dhe pėrbuzjes qė e kishte goditur, mirėpo Allahu i Madhėruar nuk e donė padrejtėsinė, dhe e zbriti dėnimin e Tij mbi atė qė e nėnēmoi njeriun dhe i bėri padrejtėsi, dhe e shpėrbleu robin i cili bėri durim. Kaluan ditė dhe Allahu e furnizoi me tė mirat e Tij, dhe e dėrgoi dėnimin mbi atė njeri i cili bėri padrejtėsi, dhe ia mori mendjen e ia humbi pasurinė, e ai u bė njė lypės i gjorė.

Dhe, i Lartėsuar qoftė Allahu i Cili e furnizoi robėreshėn e ndershme besimtare e cila bėri durim nė sprovėn e Allahut pesėmbėdhjetė vite dhe ia zėvendėsoi burrin e saj me mė tė mirė.

Pėrgatiti: Rrustem Bublaku
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga NoOrA prej Thu Jan 07, 2010 8:50 am

Dashurija ndaj Nenes;


Tregon Ebu Hamza, qė shoqėronte Ebu Hurejren, kur ky erdhi nė shtėpinė e tij, foli me zė tė lartė dhe me njė ton qė nuk shprehte pėrpos se dashuri, mirėnjohje, mallėngjim dhe kėnaqėsi. Me kėtė ton hareje i dha selam nėnės sė tij, duke thėnė: “O nėna ime, tė mėshiroftė All-llahu, qė mė edukove dhe u kujdese pėr mua kur isha i vogėl.” Ndėrsa ajo, nėna, ia ktheu: O biri im, All-llahu tė shpėrbleftė me mirėsitė, dhe qoftė i kėnaqur me ty, ashtu siē jam e kėnaqur unė qė mė respektove nė pleqėri.” (Buhariu & Muslimi).

Nga kjo histori dhe nga kjo pėrshėndetje, kuptojmė qartė se me tė vėrtetė vetėm diēka ėshtė mė e bukura dhe mė e mira nė botė: e ajo ėshtė nėna. Nėna bėn ēdo gjė pėr fėmijėt e saj, ndėrkohė qė, sado tė pėrpiqet njė fėmijė, nuk arrin tė bėjė atė ēka bėn njė nėnė pėr tė.

S’ka dyshim qė edukimi i fėmijėve bėhet nė mėnyrė graduale, kalon nėpėr disa etapa, ashtu siē ėshtė shfaqja e hėnės, vlera dhe shkėlqimi mė i epėrm i tė cilės bėhen tė dukshme nė kohėn dhe momentin e duhur; duke qenė edukuesja e fėmijėve, nėna ėshtė njė shkollė e pėrkryer, ajo pėrgatit brezat e ardhmėrisė. Nisur nga kjo, mund tė pohojmė me tė drejtė dhe me gojėn plot se nėna ėshtė mė shumė se dielli, uji e ajri, mė shumė se tri kėto komponentė bazė pėr tė jetuar, pasi, po nuk pate edukatė, nuk ke as ndriēim nė sy, zemėr dhe mendje. Po nuk pate moral tė mirė, nuk ke ajėr tė pastėr dhe, oksigjeni ėshtė i pamjaftueshėm pėr ty. Po nuk pate dije tė dobishme, je i etur dhe vuan pėr njė pikė ujė, e uji ėshtė burimi i jetės. E, nėna e mirė i jep tė gjitha kėto.

Andaj, edhe sikur tė kemi mundėsi t’i sillemi rreth e rrotull botės, me dėshirėn pėr ta takuar njeriun qė sakrifikon mė shumė dhe me kėnaqėsi e ndėrgjegje pėr ne, s’do tė mund tė gjejmė njeriun mė ideal pos nėnės, sepse ajo ėshtė i vetmi njeri qė na fal dashuri pa pasur kurrfarė interesi pėrpos sė jetės sonė tė lumtur dhe me mbroth.

Njė pėrqafim, njė pėrkėdhelje, madje, edhe njė puthje e saj, jep forcė dhe kėnaqėsi. Jep energji dhe bėn qė tė harrosh brengat, mėrzitė, vuajtjet po edhe dhembjet qė ke.


Do ta kuptosh prindin kur tė bėhesh vet prind


Edhe pse shumė prindėr i dėgjon duke thėnė kėtė fjali qė tashmė ka pėrftuar ngjyresa thuajse sa proverbiale, po aq edhe retorike, sipas tė cilave vetėm ata qė janė prindėr e kuptojnė mė sė shumti ndjenjėn e prindėrve dhe se ata janė syresh qė pėrkujdesen mė sė shumti pėr prindėrit, ėshtė vėshtirė tė gjesh ose, nėse gjen, janė shumė shumė tė pakėt ata qė e dėshmojnė kėtė qė thonė e qė kėrkon prindi. Arsyeja pse? Sepse kanė zėnė vendin e nėnės ose tė prindėrve grua / burri dhe fėmijėt.

Lidhur me kėtė realitet, kemi njė sėrė shembujsh dėshmues, duke u nisur nga azilet e pleqve, qė janė tė stėrmbushur, pastaj shtėpitė e mbetura vetėm me pleq fillikat, ngase fėmijėt jetojnė jashtė vendit, apo tė ndarė prej tyre, pėr arsye e shkaqe tė ndryshme, qė kanė tė bėjnė me kėnaqėsitė e kėsaj bote dhe janė ferr pėr botėn tjetėr, nėse mbesin tė tilla.

Nuk ėshtė plotėsim i kėrkesave dhe obligimeve prindėrore vetėm njė lutje drejtuar All-llahut, nėse e bėjnė kėtė me sinqeritet dhe bindje tė plotė, ose njė pėrshėndetje nė mėngjes dhe nė mbrėmje, apo njė vizitė njėherė nė javė, muaj ose vit, sepse nėna kėrkon mė shumė dhe ka nevojė t’i ketė fėmijėt pranė, edhe nėse i janė bėrė ata gjyshėr. Nėse duam tė shfletojmė dhe tė dimė rreth pėrgjegjėsive ndaj prindėrve, do tė hasim nė njė urti qė thotė; “Babai i dhuron fėmijės njė vresht, por ai s’i dhuron atij as njė eshkė”.

Kjo na lė tė kuptojmė se prindi pėr fėmijėn jep ēdo gjė, e fėmija pėr prindin asgjė ose shumė pak, madje fare pak. Kjo sepse nė trurin e tij ka tė koduara vetėm sinjalet grua-burrė dhe fėmijė e kėto nuk e lejojnė tė mendojė rreth prindėrve tė tij.

Pėr ta kaluar temėn mė shumė rreth klimės sė sotme qė po mbizotėron tek ne, si dhe pėr tė thėnė se pėrgjegjėsia ndaj prindėrve mė shumė u takon djemve sesa vajzave, deri me rastin e martesės sė tyre, porse kjo s’do tė thotė assesi se vajzat duhet tė mendojnė se janė liruara plotėsisht prej lutjeve, vizitave, respektit, butėsisė, madje, edhe kujdesit, aq sa kanė mundėsi. Nė lidhje me kėtė, po cekim njė urti tjetėr qė thotė:

“Sado e mirė te jetė gruaja, ajo kurrė nuk do tė arrijė ndikimin qė pati nėna nė jetėn tėnde, nė formimin e personalitetit tėnd, dhe nė orientimin e sjelljes tėnde.”

-Sot kupton pa vėshtirėsi, mėson, dėgjon, sheh qė nėnat janė harruar, dhe shpesh dėgjon fjalėt me tė cilat shprehin dhembjet dhe mėrzitė pėr shkak se nuk gėzojnė respekt, dashuri e afri nga fėmijėt e tyre.

- Sot shumė shpesh takon ēifte me fėmijėt e tyre nė parqe, ekskursione apo nė ndonjė vend tjetėr ku ata zgjedhin pėr ta kaluar ditėn ose fundjavėn pėr tė pushuar dhe pėr t’u qetėsuar nga ditėt e lodhshme tė punės, ndėrsa rrallė ose fare e takon njė familje tė tillė qė shoqėrohet edhe nga gjyshėrit.

- Jo rrallė dėgjon pėr zgjedhje tė dhuratave speciale pėr gruan, asnjėherė ose shumė rrallė dėgjon pėr zgjedhjen e njė dhurate speciale pėr nėnėn.

- Nėse nėna rėnkon nga ndonjė sėmundje, mundohet qė ta fshehė sa mė shumė atė, sepse i dhimbet i biri, nuk do qė ta shqetėsojė, kurse ky bir e viziton njė herė dhe vetėm gjatė ditės, e asnjėherė nuk del qė ta shohė natėn, aq mė pak qė t’i rrijė tėrė natėn mbi kokė.

- Nėse nėna ushqehet edhe me njė kafshatė buke tė thatė dhe, nėse ka shije, ajo kėtė mė me dėshirė ia jep fėmijės sė saj, fėmijėt jo vetėm qė nuk e bėjnė kėtė, po as nuk mendojnė tė paktėn qė ta kishin kėtė dėshirė qė e ka nėna.

- Nėse djali i saj del nė ndonjė udhėtim ose vonohet pak, nėna kurrė nuk rehatohet, as gjumin nuk e bėn tė rehatshėm, nga frika dhe mėrzia pėr tė, se mos po e gjen ndonjė gjė e ligė, kurse djali i saj nuk e ēel telefonin tė flasė me tė dhe t’i tregojė sesi ėshtė, por e lė tė mjaftohet me telefonatėn qė i pėrcjell nusja p.sh.

- Nėna, edhe nėse hidhėrohet nga i biri, edhe nėse kėtė hidhėrim e shpreh nė fqinjėsinė e saj, prapė pendohet pėr kėtė qė ka thėnė dhe pėrsėri tė njėjtat mirėsi i dėshiron tė birit. Pėrveē kėsaj, ajo i flet e para dhe njėkohėsisht i ofron dashuri amnore. A thua vallė, gruaja e bėn kėtė, apo burri duhet tė pėrpiqet qė ta marrė me tė mirė gruan?!

- Kur nėna tė duhet aq shumė, siē e thotė ajo pjesė e njerėzve qė cituam mė lart, tė tingėllon e pabesueshme kur dėgjon pėr ēdo ditė ankesat e grave: “…nėna jote kėshtu po bėn, kėshtu po thotė, s’po mundem ta duroj etj.”, ku tė gjitha kėto ankesa nė tė shumtėn e rasteve janė cinike, urrejtje, si shkak i asaj pse nėna ėshtė pjesė nė atė familje.

- Nėna, edhe nėse ndahet nga fėmijėt pėr shkaqe tė ndryshme, qoftė divorci, ose vdekje e burrit apo diēka tjetėr, ajo kurrė si harron fėmijėt e saj, pėrkundrazi, bėn pėrpjekje vazhdimisht qė t’i takojė, sepse zemrėn e ka tė lidhur ngushtė me ta. E nėse ka fėmijė tė tjerė, ajo me tė gjitha format dhe pėrpjekjet fut dashuri mes tyre si dhe largon urrejtje pėr njėri-tjetrin. Kurse gruaja, nėse ndahet, ajo harron dashurinė dhe e urren me tėrė qenien e saj, e nėse ka fėmijė dhe i ka me vete, mbjell gjithnjė urrejtje pėr babanė e tyre, ndoshta edhe me pa tė drejtė, vetėm dhe vetėm qė fėmijėt ta urrejnė.

Duke mos sjellė shembuj tė tjerė, dhe duke mos dashur qė tė jetė i gjatė ky diskutim, gruaja ka vend meritor tek burri, ne e pranojmė se nuk jemi aspak kundėr idesė dhe tė drejtės sė gruas pėr tė zėnė vendin qė meriton te burri, pėr aq sa ia ka dhėnė All-llahu, por, assesi nuk themi se gruaja duhet tė ketė vend mė meritor sesa nėna, sepse, nėse e themi kėtė, na sfidon Kur’ani dhe hadithi i Muhammedit, alejhis-selam. Andaj, lidhur me kėtė, kemi citatet kur’anore qė flasin qartė dhe bindshėm:

“Zoti yt ka dhėnė urdhėr tė prerė qė tė mos adhuroni tjetėr pos Tij, qė tė silleni nė mėnyrė bamirėse ndaj prindėrve. Nėse njėrin prej tyre, ose qė tė dy, i ka kapur pleqėria pranė kujdesit tėnd, atėherė mos u thuaj atyre as "of - oh", as mos u bė i vrazhdė ndaj tyre, po atyre thuaju fjalė tė mira (tė buta respektuese). Dhe nė shenjė mėshire shtrije pranė tyre krahun pėrulės e respektues dhe thuaj: "Zoti im! mėshiroi ata tė dy, sikurse mė edukuan mua kur isha i vogėl".(el-Israė, 23 dhe 24).


“Zoti ynė! mė fal (gabimet) mua edhe prindėrve tė mi, fali edhe tė gjithė besimtarėt ditėn kur tė jepet llogaria.” (Ibrahim, 41)


“Ne njeriun e kemi urdhėruar pėr (sjellje tė mira ndaj) prindėrve tė vet, sepse nėna e vet atė e barti me mund pas mundi dhe pas dy viteve ia ndau gjirin. (e porositėm) Tė jesh mirėnjohės ndaj Meje dhe ndaj dy prindėrve tu, pse vetėm tek Unė ėshtė kthimi juaj. E nėse ata tė dy tentojnė qė ti tė mė pėrshkruash Mua shok, pėr ēka ti nuk ke kurrfarė fakti, atėherė mos i respekto ata, po nė ēėshtjet e jetės sė kėsaj bote tė kesh mirėkuptim ndaj tyre, e ti ndiqe rrugėn e atij qė ėshtė i kthyer kah Unė, mandej kthimi juaj ėshtė tek Unė, e Unė do t'ju njoftoj pėr atė qė keni punuar.” (Lukman, 14 dhe 15)

Ndėrsa nga kopshti i haditheve tė Muhammedit, lavdėrimi dhe paqja e All-llahut qofshin mbi tė, do tė shkoqisim vetėm disa prej tyre qė flasin pėr temėn nė fjalė.

Abdullahu thotė: E pyeta tė Dėrguarin, alejhis-salatu ves-selam, se cila ėshtė puna mė e dashur tek All-llahu, ai mė tha: “Namazi nė kohėn e tij, pastaj respekti ndaj prindėrve, pastaj xhihadi nė rrugėn e All-llahut”.(Buhariu).


Asimi transmeton nga gjyshi i tij qė thotė: Thashė “O i dėrguar i All-llahut, kush meriton mė sė shumti respektin? Tha: “Nėna jote”, e pastaj? Tha: “Nėna jote”, e pastaj? Tha: “Nėna jote”, i thashė: po pastaj? Tha: “babai yt, pastaj tė afėrmit e tjerė sipas radhės.” (Buhariu)


Ibėn Abasi thotė: Erdh njė burrė te i Dėrguari alejhis-selam, dhe i tha: Unė shkova tė fejohem me njė grua, dhe ajo refuzoi, dhe kur shkoi njė tjetėr ajo pranoi, dhe nga xhelozia shkova e vrava atė. A ka pėr mua tevbe? I Dėrguari alejhis-selam i tha: “A e ke nėnėn gjallė?” I tha: Jo. Pastaj i tha: “Atėherė pendohu tek All-llahu, dhe pėrpiqu qė tė bėsh sa mė shumė vepra tė mira.”

Dhe Ibėn Abbasi e pyet: Pėrse e pyete nėse e kishte nėnėn gjallė? Pėrgjigjet: “Unė nuk di ndonjė punė tjetėr qė tė afron mė shumė tek All-llahu sesa respekti ndaj nėnės.” (Buhariu)


Urtėsia e ajeteve kur’anore dhe haditheve tė Muhammedit, lavdėrimi dhe paqja e All-llahut qofshin mbi tė, flasin mjaft dhe shumė mė tepėr sesa ne, tė fundit, andaj po themi njė lutje qė All-llahu tė na e bėj pranverė tė zemrės Kur’anin famėmadh dhe Sunnetin e Muhammedit, alejhis-selam, sepse vetėm atėherė do tė dimė tė dallojmė gjėrat ashtu siē duhet dhe siē jemi urdhėruar nga All-llahu dhe i Dėrguari i Tij.


Shkruan: Valbona Kelmendi
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga NoOrA prej Thu Jan 07, 2010 8:50 am

Njė histori dashurie.

--------------------------------------------------------------------------------

Kjo ėshtė historia e dashurisė midis Zejneb bint Muhamed dhe Ebu El As ibn Rebia Zejnebja ėshtė vajza e Profetit as. dhe Ebu El As ibn Rebia, ėshtė nipi i Hadixhes. Ai ishe njė ndėr mė tė nderuarit e Kurejshėve dhe Profeti as e donte shumė.
Njė ditė, para se t’i vinte shpallja, Ebu El As shkoi te Profeti as. dhe i kėrkoi dorėn e vajzės sė tij. Profeti iu pėrgjigj: “Mė lėr tė konsultohem me tė”.Ai shkoi tek Zejnebja dhe i tha:”Ebu al As do tė martohet me ty, a e pranon ti atė si bashkshort?” Ajo u skuq nga turpi dhe buzėqeshi.
Kėshtu Zejnebja u martua me Ebu El Asin, e midis tyre nisi njė histori e bukur dashurie. Ata lindėn dy fėmijė; Ali dhe Umama.
Njė problem i madh lindi kur Profetit as. i zbriti shpallja, kjo ndodhi ndėrsa Ebu El As nuk ishte nė Mekė. Kur u kthye ai e gjeti gruan e tij myslimane. Sapo u kthye, e shoqja i tha: „Kam lajme tė mira pėr ty“. Ai u ngrit dhe eci disa hapa larg saj. Zejnebja, e gėzuar, e ndoqi nga pas dhe i tha: “Babai im ėshtė bėrė profet dhe unė jam bėrė myslimane”. Ai ia ktheu, “Pse s’ma the mė parė kėtė gjė?”. Nė kėtė mėnyrė zuri fill njė ndarje midis tyre: njė ndarje e karakterit fetar.
Ajo iu hakėrrye, “Kurrė nuk do ta pėrgėnjeshtroja tim atė dhe mesazhin e tij, ai s’ėshtė gėnjeshtar. Ai ėshtė “ i ndershmi, besniku”. Unė nuk jam e vetmja besimtare, nėna dhe motra ime u bėnė muslimane, kushėriri im Ali ibn Ebi talib, kushėriri yt Othman ibn Afan dhe miku yt Ebu Bekr u bėnė myslimanė”.
Ai iu drejtua me fjalėt: “Mirė, unė nuk dua qė njerėzit tė thonė ‘ai braktisi prindėrit dhe farefisin e tij pėr t’i plotėsuar dėshirėn gruas sė tij’. Unė nuk po e akuzoj babanė tėnd pėr asgjė”. Kėshtu qė ti duhet tė mė falėsh dhe tė mė kuptosh mua“..
Ajo iu pėrgjigj: “E kush do tė tė falte dhe tė tė kuptonte ty nė mos unė? Unė do tė vazhdoj tė qėndroj pėrkrah teje, tė tė ndihmoj derisa ti tė arrish te vėrtetėn.“.
Ajo e mbajti fjalėn pėr 20 vjet.
Ebu el As mbeti nė mosbesim, ndėrkohė qė ndodhi emigrimi, ne Medine Zejnebja shkoi te profeti dhe i kėrkoi leje qė tė qėndronte me tė shoqin. Profeti i tha: “Rri me burrin tėnd dhe me fėmijėt e tu!”
Krahasojeni kėtė mė gratė qė refuzojnė tė udhėtojnė me burrat e tyre pėr nė vendin e punės apo preferojnė tė qėndrojnė mė nėnat e tyre.
Kėshtu qė Zejnebja qėndroi nė Mekė deri nė betejėn e Bedrit. Ebu El As ishte nė anėn e Kurejshėve, kundėr muslimanėve, nė kėtė pėrballje. Pėr Zejneben kjo do tė thoshte qė burri i saj do tė luftonte kundėr babait tė saj, gjė sė cilės ajo i frikėsohej gjithherė. Ajo qante ndėrsa lutej: “O Allah! Kam frikė se njė ditė fėmijėt e mi do tė gdhihen jetimė ose unė do tė gdhihem pa babain tim tė dashur.”
Beteja u zhvillua dhe pėrfundoi me ngadhėnjimin e muslimanėve.
Ebu El As u kap rob dhe lajmi arriti nė Mekė. Zejnebja pyeti: “Ēfarė i ndodhi tim eti?”
Tė kthyerit nga lufta i thanė:“Muslimanėt fituan”.
Ajo e falenderoi Zotin pėr kėtė.
Mė pas pyeti: “Po me burrin tim ēfarė ndodhi?”
Ata i thanė: “ E kapėn rob.”
Ajo tha:“Unė do tė dėrgoj njė plaēkė pėr shpagim dhe do ta liroj.”
Ajo nuk kishte ndonjė pasuri tė madhe, kėshtu qė mori gjerdanin e sė ėmės dhe ia dėrgoi Profetit as. pėrmes kunatit tė saj.
Ndėrsa Profeti p.q.m.t. po qėndronte ulur dhe po merrte shpagimet pėr robėrit e luftės, pa gjerdanin e Hadixhes.
E kapi me dorė dhe pyeti: “Pėr kė ėshtė kjo plaēkė?”
I thanė: “Pėr Ebu Al Asin.”
Atij i rrodhėn lotėt dhe tha: “Ky ėshtė gjerdani i Hadixhes(gruas se profetit).”
Pėr njė ēast heshti dhe mė pas shtoi: “O njerėz, ky ėshtė dhėndrri im, a mund ta liroj? A pranoni qė kėtė gjerdan t’ia kthejmė vajzės sime?”
Tė gjithė njėzėri i thanė: “Po, o i dėrguari i Zotit!”
Profeti as ia dha gjerdanin Ebu El Asit dhe e prositit t’i thoshte Zejnebes qė tė mos ia jepte kujt atė dhuratė tė Hadixhes. Pastaj i kėrkoi Ebu El Asit qė tė flisnin veēmas. E mori mėnjanė dhe i tha: “Allahu mė ka urdhėruar qė muslimanja dhe jomuslimani nuk mund tė jetojnė nėn njė kurorė. A mund tė ma sjellėsh vajzėn time nė Medinė?”
Ebu El Asi u pajtua me Profetin .
Zejnebja qėndroi nė portat e Mekės, nė pritje tė kthimit tė tė shoqit. Kur mė nė fund arriti, ai i tha: “Do tė largohem.”
Ku do tė shkosh? - e pyeti ajo.
‘Nuk do tė largohėm unė, por je ti ajo qė do tė largohesh pėr te yt atė, ne duhet tė ndahemi sepse ti je muslimane. - Iu pėrgjigj Ebu El Asi.
Ajo iu lut atij qė tė bėhej musliman dhe tė shkonte bashkė mė tė por ai nuk pranoi. Atėherė Zejnebja mori djalin dhe vajzėn dhe udhėtoi pėr nė Medine. Ajo refuzoi tė martohej me tejtėrkėnd pėr 6 vjet me rradhė, me shpresė se Ebu El Asi do tė kthehej njė ditė”.

Gjashtė vjet mė pas, Ebu El As po udhėtonte me njė karvan nga Meka nė Siri. Gjatė udhėtimit ai u zu rob nga disa shokė tė Profetit p.q.m.t. Ai u iku dhe kėrkoi tė strehohej nė shtėpinė e Zejnebes. Ai trokiti nė derėn e saj pak para Sabahut. Ajo hapi derėn dhe e pyeti: “A mos je bėrė musliman?”
Jo - pėshpėriti ai - erdha si i arratisur.
Ajo e luti pėrsėri ish- bashkėshortin e saj tė bėhej musliman por sėrish ai nuk pranoi. Mos u shqetėso - i tha ajo, mirėse erdhe o ish bashkeshorti im dhe babai i Aliut dhe Umames!
Pasi Profeti,fali sabahun me xhemat, dėgjoi njė zė nga prapa xhamisė: “Unė e kam liruar Ebu El As ibn Rebian”
Zejnebja i kishte siguruar atij lirinė. Profeti pyeti tė tjerėt se mos dėgjuan njė zė edhe ata siē dėgjoi ai, dhe ata ia miratuan.
Zejnebja mė tej tha: “Ai ėshtė ish burri dhe babai i fėmijėve tė mi, e unė e kam liruar atė.”
Profeti p.q.m.t. u ngrit nė kėmbė dhe foli:
“O njerėz! Unė dėshmoj se ky njeri ka qenė njė dhėndėrr shumė i mirė, kurrė nuk e ka thyer premtimin dhe nuk ka genjyer asnjėherė. Nėse ju pranoni, unė do t’ia kthej paratė e tij dhe do ta lė tė lirė. Nėse ju nuk e pranoni kėtė, atėherė kjo ju takon ju ta vendosni dhe unė nuk do tė dal mbi ju pėr kėtė ēėshtje.”
Shoket e tij u pajtuan me propozimin e Profetit as.Profeti iu kthye Zejnebes dhe i tha; “Ne e liruam atė qė ti e lirove, o Zejnebe!” me tutje i tha: “Sillu mirė me tė, ai ka qene i dashur me ty dhe babai i fėmijėve tė tu, por qėndro larg tij sepse ai nuk e ka tė lejuar tė martohet me ty.”
Ajo ju pėrgjigj: “ Patjetėr o i Dėrguari i Zotit, do tė veproj siē mė porosite.”
Ajo shkoi tek Ebu el Asi dhe i tha: O Ebu el As! A nuk tė ka marrė malli pėr ne? A nuk do tė bėhėsh musliman dhe tė qėndrosh me ne”? Por ai refuzoi.
Mė pas Ebu el As u kthye nė Meke bashkė mė pasurinė e tij. Sapo hyri nė Mekė, thirri me zė tė lartė: “O njerėz, ja ku e keni pasurinė tuaj, a mos u mungon gjė?”
Tė gjithė i thanė: “Jo o Ebu el As, asgjė nuk ka humbur, faleminderit!”
Nė atė ēast ai dėshmoi se kishte pranuar Islamin.
U kthye nė Medine dhe kėrkoi Profetin as. e i tregoi pėr futjen e tij nė Islam. “A do tė mė lejosh mua tė kthehem tek Zejnebja? - iu drejtua pastaj.
I dėrguari buzėqeshi , e mori pėr dore dhe shkuan bashkė tek shtėpia e Zejnebes.
Trokitėn dhe dera u hap. Profeti i tha tė bijės: “O Zejnebe! Ebu El As erdhi tek unė dhe mė pyeti nėse mund tė kthehet te ti.”
Tamam si 20 vjet mė parė, ajo u skuq nga turpi dhe buzėqeshi. Dhe si pėr tė qenė gjėja me e dhimbshme e jetės sė tyre, njė vit pas kėsaj ndodhie, Zejnebja ndėrroi jetė. Ebu El As qau me aq ngashėrim sa tė gjithė e panė Profetin as. duke i dhėnė kurajė dhe duke e qetėsuar. Ai ndėrroi jetė njė vit pas saj.
O Zot kerkojme dashurine tende, dashurine e te gjithe atyre qe kerkojne dashurine tende, dhe dashurine per cdo pune qe na afron drejt dashurise
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga NoOrA prej Thu Jan 07, 2010 8:53 am

Shpresėn e gjeti vetėm me Kur'an.

Te libri i Allahut, muslimani gjenė shume gjera pėr tė cilat ai ndoshta i ka konsideruar si te humbura pėr jetėn e tij. Gjene shpresėn, forcėn, trimėrinė, vullnetin pėr jetė dhe guximin pėr ti bėrė ballė gjithēkaje qė mund ta godasė nė kėtė botė. Ky libėr ėshtė ndihmėsi mė i mirė dhe shoqėruesi i cili kurrė nuk tė lė vetėm. Kur njeriu gjendet pėrballė nje situate ne te cilen nuk di si tė veprojė, ai pandėrprerė kerkon rrugėdalje pėr tu bėrė ballė kushteve tė rėnda tė jetės. Ummu Ahmedi ėshtė njė nėnė 55 vjeēare e cila arriti qė pėr 13 vjet ta mesojė Kur'anin pėrmendėsh. Ajo, si shumė gra tjera, nuk dinte shkrim-lexim. Ne fillim hasi ne vėshtirėsi tė medha ngase nuk I dinte rregullat e drejta tė leximit, por pasi u regjistrua ne nje qendėr pėr mėsimin e Kur'anit, ajo me ndihmėn e Allahut, arriti t'i mėsojė edhe rregullat e leximit edhe Kur'anin pėrmendėsh
Duke treguar pėr pėrvojėn e saj tė bukur, ajo shprehet: "Burri im ishte student dhe gjatė kohės kur studionte e goditi njė sėmundje muskujsh pasojat e se cilės ishin shumė tė rėnda, ai u paralizua dhe u bė i palėvizshėm. Ai u pajtua me caktimn e Allahut dhe kurrė s'u ankua pėr atė qė e kishte goditur, por pėrkundrazi ai vazhdoi tė merrej me studimin e Sheriatit Islam dhe me shkencat e tjera kur'anore."
Sėmundja e tij dita-ditės bėhej me e rėndė dhe arriti deri ne atė shkallė saqė nuk kishte mundėsi qė edhe Kur'anin ta mbante me duart e tija. Jo vetėm kaq, por edhe fletėt e Kur'anit nuk kishte mundėsi t'i shfletojė pa ndihmėn time sepse edhe gishtat e duarve i kishte tė paralizuar kėshtuqė unė ia mbaja Kur'anin ndėrsa ai lexonte dhe kur e mbaronte leximin e nje faqeje, unė ia ktheja faqen tjetėr.
Kur e degjoja burrin tim se sa bukur e lexonte Kur'anin, unė emocionohesha tejmase dhe vazhdimisht me lot nė sy thosha nė vete: "Ah sikur edhe unė njė ditė tė arrijė ta lexoj Kur'anin!"
Ne ketė gjendje vazhdova nėj kohė tė gjatė dhe tėrė kėtė kohė kujdesesha pėr burrin dhe pėr edukimin e fėmijėve tė mi derisa njė ditė erdhi caktimi i Allahut dhe burri im vdiq.
Pas vdekjes se burrit tim vendosa tė vazhdoja rrugėn e tij tė ndritshme, kėshtuqė afėr nesh u hap njė qendėr pėr mėsimin e Kur'anit dhe unė isha gruaja e parė qė u rregjistrova nė tė. Pėr kėtė ēėshtje i lajmėrova shoqet e mia, por nga ato nuk gjeta kurrfarė pėrkrahje pėrveē nėnēmimit dhe talljes. Ato duke pėrbuzur pėr hapin qė kisha bėrė mė thonin: "Grua plakė qė ėshtė afėr tė gjashtėdhjetave ėshtė bėrė nxėnėse!?"
Por unė nuk ua vara veshin fjalėve tė tyre dhe pėrkundrazi deshira dhe vullneti m'u shtua ende mė tepėr, keshtuqė atyre nė fund tė bisedės u thashė: "Unė shkoj nė medresenė e Kur'anit."
Ummu Ahmedi vazhdon tregimin e saj: Ne fillim kisha shume pengesa ne nxėnien e rregullave te leximit dhe me tė mbajturit mend, sepse nuk ėshtė edhe fort lehtė qė nė moshėn 55 vjecare tė mesosh pėrmendėsh sepse kjo moshė ėshtė tepėr e vonshme dhe ndikon ne kujtesėn e njeriut.
Duke i pikuar lotėt nga fytyra e nėnės tė shumėvujatur dalin edhe kėto pėshpėritje:
"Vdekja e burrit ma rėndoi jetėn edhe mė tepėr sepse edukimi i fėmijeve pa burrin ėshtė njė angazhim i dyfisht pėr mua".
Vuajtjet e mia nuk pėrfunduan ketu sepse mua ne familje mė ndodhi edhe nje tragjedi tjetėr: Vellai im pati njė aksident tė rėndė rrugor dhe si pasojė e kėsaj fatkeqėsie i vdiq gruaja e tij dhe unė u detyrova tė kujdesem edhe pėr edukimin e fėmijeve tė tij.
Lodhja dhe obligimet ishin shume tė rėnda, por dashuria dhe mbėshtetja ime nė Allahun xh.sh. ishte shume e madhe. Tek All-llahu dhe Libri i Tij ishte strehimi, mbėshtetja dhe shpresa ime. Periudha e mėsimit te Kur'anit nuk ishte edhe aq e shkurtėr, 13 vite me rradhė qėndrova dhe u bėra ballė tė gjitha pengesave. Ne qėndren e mėsimit u shoqėrova me gra shume te devotshme. Shoqėrimi me ato besimtare kishte qenė shume i nevojshėm, jo vetėm pėr mua por pėr tė gjitha gratė qė e humbin kohėn duke pėrgojuar dhe duke qėndruar pėrpara ekranit.
Kur mė kaplon ndonjė shqetėsim shpirtėror, ndonje hall tjetėr apo kur ndjej ndonjė cytje tė shejtanit tė mallkuar, marr abdes, falem dhe e kaloj tėrė kohėn duke lexuar Kur'an.
Per gratė qė mesonin nė atė qendėr, Ummu Ahmedi tregon: Kisha nje fqinje 70 vjeēare e cila kishte kaluar nėpėr vuajtjet tė cilat unė i kisha shijuar pas saj. Por kjo grua ishte "nxėnėsja " me e dalluar e qendrės pėr nga aktiviteti dhe shkathtėsia. Si ēdo grua tjetėr ajo me shėmbylltyrėn e saj ishtė burim nga i cili ne i ushqenim shpresat tona. Ndėrsa njė grua tjėtėr 80 vjecare e cial shquhet pėr nga vendosshmeria nuk kam se si t'ua pėrshkruaj. Ajo kishte probleme tė rėnda shėndetsore por Kur'ani ishte ai qė e ushqente pandėrprerė shpirtin e saj shume tė lodhur.
Mėsueset e qendrės ishin tėpėr durimtare, sidomos pėr tė na i mėsuar rregullat e leximit. Ato janė munduar dhe janė lodhur tejmase. Inshaall-llah na e bėjnė hallall. Durimi i tyre nuk kishte kufij. Ato na ndihmonin qė ėndėrrat tona tė bėheshin realitet.
Ahmet S. Duvejlan
Perktheu: Zekerija Rushani
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga NoOrA prej Thu Jan 07, 2010 8:53 am

Rrefimi i nje Hoxhe nga Kuvajti....


Ishim nė njė udhėtim pėr Dave nė Jordani. Njė ditė prej ditėve, falem namazin e xhumasė nė njė nga xhamiat e qytetit Zarka. Nė kėtė udhėtim ishin me ne edhe disa nxėnėsa dhe njė dijetarė nga Kuvajti. Derisa ishim ulur nė xhami dhe njerėzit ishin shpėrnda, papritmas disa njerėz po hyjnė nė xhami nė formė jonormale dhe tė trishtuar dhe duke thirrur: Ku ėshtė hoxha... ku ėshtė hoxha ?
Erdhėn tek hoxha, i cili ishte prej Kuvajti dhe i than: Hoxhė i nderuar, kemi njė xhenaze, ėshtė djali i ri, vdiq sot nė mėngjes nė njė aksident rrugor, e ne kur e hapem varrin e tij dhe e vendosem djalin nė varr, papritmas na doli njė gjarpėr i madh aty, dhe ne ende nuk e kemi varrosur atė djalė, nuk dimė si t’ia bėjmė!
Rrefyesi i kėsaj ngjarje thotė:
U ngritėm sėbashku me hoxhėn dhe shkuam deri tek varri, shikuam nė varr dhe pamė gjarprin e madhe, i cili u rrotullonte nė varrė, kokėn e kishte brenda kurse bishtin jashta, sytė i kishte spikatur dhe i shikonte njerėzit.
Hoxha tha: leni ketė varr, hapeni njė varr tjetėr! Thotė treguesi i ndodhisė: Shkuam dhe hapem njė varr tjetėr, qė largėsia e varrit qė e hapėm nga ai i tė parit i kishte diku 100 metra. Filluam ta hapnim varrin tjetėr, kur u afruam se pėrfunduari nga ēelja prapė u shfaq po i njėjti gjarpėr. Hoxha tha: shikoni varrin e parė! Shkuam tek varri i parė, kur pėrsėri gjarpri doli nga toka nė varrin e parė.
Nė fund hoxha tha: Edhe nėse do tė hapim varr tė tretė dhe te katėrt pėrsėri do tė del ky gjarpėr. Nuk na mbet tjetėr pėrveē tė pėrpjekemi qė ta nxjerrim jashtė nga varri.
I sollėn disa vegla qė ta nxjerrnin dhe me ndihmen e Allahut arritėm qė ta nxjerrim jashtė varrit. Pasiqė e nxorrėn gjarprin, ai filloj tė qėndrojė nė buzė tė varrit. Tė gjithė njerėzit e shikonin atė, i kaploj frika kurse disave ju binte tė fikėt, qė disa u desh tė ndėrhyje ndihma e parė pėr t'i shoqėruar deri nė spital.
Erdhi policia dhe rrethoi vendin dhe ndaloi qė dikush t'i afrohet varrit pėrveē dijetarėve dhe tė afrimėve tė vdekurit.
Atėherė kur u soll xhenazja dhe e futėn nė varr, papritmas gjarpri qė qėndronte buzė varrit lėvizi me njė lėvizje aq tė shpejte saqė ēoi pluhur tė madh, dhe u fut nė varrin e djaloshit, ndėrsa ata tė cilėt ishin ne varr duke e varrosur dolėn nga frika e madhe.
Gjarpėri filloi ta rrotullojė dhe ta shtrėngojė trupin e tė vdekurit. Filloj nga kėmbėt e tija derisa arriti tek koka. E shtėrngonte aq shumė sa edhe eshtrat ia thyente. Thotė rrefyesi i kėsaj ngjarje: Nuk mbeti asnjė njeri qė nuk e dėgjoi zėrin e eshtrave duke u thyer.
Kur u qetėsua situata dhe pluhuri filloi te bie, u afruam tek varri qė tė vėshtrojmė, pamė se djaloshin e kishte rrethuar gjarpėri, e ne nuk kishim mundesi tė ndėrmarrim diēka.
Hoxha tha: Mbulojeni varrin! Pastaj shkuam tek prindi i tij dhe e pyetem pėr jetėn e djalit tė tij.
Babai i tij tha: Djali im ishte djalė i mirė, i edukuar me moral tė lartė, i dėgjueshėm por e kishte njė tė metė: “Nuk ishte prej atyre qe falin Namazin”. Kėrkojmė mbrojtjen e Allahut nga pėrfundimi keq.

Vėlla i dashur dhe motėr e nderuar :
Kjo ngjarje duhet tė jetė mėsim pėr ata tė cilėt nuk e falin namazin dhe njė stimulues qė tė pendohen e ti drejtohen Allahut, nga kjo vepėr e keqe, para se tė kaplojė dora e ashpėr e melekut tė vdekjes, e para se tė thuash: “O i mjeri unė qė kam lėnė mangu respektimin ndaj All-llahut dhe qė kam qenė prej atyre qė talleshin, Ose tė mos thotė: “Ah, sikur tė mė kishte udhėzuar All-llahu (nė rrugė tė drejtė) e tė kisha qenė prej atyre qė janė tė ruajtur!, Apo, kur ta shohė dėnimin tė thotė: “Sikur tė isha kthyer edhe njė herė e tė isha bėrė prej atyre bamirėsve!" [ez-Zumer:56-58]
Ndėrsa pėrgjigja pėr ty do tė jetė: “Jo, ty tė patėn ardhur argumentet e Mia, e ti i pėrgėnjeshtrove ato, u bėre kryeneē dhe ishe prej atyre qė nuk besuan.” [ez-Zumer: 59]
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga NoOrA prej Thu Jan 07, 2010 8:54 am

Djaloshi qe kerkoni keshille nga Ebu Derda r.a

Tregohet se njė djalė erdhi te Ebu Derdai r.a. dhe kėrkoi kėshillė, e ky iu pėrgjigj:

"Djali im, pėrmende All-llahun nė mirėqenie, Ai do tė pėrkujtoj kur je nė fatkeqėsi!

Djali im, bėhu dijetar (alim) ose nxėnės (muteal-lim)ose dėgjues i mirė, e mos u bėj i katėrt se do tė shkatėrrohesh!

Djali im, mesxhidi yt le tė bėhet shtėpia jote, sepse kam dėgjuar nga i Dėrguari i All-llahut, s.a.v.s. duke thėnė: "Mesxhidi ėshtė shtėpia e secilit njeri tė vetėdijshėm dhe tė pastėr".

Djali im, ai i cili e bėn shtėpinė mesxhid , All-llahu ia ka siguruar mėshirėn e Tij dhe ia siguron kalimin nėpėr urėn e Siratit.

Njė prej shkatėrrimit tė kėtij ummeti ėshtė se ka tė tillė qė dėgjojnė ligjėratėn (dersin) tė shtunėn, tė dielėn veē fillojnė tė mbajnė vazė, ndėrsa tė hėnėn bėhen tė ashtuquajtur dijetar!"

Shpėtimi ėshtė nė vetėdijen e lartė dhe nė vetėkontroll, siē thotė verseti kur'anor: "Ata janė njerėz qė nuk i pengon as tregtia e largėt e as shitblerja nė vend pėr ta pėrmendur All-llahun, pėr ta falur namazin dhe pėr ta dhėnė zeqatin, ata i frikėsohen njė dite kur do tė tronditen zemrat dhe shikimet". (En Nur, 37)

Secili kėrkon lumturinė dhe kėnaqėsinė, por njerėzit dallojnė pėr mėnyrėn se si e arrijnė kėtė.
Dikush mendon se lumturia ėshtė nė pasuri, dikush nėpėrmes epsheve, dikush nė gjėra tė kota, dikush nė alkool ose drogė, dikush nė pushtet dhe nam, dikush nė pozitė dhe privilegje, dikush nė femra, dikush nė rroba luksoze, etj.

Mirėpo sikur lumturia tė ishte nė pasuri, Karuni do tė ishte njeriu mė i lumtur nė botė, sikur lumturia tė ishte nė pushtet dhe dominim dhe privilegje, Faraoni dhe Hamani do tė ishin mė tė lumturit nė botė.

Sikur lumturia tė ishte nė nam dhe rroba luksoze, "yjet" e njohur botėror nuk do tė vdisnin nė mjerimin mė tė madh.

Lumturia e vėrtetė dhe kėnaqėsia ėshtė nė bindje ndaj Zotit dhe ruajtja nga mėkatet. Ky ėshtė shkas i suksesit tė pėrhershėm: "Secili njeri do tė shijojė vdekjen, e shpėrblimet tuaja u plotėsohen ditėn e kiametit, e kush shmanget zjarrit e futet nė xhenet, ai ka arritur shpėtim, e jeta e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr pos njė pėrjetim mashtrues". (Ali Imran, 185)

I Lartėsuari gjithashtu thotė: "Kush bėn vepėr tė mirė, qoftė mashkull ose femėr, e duke qenė besimtar, Ne do t'i japim atij njė jetė tė mirė (nė kėtė botė), e (nė botėn tjetėr) do t'u japim shpėrblimin mė tė mirė pėr veprat e tyre". (En Nahl, 97)

Njėri prej robėrve tė All-llahut ka thėnė: 'Tė mjerėt banorėt e dynjasė! E lėshuan kėtė botė e nuk e shijuan gjėnė mė tė ėmbėl nė te?' - Dikush e pyeti: "E cila ėshtė gjėja mė e ėmbėl nė dynja?" Robi i All-llahut u pėrgjigj: 'Njohja e All-llahut!'

Njėherė tre thirrės nė islam, kaluan pranė njė populli i cili adhuronte zjarrin, dhe i ftuan qė ta adhurojnė vetėm All-llahun dhe vetėm Atij t'i luten, mirėpo populli nuk pranuan.
Kur dėgjuan pėr kėta, ushtria e kėtij populli i prangosi dhe i solli para mbretit tė tyre. Kur i dėgjoi mbreti, thirri prijėsit e tij fetar qė tė bėjnė dialog mė kėta.

Kleriku i tyre u tha thirrėsve islam qė do t'ju bėjė disa pyetje, ndėrsa kėta thanė:

"Nėse pėrgjigjemi nė pyetje, a do ta pranosh Islamin?!" Kleriku tha qė pranon dhe filloi me pyetjet:

Ēfarė ėshtė ajo qė Zoti nuk e njeh?
Ēfarė kėrkon Zoti prej robėrve tė Tij?
Ēfarė Zoti nuk ka nė thesaret e Tij?
Ēfarė ka njeriu e qė Zoti nuk e ka?
Ēfarė Zoti ia ka ndaluar Vehtes?

Nė kėtė njėri prej thirrėsve nė islam filloi tė pėrgjigjej nė pyetjet:

- Atė qė Zoti nuk e njeh, ėshtė shirku (politeizmi); "...Thuaj: "Pėrshkruani realitetin e tyre! A ju po e njoftoni Atė pėr atė (shok) kinse Ai nuk po ditka se ē'ka nė tokė, apo vetėm po i emėrtoni me fjalė (e ata as qė ekzistojnė)? Jo, por ata qė nuk besuan u duket e mirė dredhia e tyre,..." (Er Rr'ad, 33)
Pra, Ai nuk njeh ortak nė pushtet!

- Atė qė Zoti kėrkon prej robėrve tė Tij ėshtė huaja: "Nėse All-llahut i huazoni diēka tė mirė, Ai juve ua shumėfishon atė dhe ju falė; All--llahu ėshtė shumė mirėnjohės, i butė". (Et Tegabun, 17)

- Atė qė Zoti nuk ka nė thesaret e Tij ėshtė varfėria, sepse thesaret e Tij janė gjithnjė pėrplot dhe jep sa tė dojė dhe kujt tė do;

- Atė qė njeriu e ka e Zoti nuk ka, janė gruaja dhe fėmijėt;

- Atė qė Zoti vetit ia ndaloi ėshtė zullumi (padrejtėsia)!;

Kur dėgjoi kėto pėrgjigje kleriku filloi me qarė dhe tha: "Kjo ėshtė vėrtetė fe e vėrtetė! Si ta pranoj?

Thuaj: La ilahe ilallah Muhammedun resulullah!

Kleriku me sy tė pėrlotur e tha shehadetin e pas tij tė gjithė e pėrsėritėn kėtė.
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga NoOrA prej Thu Jan 07, 2010 8:54 am

("Kjo ėshtė njė grua me nijet tė pastėr, por...) "Faqe tė ndritura nga jeta e besimtareve tė kaluara"Tregon e thotė Asmaiu, dijetari i njohur: Po ecja njė ditė nė shkretėtirė me disa shokė, kur pashė njė grua tė vetmuar me kafshėn e saj.

Iu afrova dhe e pyeta: O robėreshė e Zotit, ēfarė kėrkon kėtu?

Ma ktheu: "Atė qė e udhėzon All-llahu, ai vėrtet ėshtė udhėzuar, e atė qė e humb, ti nuk do tė gjesh pėr tė ndihmės qė do ta udhėzonte".[1]

Asmaiu tha me vete: Paska humbur rrugėn, prandaj iu drejtua sėrish: Mė duket se paske humbur nga njerėzit e tu?

Ajo tha: "E Sulejmanit Ne ia mėsuam atė (pėrgjigjen e saktė), po secilit (prej tyre) u patėm dhėnė urtėsi e dije".[2]

Pastaj e pyeta: Prej nga je?

Ajo u pėrgjigj: "Pa tė meta ėshtė Lartmadhėria e Atij qė robin e Vet e kaloi nė njė pjesė tė natės prej Mesxhidi Haramit (prej Qabes) gjer nė Mesxhidi Aksa (Bejti Mukaddes), rrethinėn e tė cilės Ne e kemi bekuar".[3]

Nga kėtu mėsova se ishte nga Kudsi dhe i thashė: Pėrse nuk flet?

Ajo tha: "Nuk hedh ndonjė fjalė e tė mos jetė pranė tij pėrcjellėsi i gatshėm (melekėt regjistrues)".[4] Disa nga shokėt e mi thanė: Medoemos qė kjo duhet tė jetė prej havarixhve. Ndėrsa ajo ua ktheu: "Mos iu qas asaj pėr tė cilėn nuk kė njohuri, pse tė dėgjuarit, tė pamėt dhe zemra, pėr tė gjitha kėto ka pėrgjegjėsi".[5]

Rruga jonė vazhdoi, kur papritur para syve tanė filluan tė shfaqeshin majat e shtėpive e ēadrave, e gruaja na u drejtua: "Vuri edhe shenja tė tjera (pėr orientim ditėn), ndėrsa (natėn) ata orientohen me anėn e yjeve".[6]

Thotė (Asmaiu): Nuk e kuptova qėllimin e saj, prandaj iu drejtova: Ēfarė po thoje?

Ajo vazhdoi: "Dhe atypari kaloi njė grumbull udhėtarėsh, dhe dėrguan ujėbartėsin (pėr ujė), e ai e lėshoi kovėn e vet (nė bunar) dhe tha: "Myzhde! Qe njė djalosh!"".[7]

Atėherė i thashė: Kė tė kėrkoj e kė tė thėrras?

Ajo tha: "O Jahja, merre librin me shumė kujdes",[8] "O Zekeria, Ne po tė pėrgėzojmė ty me njė djalė",[9] "O Davud: Ne tė kemi bėrė sundimtar nė tokė".[10]

Thotė Asmaiu: E bėra kėtė dhe para meje erdhėn tre djem si tri lule tė bukura. Kur na panė ata i thanė njėri- tjetrit: Nėna jonė pasha Zotin e Qabes. E kishim humbur qė tri ditė! Ndėrsa ajo iu drejtua atyre: "Falėnderuar qoftė All-llahu qė largoi prej nesh brengat; vėrtet, Zoti ynė ėshtė qė falė shumė dhe ėshtė bamirės",[11] pastaj i bėri me shenjė njėrit prej djemve tė saj dhe i tha: "Dėrgojeni njėrin prej jush me kėtė argjend (monedhė argjendi) nė qytet, e tė zgjedhė ushqim mė tė mirė, e t'ju sjellė atė juve".[12]

Thashė: I urdhėroi qė t'na nderojnė. Dhe ashtu ndodhi, ata erdhėn me ushqime e ėmbėlsira. I thashė: Nuk kemi nevojė pėr ta, por iu drejtova djemve: Kush ėshtė kjo grua? Thanė: Kjo grua ėshtė nėna jonė, e cila ka dyzet vite qė flet vetėm me Kur'an nga frika e gėnjeshtrės.

U afrova pranė saj dhe i thashė: Mė jep njė kėshillė! Ajo m'u drejtua: "Thuaj: "Unė nuk kėrkoj prej jush ndonjė shpėrblim pėr thirrjen time vetėm se respektin e dashurisė pėr hir tė farefisnisė (akraballėkut)".[13]

Pas kėsaj u pėrshėndeta me ta dhe u largova.[14]Sqarim nė lidhje me kėtė ndodhi:


Ibni Akili, dijetari i njohur i gjuhės arabe thotė: "Nuk lejohet qė tė zėvendėsohen fjalėt e zakonshme me ajete kur'anore, sepse kėshtu ato pėrdoren jashtė qėllimit tė tyre".

Ndėrsa Ibnul Xheuzi ka thėnė: "Kjo ėshtė njė grua me nijet tė pastėr, por nga padituria e saj nuk e ka mėsuar se ky veprim ėshtė i ndaluar; sepse ka pėrdorur Kur'anin jashtė qėllimit pėr tė cilin ėshtė zbritur".
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga NoOrA prej Sun Jan 17, 2010 6:30 am

E kujton gjyshen dhe verejtjet e saja qe namazin e tij ta kryen me kohe: Djali im, nuk duhet lene namzin deri ne momentin e fundit. Gjyshja e tij ishte shtatedhjet vjecare, por, sa here qe e degjonte ezanin, menjehere ngrihej dhe i pergjigjej thirrjes se myezinit.
Ai, perkundrazi, kurre nuk mundi ta mposhte egon e tij, te ngritet menjehere e te falet. cfaredo pune te bente, namazi ishte ne rend te fundit dhe cdo here e kryente me shpejtesi te madhe qe te arrije me kohe. Duke menduar per kete, u ngrit dhe e kuptoi se i kishin mbetur vetem pesembedhjete minuta deri ne ezanin e jacise. Shpejte morri abdest dhe filloi te fale namazin e akshamit.
Derisa bente tesbih, serish e kujtoi gjyshen e tij dhe filloi t’i vie turp nga lutjet e veta. Ajo u falte me aq perulesi dhe qetesi. Filloi me duane e tij, pastaj e leshoi koken ne sexhde dhe per nje kohe qendroi ne ate pozite. Kishte qene tere diten ne shkolle dhe ishte shume i lodhur.
Papritmas, e zgjoi nje ze i cuditshem, zhurme dhe bertime. Filluan ta kaplojne djerset e ftohta. Shikoi rreth vetes, ne secilen ane qe shikonte – shihte shume njerez. Turme e madhe. Disa qendronin te ngrire, duke shikuar rreth vetit, disa vraponin here djathtas e here majtas, krejtesisht te humbur, perderisa disa prej tyre ishin gjunjezuar me duar te mbledhura, vetem duke pritur. E kaploi nje frike e madhe dhe panike kur e kuptoi se ku gjendet. Kjo ishte Dita e Gjykimit!!!
Derisa ishte gjalle kishte ndegjuar per dhenjen e llogarise ne Diten e Gjykimit, por kjo i dukej shume large! A thua kjo mund te jete fryt i imagjinates se tij, dicka cka mendja e tij kishte trilluar?! Jo, pritja dhe frika ishin aq te medha – eshte e pamundshme qe kjo te jete e pavertete. Hulumtimet ende vazhdonin. I deshpruar filloi te vrapoje here tek njeri e here tek tjetri duke pyetur se a e kishin thirrur emrin e tij. Askush nuk kishte mundesi t’i pergjigjet.
Papritmas, ndegjoi nje ze duke thirrur emrin e tij, turma e njerezve filloi te ndahej duke i bere rruge per te kaluar. Dy veta e kapen per dore dhe e terhiqnin perpara. Kaloi ne mes te turmes duke mos shikuar fare. Meleket e sollen deri ne qender dhe aty e lane. Derisa koka e tij ishte e perulur, e gjithe jeta e tij i kalonte para syve, si te jete ndonje film.
E shikonte babain e tij duke vrapuar nga ligjerata ne ligjerate, duke hargjaur shendetin e tij ne rrugen e islamit. E shikonte nenen e tij duke ftuar mysafir ne shtepine e tyre, duke shtruar sofren e mbushur me te gjitha te mirat. Filloi te mbrohet:Edhe une gjithnje isha ne ate rruge. I kam ndihmuar te tjeret, e kam perhapur fjalen e Zotit, namazin e kam kryer, kam agjeruar Ramazanin. Te gjitha obligimet e All-llaht i kam kryer, ndersa ato qe i ka ndaluar, nuk i kam bere. Filloi te caje dhe te mendoje per ate sa e ka dashur All-llahun. E dinte se te gjitha qe i beri ne jete nuk ishin aq sa e meriton All-llahu. E dinte se All-llahu eshte Mbrojtesi i vetem i tij.
Djersitej dhe dridhej sa asnjehere ne jeten e tij. Syte e tij ishin te ngulitur ne peshojen e veprave, duke pritur vendimin. Me ne fund, vendimi eshte marre. Dy meleke, duke mbajtur fletet ne duart e tyre, u kthyen ne drejtim te turmes. Kembet i kishte para kolapsit. I mbylli syte posa filluan te lexojne emrat e atyre te cilet shkojne per ne Xhehennem. Emri i tij ishte i pari. U gjunjezua dhe filloi te bertase me ze te larte >Si mund te jame une per ne Xhehennem? Tere jeten time i kam sherbyer te tjeret, e kam perhapur fjalen e All-llahut ne mesin e njerezve te tjere.
I humbi shikimi, filloi te dridhej ne tere trupin. Ata dy meleke e kapen per duar. Perderisa kembet i zvarriteshin, ata e terhiqnin neper turme ne drejtim te humneres se Xhehennemit. Bertiste, dhe i deshpruar mendonte se a ka ndokush prej njerezve qe mund t’i ndihmoje. I therriste te gjitha veprat e mira te cilat i kishte bere: ndihmen te cilen ia kishte bere babait te tij, agjerimin e tij, namazet e tij, Kur’anin te cilin e kishte lexuar, pyeste se amund t’i ndihmoje ndonjera veper te cilen e kishte kryer!? Por, meleket edhe me tej e terhiqnin ne drejtim te Xhehennemit.
Iu afruan zjarrit. Shikimi i tij i fundit pas vete. A nuk kishte thene Resulullahi s.a.v.s., i paster eshte ai person i cili pastrohet ne lume pese here ne dite, ashtu edhe namazi i kryer pese here ne dite pastron nga gjynahet?! Filloi te bertase: Namazi im? Namazi im?
Meleket nuk u ndalen dhe arriten buze gremines se Xhehennemit. Filloi ta ndien nxehtesine e zjarrit ne fytyren e tij. Shpresat e fundit ishin humbur, eshte denuar ne zjarr te perhershem.Njeri nga meleket e shtyri ne zjarr dhe ai filloi te bie, duke shikuar fundin i cili afrohej sa me shume . Papritmas, nje dore e forte e kapi dhe e terhoqi prapa. E fshiu pluhurin nga fytyra dhe para veti pa nje plak me mjekerr te gjate dhe te bardhe. E pyeti: Kush je ti? Plaku u pergjigj: Une jam namazi yt
Po ku ishe deri tani? Me shpetove ne momentin e fundit! edhe pak dhe do te perfondoja ne fund te Xhehennemit!
Plaku buzeqeshi dhe tha: Po, edhe ti mua me ke kryer gjithmone ne momentin e fundit, a ke harruar?!
Ne ate moment i hapi syte dhe e ngriti koken nga sexhdeja. Ishte teresisht i djersitur. Ndegjonte zerat te cilat vinin nga jashte dhe ndegjoi ezanin e jacise. Menjehere u ngrit dhe shkoi te marre abdest.
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga NoOrA prej Sun Jan 17, 2010 6:32 am

Pse recitojm Kur’an, edhe pse nuk mund te kuptojm asnje fjale te thjeshte Arab ???? Ja nje tregim te bukur. Nje Shqiptar i vjeter Musliman jetonte ne nje farme ne malet e Sharrit me nipin e tij te ri. Cdo mengjese Plaki zgjohej heret , ulej ne kuzhine per te lexuar Kur’anin e tij. Nipi i Tij deshti te behej si Gjyshi plak dhe provoi te imitoj ate ne cdo menyre te mundshem.
Nje dite nipi pyeti , “Babagjysh provova te lexoj Kur’anin sikurse ti por asgje nuk kuptova , dhe ne rast se dic kuptoj posa e mbylli Kur’anin harroj te gjitha.Cfare te mire sjell leximi i Kur’anit ?”

Baba Gjysh ngadal u kthye sepse ishte duke futur thengjill ne stufe dhe u pergjegj , ” Mere kete shporte te thengjillit shko poshte deri te lumi dhe me sjelle nje shporte uje.”

Djaloshi beri ashtu si u tha , por tere uji rrjedhi para se te kthehej ne shtepi . Baba Gjysh u buzeqesh dhe tha .” Duhet pakez me shpejte heren tjeter ,” dhe perseri e dergoi gjer te lumi me shporte te provoje perseri . Kete here djaloshi vrapoi me shpejte , por perseri shporta ishte e zbrazet para se te kthehej ne shtepi . Djaloshi mbeti pa fryme , ai tha Babgjyshit se eshte e padobishem te te sjell uje ne shporte , dhe ai shkoje te mar nje kove .

Plaku tha , “Nuk dua nje kove uje , por une dua nje shporte uje . Ti nuk po tenton aq shume sa duhet ,” dhe doli jashte deres per te shikjuar djaloshin duke tentuar perseri .

Ne kete moment djaloshi diti se ishte e padobishem , por ai deshti te tregoje Babgjyshit se edhe ne rast se vrapon sa me shpejte qe mundet , uji perseri do te rrjedh , para se ai te kthehet tek Babgjyshi , dhe ashtu ndodhi , shporta ishte e zbrazet perseri , dhe ai pa fryme tha , ” Sheh Babgjysh eshte e padobishem !”

“Pra ti mendon se eshte e padobishem ?” Tha plaki , ” Shiko shporten .”

Djaloshi shikoi shporten dhe per here te pare kuptoi se shporta ishte ndryshe. Ishte transformuar nga nje shporte e ndyre prej thengjilli , dhe tani ishte e paster, edhe jashte edhe brenda.

” Nipi im i dashur , mu kjo ndodhe kur lexon Kur’an . Ndoshta nuk kupton ose harron , kur lexon , do te ndryshon , do te ndryshon edhe jashte edhe brenda . Kjo eshte puna e Allahut ne jeterat tona. ”

PROFETI MUHAMMED / PAQJA DHE MESHIRA E ZOTIT QOFSHIN BI TE THOTE *” AI QE UDHEZON MIRE DO TE SHPERBLEHET BARABART.”*
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga NoOrA prej Sun Jan 17, 2010 6:33 am

Plaku dhe Duhani


Erdhen nė nje fshat ne Arabin e nxehet tregtarėt me duhan me synimin e vetem pėr tė shitur duhan popullit tė paarsimuar. Duke menduar se banorėt nuk kane njohuri rreth duhanit, shpresonin se do tė shesin me qmim te mire. Pyeten a ka ne fshat dikush qe ka pervoje me duhanin. Nje plak, duke u kollitur dhe duke u lekundur dhe i mbeshtetur ne bastun u afrua tregetarve. Tregetaret e luten te tregoj, ‘tė mirėn e duhanit’, plaku filloi.
‘Kush thithe duhan sigurisht nuk do te plaket, shtėpia e tij kur nuk do te plackitet, dhe se nuk do tė lėndoj as qeni me i terbuar.
Tregtarėt te kenaqur buzeqeshnin, tregimit te plakut, por pastaj plaku filloi te deshifroj fjalėt e vet:
‘Ėshtė e vėrtetė se njeriu qe thith duhan nuk do tė pėrjetojė pleqėri. Duhani qe ne rini fillon te gėrryej shendetin e tij shpejt dhe do tė shkatėrrojė atė. Hajdutė nuk do tė vjedhin atė, pėr shkak se nuk guxojne te hyn ne shtepi nga kollitja e tij. Nuk ka qen qe do tė kafshoj ate sepse ai ka bastunin ku te mbeshtetet. ”
Tregtarėt ulen koken dhe pa fjale u larguan nga fshati.
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga NoOrA prej Sun Jan 17, 2010 6:34 am

Njeri nga nxėnėsit e Imam Azam Ubu Hanifes, Hasan bin Zijad tregon: Njė njeri kishte groposur tė gjitha paratė e tij por mė vonė e kishte harruar vendin se ku I kishte groposur. I mėrzitur erdhi tek imami dhe I tregoi se ēfarė I kishte ndodhur.

Imam Azami I tha:

Kėtė natė kaloje duke bėrė ibadet dhe to tė kujtohesh! Nuk kishte kaluar mė tepėr se qerekun e natės me ibadet ku I’u kujtua vendi.

Menjėherė erdhi tek imam dhe I tha :

Si e kuptove kėtė gjė ?

Patjetėr qė shejtani nuk dėshiron qė ti t’a kalosh natėn duke bėrė ibadet prandaj ta ka kujtuar.Por ti pėrse nuk vazhdonte tė bėsh ibadet edhe gjatė pjesės tjetėr tė natės, pėr tė falenderuar Allahun ?
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga NoOrA prej Sun Jan 24, 2010 1:50 pm

Pėshpėritja qė e bėri mjekun tė qajėNjė djalosh qė kishte mbushur 16 vjeē kishte shkuar nė xhami dhe po lexonte Kuran duke pritur qė tė thirrej ikameti pėr namazin e sabahut. Pasi u thirr ikameti, e la Kuranin nė vendin e vet, pastaj u kthye qė tė rreshtohet nė saf, mirėpo papritmas ra pėrtokė pa vetėdije. Disa persona e dėrguan kėtė djalosh nė spital. Mjeku El Xhubejr, i cili mori pėrsipėr rastin e tij, thotė: “E kanė sjellė kėtė djalosh duke e mbartur si tė ishte i vdekur. Pas kontrollit qė i bėra, pashė se ishte goditur nga njė sulm nė zemėr, qė sikur ta godiste devenė, do ta linte tė vdekur.

Djaloshi ishte nė momentet e fundit tė jetės. Shpejtuam qė t’i riaktivizonim tė rrahurat e zemrės pėrmes elektroshokut. Mjeku i ndihmės sė shpejtė u ndal te koka e tij duke shikuar gjendjen e djaloshit, kurse unė vrapova t’i sillja disa barna pėr ta shėruar. Pasi u ktheva, pashė se djaloshi kishte kapur dorėn e mjekut dhe i pėshpėriti diēka nė vesh. Papritmas ai e lėshoi dorėn e mjekut dhe me shumė mund u kthye nė krahun e djathtė dhe tha: “Esh-hedu en la ilahe il-la Allah ue eshhedu enne Muhammeden abduhu ue Resuluhu (Dėshmoj se nuk ka zot tjetėr qė e meriton adhurimin pėrveē Allahut dhe se Muhamedi ėshtė rob i Tij dhe i Dėrguar i Tij). E pėrsėriti kėtė fjalė disa herė. Tė rrahurat e zemrės filluan t’i ngadalėsohen, kurse ne tentonim t’i shpėtonim jetėn, mirėpo caktimi i Allahut ishte qė ai aq do tė jetonte. Djaloshi vdiq.

Nė kėtė moment mjeku i ndihmės sė parė nisi tė qante, aq sa nuk mundi tė qėndronte nė kėmbė. U ēuditėm dhe i thamė: -Pse po qan?! Nuk ėshtė e para herė qė sheh njerėz duke vdekur...
Mirėpo mjeku nuk mund tė pėrgjigjej nga tė qarėt. Pasi u qetėsua, e pyetėm se ēka i kishte pėshpėritur djaloshi nė vesh. Mjeku u pėrgjigj: -Djaloshi, pasi tė pa ty o mjek duke u munduar ta shpėtosh atė duke vrapuar nėpėr spital dhe duke i urdhėruar tė tjerėt qė tė shpejtojnė, e kuptoi se ti ishe mjeku pėrgjegjės pėr tė dhe mė tha: “O mjek, thuaji kolegut tėnd qė tė mos mundohet dhe tė mos e lodhė veten. Unė po vdes dhe nuk ka shpėtim. Vallahi, unė qė tani po e shoh vendbanimin tim nė xhenet!”
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi