Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Ekonomi

Shko poshtė

Ekonomi

Mesazh nga blina-- prej Tue Dec 08, 2009 2:48 am

BE, nė rrezik 40 milionė vende pune

Njė pezullim i parakohshėm i masave te stimujve mund te vonojė mė disa vite ripėrtėritjen e punėsimit nė vendet e Bashkimit Evropian.
Ėshtė ky alarmi i dhėnė nga Organizata Ndėrkombėtare e Punės, e cila ka saktėsuar se qe nga marsi i vitit 2008 ne vendet e BE janė humbur 6.1 milionė vende pune.

Sipas ONP, nėse nuk merren masat e duhura dhe nėse aplikimi i tyre shtyhet me tej, atėherė 40 milionė persona nė kontinentin e vjetėr mund te dalin nga tregu i punės.
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ekonomi

Mesazh nga blina-- prej Tue Dec 08, 2009 2:50 am

Pėrmirėsohet tregu i punės nė SHBA

Tregu i punės nė Shtetet e Bashkuara te Amerikės ėshtė pėrmirėsuar ndjeshėm gjate muajit nėntor.Tregu i punės nė Shtetet e Bashkuara te Amerikės ėshtė pėrmirėsuar ndjeshėm gjate muajit nėntor.

Kėshtu tregojnė tė dhėnat statistikore te entit pėr punėsimin, sipas te cilit treguesi i punėsimit nė muajin e kaluar ėshtė rritur me 90.8 pikė, nga 89.2 qė ishte nė tetor.

Sipas te njėjtit burim, qe citohet nga mediat amerikane, nė bazė vjetore treguesi ėshtė nė rėnie me 9.4 pėr qind.
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ekonomi

Mesazh nga blina-- prej Tue Dec 08, 2009 2:52 am

Kriza financiare globale, ndikon edhe tek ēmimet Nobel

Ēmimet e famshme Nobel mund tė varfėrohen, si pasojė e efekteve tė krizės financiare. Fondacioni, qė jep ēmimet prestigjoze, mund tė detyrohet qė tė zvogėlojė shpėrblimin financiar pėr fituesit, pėr tė kursyer fonde

Oslo, 7 dhjetor - Ēmimet e famshme Nobel mund tė varfėrohen, si pasojė e efekteve tė krizės financiare. Fondacioni, qė jep ēmimet prestigjoze, mund tė detyrohet qė tė zvogėlojė shpėrblimin financiar pėr fituesit, pėr tė kursyer fonde.

Kėtė paralajmėrim ka bėrė drejtori i fondacionit Nobel, Mikael Solman, qė saktėsoi se pėr kėtė vit, ēdo fitues do tė marrė rreth 1 milionė euro, siē ėshtė tradita. Solman bėri tė ditur, se kėto dy vjet, fondacioni ka humbur njė tė pestėn e fondeve tė investuara.
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ekonomi

Mesazh nga blina-- prej Tue Dec 08, 2009 2:53 am

Nė Britani tė punėsuarit heqin dorė nga fitimi

Pėrafėrsisht dy milionė britanikė pranuan qė t'u zvogėlohen pagat dhe u pajtuan qė tė punojnė me gjysmė orari tė punės, me qėllim qė ta parandalojnė humbjen e vendeve tė punės, publikoi gazeta londineze
Gazeta thekson se "masat e kėtilla dėshpėruese" thonė se tė ardhurat qeveritare nga tatimet e pagave do tė zvogėlohen pėr njė tė pestėn dhe se shteti do tė ballafaqohet me deficitin mė tė madh buxhetor gjatė paqes.

Pritet qė ministrat sė shpejti do ta konfirmojnė deficitin prej 180 miliardė funta, qė ėshtė ekuivalent me buxhetet e plota tė shėndetėsisė dhe arsimit. Supozohet se edhe nė vitin e ardhshėm nė Britani tė Madhe pagat do tė ngrihen.
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ekonomi

Mesazh nga blina-- prej Tue Dec 08, 2009 2:54 am

Forcimi i dollarit nė treg ul ēmimin e arit me 65 $/onc
Tė dhėnat pozitive mbi ekonominė kanė ēuar edhe nė forcimin e dollarit amerikan, i cili ka shėnuar njė rritje nė kursin e kėmbimit. Vlerėsimi i menjėhershėm ka sjellė edhe uljen e ēmimit tė arit, i cili shėnoi njė rėnie me mbi 65 $ apo 5 %, duke u kuotuar nė 1.161 $/onc.
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ekonomi

Mesazh nga blina-- prej Tue Dec 08, 2009 2:56 am


Tokat bujqėsore janė shndėrruar nė ndėrtesa


Kryetari i Federates Sindikale te Bujqve tė Kosovės (FSBK), Tahir Tahiri, i ka thėnė gazetės se AKP-ja me rastin e privatizimit tė tokave bujqėsore, po i shkel kriteret e caktuara.Federata Sindikale e Bujqve tė Kosovės (FSBK), ka kritikuar Agjencinė Kosove tė Privatizimit(AKP), e cila sipas saj po i shet tokat bujqėsore tė Kosovės pa kushte qė do tė bėnė qė tė mos iu ndėrrohet destinacioni. Sindikalistėt e bujqėsisė kosovare u kanė bėrė thirrje bujqve tė Kosovės, qė tė mbjellin tokat e tyre nė kėtė vjeshtė, pasi qė sipas tyre, akoma po mbretėron kohė e pėrshtatshme pėr tė mbjellė.
Kryetari i Federata Sindikale e Bujqve tė Kosovės (FSBK), Tahir Tahiri, i ka thėnė gazetės se AKP-ja me rastin e privatizimit tė tokave bujqėsore, po i shkel kriteret e caktuara me politikat operacionale duke i shitur vetėm njė ofertuesit dhe me ēmime shumė tė ulėta.
“Kėto veprime tė AKP-sė, i largojnė investitorėt serioz tė brendshme dhe tė jashtme dhe mėrgimtarėt tanė qė jetojnė nė vendet e ndryshme tė botės, andaj duhet tė kenė parasysh kėtė”, ka theksuar ai.
Sipas tij ka disa raste qė Agjencinė Kosove tė Privatizimit(AKP), ka shitur disa toka bujqėsore me njė ofertues.
“Ndėrmarrjet qė janė shitur mė nj ofertues, janė, Kooperative nė Rakosh, mė ēmim shumė tė ultė, prej 49 mijė euro, nė Kooperativa nė Shtime, mė 22 e pesė qind euro, “Elan”, nė Vushtrri mė 21 mijė euro”, ka theksuar ai.
Tahiri u ka bėrė thirrje tė gjithė femrave qė tė mbjellin kėtė vit, grurė dhe ka qė kėrkuar nga ana e institucioneve tė Kosovės, qė tė ndajnė 100 milion euro pėr bujqėsinė nė vend.
Por zėvendėsdrejtori i Agjencinė Kosove tė Privatizimit(AKP), Shkumbin Bicaj, i ka thėnė gazetės se AKP-ja i respekton ligjet qė janė nė fuqi pėr privatizim dhe se nuk ėshtė e vėrtet qė tokat janė shitur lirė.
“Bordi i AKP-sė vendos pėr tė gjitha ofertat dhe ka ndodhur qė edhe pse kanė qenė mbi tri oferta, bordi ka i anuluar, pasi qė nuk i kanė plotėsuar kushtet”, ka theksuar ai.
Ndryshe Kosova ka sipėrfaqe tė pėrgjithshme rreth 1.1 milion hektarė. Nga sipėrfaqja e pėrgjithshme, 53 pėr qind e tokės klasifikohet si tokė bujqėsore dhe 41 pėr qind janė tokė pyjore.


avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ekonomi

Mesazh nga blina-- prej Tue Dec 08, 2009 2:59 am


Aspak leht, drejt digjitalizimitKalimi prej radio difuzionit analog nė atė digjital nuk ėshtė punė e lehtė. Pėr kėtė nevojiten pėrgatitje gjithėpėrfshirėse dhe kosto tė larta pėr fazėn pėrgatitore dhe atė implementuese
Ka pėrmbyllur punimet konferenca “Koha e digjitalizimit”, kur pėr dy ditė janė prezantuar strategjitė pėr transmetimin digjital nė Kosovė dhe rajon. Nė ditėn e dytė ėshtė diskutuar pėr pėrgatitjet e Kosovės pėr kalimin e transmetimit analog nė atė digjital, si dhe pėr mundėsitė e bashkėpunimit lidhur me alternativat e planit frekuentor.
Kryetarja e Bordit tė AMPEK-ut, Afėrdita Saraqini-Kelmendi, tha se konferenca ka dhėnė shumė pėr tė mėsuar mbi pėrvojėn e fqinjėve nė fushėn e digjitalizimit. “Tranzicioni prej radio difuzionit analog nė atė digjital nuk ėshtė njė proces i lehtė, por i zorshėm dhe i pėrcjell me pėrgatitje tė mėdha e gjithėpėrfshirėse, si dhe me kosto tė mėdha, qoftė nė fazėn pėrgatitore ashtu edhe nė atė implementuese.

Mirėpo Kosova nė rrugėn e vet tė digjitalizimit sfidohet edhe me probleme tė tjera dhe ngjashėm si nė fushat e tjera, dallohet nga tė tjerėt nė rajon me vėshtirėsitė e saja shtesė, pėrplot me sfida, tė cilat jo rrallė i shtrohen Kosovės edhe me qėllim”, tha Saraqini-Kelmendi.

Ajo tha se deri nė vitin 2015, kur pritet tė fiken frekuencat analoge, ka kohė qė tė bėhen pėrgatitjet e nevojshme pėr digjitalizim.
“Jemi nė fillet e pėrgatitjes pėr digjitalizim, prej kėtij momenti e deri nė momentin kur do duhej tė fiken frekuencat analoge kemi kohė. Pra kemi hapėsirė pėr tė punuar dhe pėr tė bėrė mė tė mirėn nė aspektin e pėrgatitjeve, por edhe tė implementimit”, tha ajo.
Sipas Saraqini – Kelmendi, mė problematikja pėr Kosovėn ėshtė jopjesėmarrėja nė ITU. “Si dhe nuk kemi marr pjesė nė konferencėn e ITU-sė nė vitin 2006 ku ėshtė pėrcaktuar plani frekuentor digjital pėr vendet e rajonit, ndėrkohė qė Kosova ka mbetur jashtė kėtij plani digjital pėr t’i pėrmbushur nevojat e veta”, tha Saraqini-Kelmendi.
Emil Blakaj, ekspert pėr planifikimin frekuentor, ka prezantuar planin pėr alternativat teknike pėr planin frekuentor digjital tė Kosovės sipas standardeve tė UNT-sė, duke theksuar se ky plan duhet pėrpunuar me vendet fqinje para se tė shkojė nė ITU pėr aprovim.
“Ne e kemi njė analog, njė pjesė qė ėshtė sjell nga Gjeneva 2006. Ne deshėm ta ndėrrojmė atė e ta ndajmė nė tre pjesė. Ndarja nė tre pjesė, do tė mundėsonte tė fitojmė mė shumė frekuenca, tė cilat do ta mbulonin gjithė Kosovėn”, tha Blakaj.
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ekonomi

Mesazh nga blina-- prej Tue Dec 08, 2009 3:00 am

Nafta, drejt rėnies

Ēmimi i naftės nė bursėn e Nju-Jorkut sot pėrsėri shėnoi rėnie, dita e tretė me radhė pėr shkak tė presionit nga rezervat e mėdha tė kėtij energjensi nė SHBA.Ēmimi i naftės sė "lehtė" amerikane pėr dėrgesė nė janar sot nė bursėn e Nju-Jorkut u zvogėlua pėr 87 centė dhe shitej pėr 75,59 dollarė pėr barel.
"Brent" nafta europiane nė bursėn e Londrės nė tė njėjtėn kohė u lirua pėr 59 centė dhe shitej pėr 77,77 dollarė pėr barel.
Nė bursė sot u shėnua ulje e ēmimeve edhe tė energjensave tjerė dhe nė indekset e bursave pėr shkak tė raportit tė ardhshėm pėr shkallėn e papunėsisė nė SHBA.
Analisti nga ndėrmarrja konsultante "Petromatriks", Olivie Zhakob tha se "papunėsia nuk ėshtė e mirė pėr konsumimin e naftės. Nevojitet qė njerėzit tė shkojnė nė punė, tė vozisin automobila dhe tė shpenzojnė tė holla nėpėr qendrat tregtare".
Ekonomia amerikane doli nga recesioni, por tregu pėr fuqinė punėtore akoma nuk ėshtė rimėkėmbur. Analistėt parashohin se raporti do tė tregojė se nė nėntor pa punė nė SHBA kanė mbetur rreth 130.000 njerėz, ndėrsa nė tetor ky numėr ka arritur 190.000
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ekonomi

Mesazh nga blina-- prej Tue Dec 08, 2009 3:02 am

Maqedonia dhe Turqia zhvillojnė bashkėpunimin ekonomik

Maqedonia dhe Turqia kanė mundėsi tė shkėlqyera pėr bashkėpunim tė cilat mund tė shfrytėzohen qė tė zhvillohet bashkėpunimi ekonomik i cili pėr momentin vlerėsohet si modest.Stamboll, 6 dhjetor - Angazhimet e Turqisė janė kėmbimi i tanishėm tregtar prej 330 milionė dollarėve shumė shpejt tė zmadhohet nė njė miliardė. Baza pėr bashkėpunim ėshtė vendosur me Marrėveshjen pėr tregti tė lirė nė mes dy vendeve, ndėrsa si mundėsi tė zhvillimit tė bashkėpunimit theksohen biznes-forumet.

Kjo u theksua nė Biznes-forumin e Turqisė dhe Maqedonisė nė Stamboll nė tė cilin janė tė pranishėm rreth 200 kompani.

Forumi mbahet nė kuadėr tė vizitės sė kryeministrit Nikolla Gruevski nė Turqi i cili sė bashku me kolegun e tij Rexhep Taip Erdogan do tė mbajnė fjalim para ekonomistėve.

"Marrėdhėniet e mira politike nė mes dy vendeve nuk i ndjekin edhe ato ekonomike. Qėllimi ynė ėshtė shumė shpejt kėmbimi tė arrijė njė miliardė dollarė", theksoi nė Forum Taner Turker, zėvendės-kryetari i Biznes kėshillit tė Turqisė dhe Maqedonisė.

Ai shtoi se Maqedonia ka bashkėpunim tė mirė ekonomik me fqinjėt dhe se Turqia duhet tė japė pėrpjekje qė ta arrijė kėtė nivel. Sipas tij, Maqedonia e paraqet rrugėn tregtare tė Turqisė deri nė Evropė.

Zmadhimi i kėmbimit tregtar dhe bashkėpunimi i pėrbashkėt dhe bashkėpunimi me vendet e treta, sipas drejtorit teknik tė Drejtorisė pėr tregti tė jashtme Zija Alltunjėlldėz do tė japė kontribut nė marrėdhėniet e pėrgjithshme nė mes dy vendeve.

Nė Forum biznesmenėt turq pėr mundėsitė pėr investim nė Maqedoni dhe projekte nė tė cilat mund tė marrin pjesė biznesmenėt turq e njoftuan zėvendėskryeministrin pėr ēėshtje ekonomike Vlladimir Peshevski, ministrin e Transportit dhe Lidhjeve Mile Janakieski dhe drejtorin e Agjencisė pėr investime tė huaja Viktor Mizo.

Zėvendėskryeministri Peshevski u bėri thirrje kompanive turke tė marrin pjesė nė disa projekte energjetike, si dhe ndėrtimin e centralit tė kombinuar tė gazit, "Lugina e Vardarit", "Ura Boshkov" dhe tė tjera, ndėrsa ministri Janakieski para ekonomistėve i prezantoi projektet pėr ndėrtimin e rrugėve nė Maqedoninė, privatizimin e Postės, si dhe publikimin e mė disa shpalljeve publike pėr tokė ndėrtimore.

Investimet turke nė Maqedoni janė me vlerė prej 180 milionė dollarėsh, ndėrsa pritet tė realizohet investimi i TAV-it pėr modernizimin e aeroporteve i cili, siē tha ministri Janakieski, duhet tė fillojė nė mars tė vitit tė ardhshėm dhe investimin e "Shishexhamit".
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ekonomi

Mesazh nga blina-- prej Mon Dec 14, 2009 6:21 amNdėrroi jetė ekonomisti i njohur Pol Semjuelson

Ekonomisti i
njohur amerikan Pol Semjuelson ndėrroi jetė nė moshėn 94-vjeēare nė shtėpinė e
tij nė qytetin Belmont, nė shtetin federal amerikan Masaēusets.


Semjuelson, i cili vlen pėr njė nga ekonomistėt mė tė rėndėsishėm botėrorė nė
pesė dekadat e fundit, nė vitin 1970 u bė amerikani i parė i cili e fitoi Ēmimin
Nobel pėr ekonomi.
Semjelson karrierėn e tij shencore e fillon nė vitet e 30-ta tė shekullit tė
kaluar. Ka magjistruar nlė Universitetin nė Ēikago, ndėrsa ka doktoruar nė
Harvard. Nga viti 1966 ka punuar si profesor nė Institutin Teknologjik nė
Masaēusets.
Analiza matematikore e Semjuelsonit paraqet bazė nė tė cilėn ėshtė ndėrtuar
shkenca bashkėkohore ekonomike.
Nė vitin 1948 ai e boton veprėn "Ekonomika: Analiza hyrėse", e cila u bė
literatura mė e shitur ekonomike e tė gjitha kohėrave, me tirazh prej katėr
milionė ekzemplarėve nė mė shumė se 40 gjuhė.
Semjuelson ka pasur gjashtė fėmijė dhe 15 nipa e mbesa
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ekonomi

Mesazh nga blina-- prej Mon Dec 14, 2009 6:22 am

MTI, parku industiral i Drenasit nė fazen pėrfundimtare

Ishte
premtuar se Parku Industrial i Drenasit do tė pėrfundonte gjatė vitit 2008, mė
pas nė pranverė, korrik e pastaj nė tetor tė kėtij viti, por sot e kėsaj dite nė
kėtė park industrial ende nuk ėshtė vėnė asnjė gurėthemel i ndonjė biznesi.Nė Ministrinė e Tregtisė dhe Industrisė vazhdojnė tė premtojnė se ky park
ėshtė nė fazėn perfundimtare, por askush nuk mund tė thotė se kur do tė bėhet
funksional ky investim, pėr tė cilin, vetėm, pėr rregullimin e infrastrukturės
janė shpenzuar shumė mjete buxhetore.
Naser Grajēevci, kryeshef i Agjencisė pėr Mbėshtetjen e Ndėrmarrjeve tė Vogla
dhe tė Mesme (AMNVM) pranė MTI-sė, tha se kėto punė janė thelbėsore pėr
funksionalizimin e plotė tė parkut nė mėnyrė qė pėrfituesit tė mund tė fillojnė
pa pengesa me ngritjen e kapaciteteve tė tyre pėrmes tė cilave edhe kanė
pėrfituar vende nė kėtė park. “Punėt pėrfundimtare janė duke u zhvilluar nė
furnizimin me ujė nė kapacitet prej 80-100 litėr nė sekondė, furnizimin me
rrymė.
Ky projekt, Grajēevci thotė se i pėrmbledh praktikat mė tė avancuara nga
BE-ja, SHBA-tė dhe Japonia, e qė sipas tij, pėrbėn njė filozofi unike tė
politikave tė shtetit tė Kosovės pėr mbėshtetje substanciale tė sektorit privat,
e nė veēanti sektorit tė ndėrmarrjeve tė vogla dhe tė mesme.
Nė anėn tjetėr, pėrfaqėsuesit e bizneseve nė Kosovė e kritikojnė punėn e
institucioneve nė realizimin e kėtij projekti, duke vlerėsuar se pėr shkak tė
vonesave ky park madje nuk paraqet ndonjė interes.
Sekretari i pėrgjithshėm i Odės Ekonomike tė Kosovės (OEK), Berat Rukiqi,
vlerėson se Parku si i tillė nuk ėshtė aspak atraktiv pėr bizneset. “Vonesat e
bėra nė pėrfundimin e punimeve nė kėtė park dhe procedurat burokratike dhe jo
transparente nė gjithė kėtė proces qė nga fillimi e deri tani, janė shkak qė ky
projekt tė mos jetė atraktiv pėr bizneset”.
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ekonomi

Mesazh nga blina-- prej Mon Dec 14, 2009 6:24 am1.2 miliardė import, 100 milionė eksport

Sipas raporteve te
Bankės Qendrore, gjatė shtatė muajve tė parė tė vitit 2009 u importuan 1 miliard
e 185 milionė euro mallra, ndėrsa eksportuan vetėm 92 milionė.Eksportet mė sė shumti ka qenė te orientuara drejt vendeve tė Evropės, rreth 81
milionė euro, ndėrsa vetėm nė Bashkimin Evropian, gjatė shtatė muajve tė parė tė
vitit 2009 janė eksportuar 39 milionė euro, ose rreth 36 pėr qind e eksportit tė
pėrgjithshėm.
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ekonomi

Mesazh nga blina-- prej Mon Dec 14, 2009 6:25 amPolitikat e reja tatimore kanė stimuluar bizneset

Politikat
tatimore tė filluara nė fillim tė kėtij viti, pėr pagesat qė bėhen nė vlerė me
mbi 500 euro nėpėr banka, kanė ndihmuar bizneset dhe zhvillimin ekonomik tė
vendit. Vendosja e kėtij rregulli ka ardhur si rezultat i kėrkesės sė
tatimpaguesve pėr njė treg mė tė sigurt.Profesori ekonomisė nė Universitetin e Prishtinės, Isa Tahiri ka thėnė se
politikat e reja tatimore qė kanė filluar tė zbatohen nė fillim tė kėtij viti qė
mbi shumėn prej 500 eurosh tė paguhen nėpėr bankat ėshtė njė gjė pozitive qė
kontribuon nė zhvillimin e bizneseve dhe tė ekonomisė sė Kosovės nė pėrgjithėsi,
qė bėnė qė tė ketė qarkullim bankar dhe jo me para nė dorė apo kesh.
“Pagesat qė do tė bėhen nė banka krijojnė mundėsi tė mira tė qarkullim tė
parasė dhe kjo jep mė shumė mundėsi qė paraja tė mos mbetet nė xhepat e
qytetareve, qarkullimi nėpėr banka ėshtė njė mundėsi qė tė ketė mė shumė
qarkullim”, ka theksuar ai.
Sipas tij ka edhe tė meta sa i pėrket kėtij vendimi pėr transaksionet nė
shumė me mbi 500 euro, por nuk mund tė thuhet se ėshtė mė shumė negative , pasi
qė nuk e dėmton biznesin.
“Kėtu paguan drejtpėrdrejt klienti dhe nėse njė euro qarkullon brenda ditės
tri herė, atėherė pėrfiton ekonomia e Kosovės dhe ka mė shumė kontroll nė
qarkullim tė biznesit nė Kosovė”, ka theksuar ai.
Kurse menaxheri pėr Edukim
tė Tatimpaguesve, nė Administratėn Tatimore tė Kosovės (ATK), Ruzhdi Zenelaj ka
thėnė se qė nga data 16 Shkurt 2009 ėshtė nė fuqi Ligji 03/L-071 i cili ka
ndryshuar dhe plotėsuar Ligjin 2004/48 mbi Administratėn Tatimore dhe
Procedurat.
Kurse Administrata Tatimore e Kosovės, nė vitin 2010 ka paraparė qė tė bėjė
vendosjen e numrave fiskal qė do tė jenė njė rregull e re pėr tė mbledhur
tatimet.
Ky proces ėshtė i ndėrlidhur edhe me bizneset qė kanė transaksione ndėrmjet
tyre. Nga janari i vitit 2010, tė gjitha transaksionet mes bizneseve do tė duhet
tė kenė numrat fiskalė.Postuar: 11:04 / 14 Dhjetor 2009 | RSS
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ekonomi

Mesazh nga blina-- prej Tue Dec 15, 2009 4:32 am

BE ndihmė Kosovės do pėr furnizimi mė stabil me energji


Komisioni
Evropian sot zyrtarisht ia dorėzoi KEK-ut makinerinė e rėndė tė
rehabilituar pėr nxjerrjen e thėngjillit. Do tė shfrytėzohet sistemi i
ashtuquajtur i djerrinės pėr tė hapur minierėn e re tė Sibovcit, i cili
do tė sigurojė tonelatat e para tė thėngjillit nė termocentralet
ekzistuese pas vitit 2010/11.Qėllimi kryesor i projektit, i bashkėfinancuar nga Bashkimi Evropian
me mbi €17 milion, ėshtė pėr tė kontribuar pėr njė sektor tė
qėndrueshėm dhe financiarisht tė pavarur tė energjisė nė Kosovė.
Ky projekt ka pėrmirėsuar makinerinė ekzistuese tė rėndė tė
minierave tė thėngjillit, fillimisht e instaluar nė vitin 1972, si dhe
ka bėrė atė mė stabile. Sistemi i djerrinės do tė operojė nė minierėn e
re nė jugperėndim tė Sibovcit. Kapaciteti gėrmues do tė shtohet me
rreth 50%. Nė pėrgjithėsi, pritet qė siguria operuese do tė
pėrmirėsohet dhe do tė arrijė standardet evropiane.
Pas vitit 2010/2011 minierat ekzistuese tė thėngjillit nuk do tė
jenė nė gjendje tė plotėsojnė nevojat e termocentraleve ekzistuese.
Mungesa e thėngjillit mund tė ēojė nė ndėrprerje tė shpeshta tė rrymės
dhe pengimin e biznesit qė do tė mund ta dėmtonte tėrė ekonominė e
Kosovės.
Ky projekt ka ndihmuar Qeverinė e Kosovės dhe KEK-un nė hapjen e
minierės e re nė jugperėndim tė Sibovcit, qė tė sigurojė furnizim tė
mjaftueshėm me thėngjill pėr termocentralet ekzistuese, pasi qė
furnizimet ekzistuese u shteruan, thuhet nė njė njoftim pėr media tė
Komisionit Evropian./rtklive/

Postuar: 11:35 / 15 Dhjetor 2009 | RSS
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ekonomi

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi