Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Fėmijėt dhe i ftohti

Shko poshtė

Fėmijėt dhe i ftohti

Mesazh nga blina-- prej Mon Dec 07, 2009 6:10 pm

Fėmijėt dhe i ftohti

Fėmija ėshtė gjithnjė i sėmurė me kollė, dhimbje fyti, grip? Provo t'a shėrosh me receta natyrale.

Njė dimėr me shėndet tė mirė
Ke njė fėmijė tė vogėl? Ndoshta alarmohesh sapo fillon tė teshtijė. Qetėsohu: nuk ėshtė gjithnjė e nevojshme tė marrėsh pediatrin. Shpesh bėhet fjalė pėr probleme kalimtare qė zgjidhen edhe pa ilaēe. Ja zgjidhjet e pėrgatitura nė shtėpi pėr tė ndihmuar fėmijėn tė shėrohet mė me shpejtėsi.

Largo ftohjen me njė filxhan lėng mishi
Vogėlushi ėshtė i ftohur, ka hundėt e zėna dhe nuk merr mirė frymė? Provoje me lėngun e mishit. Pėrgatite me kraharorin e pulės, perime (karota, qepė, selino) dhe erėza. Pastaj hidhe nė njė supjerė dhe lėreni tė thithė avullin, pastaj jepja ta pijė ngadalė. Pėr tė parandaluar ftohjen dimėrore futini fėmijės kėmbėt nė ujė tė ngrohtė pėr 10 minuta. Do tė bėhet menjėherė mė mirė.Nėse ka kollė, jepini njė biskotė

Vazhdon tė kollitet? Provoni anasonin. Pėrdoreni pėr tė pėrgatitur biskota: nė njė enė rrihni 4 vezė, 25 g sheqer, 125 g mjaltė, shtoni 300 g miell dhe 3 lugė tė vogla ēaj farash anasoni.

Hidheni pėrbėrjen nė njė tavė furre tė lyer me gjalpė e miell. Vendoseni nė furrėn e ngrohur mė parė dhe lėreni tė piqet pėr 30 - 40 minuta. Hiqeni nga furra, lėreni tė ftohet dhe priteni nė shumė forma trekėndore.

Nėse fėmija nuk fle nga krizat e kollės, jepini kėtė ēaj para se tė flejė: hidhni njė lugė tė vogėl ēaj trumzė nė 1/4 litėr ujė tė zier. Lėreni pėr 10 minuta, filtrojeni dhe ėmbėlsojeni me 1 lugė mjaltė.

Mbroje nga virusi me sherbelė
Fėmija sėmuret kur shkon nė kopsht ose nė shkollė nga viruset dhe bakteret. Pėr kėtė ėshtė e mirė sherbela: gri nja dhjetė gjethe dhe pėrzieji me disa lugė qumėsht dhe 1 lugė tė vogėl mjaltė. Jepi vogėlushit 1 ose 2 lugė ēaji me pėrgatitjen 2-3 herė nė ditė.

Ulni temperaturėn me kompresė

Njė ngritje modeste temperature ėshtė sinjali qė organizmi reagon ndaj viruseve ose baktereve. Atėherė, njom dy peshqirė me ujė tė ftohtė, shtrydhi mirė, vendosi nė pulpėn e kėmbės sė fėmijės, midis kaviljes dhe gjurit. Lėrini tė veprojnė pėr 20-30 min, hiqini dhe zėvendėsojini pas gjysmė ore.

Edhe duart tuaja e ndihmojnė tė bėhet mė mirė
Masazhet ashtu siē janė tė dobishme pėr ne, janė edhe pėr fėmijėt. Fėrkimet shumė tė lehta nė fytyrė janė efikase pėr tė luftuar shqetėsimet e ftohjes.

Ja disa masazhe pėr fėmijėn tėnd:

1. Vendosni mollėzat e gishtave nė tėmthat e fėmijės, duke ushtruar njė presion tė lehtė me pėllėmbėt dhe fėrkojini vetullat me gishta.
2. Vendosni duart mbi veshėt e fėmijės dhe zbrit drejt mjekrės. Pastaj fėrkojini faqet dhe kthehuni te veshėt. Vazhdoni 10 herė.
3. Vendosni gishtat e mėdha nė anėt e hundės sė fėmijės dhe rrėshqitni nga poshtė lart e anasjelltas, duke i kaluar nė mollėzat e faqeve duke zbritur deri nė anėt e gojės. Pėrsėriteni 10 herė.
4. Tėrhiqni me delikatesė faqet e fėmijės, sikur tė qeshte dhe zbrisni deri nė anėt e buzėve. pėrsėriteni 10 herė.
Kurojeni me kuzhinė

Njė ushqyerje korrekte qysh nė fillim rrit mbrojtjet natyrale tė organizmit. Para sė gjithash pėrdorni ushqimet e pasura me vitamina C dhe ato me vitamina A, E, zink dhe hekur.

Mos e detyroni tė hajė kur ka temperaturė dhe grip. Kur ka temperaturė, jepini shpesh tė pijė pėr tė shmangur humbjen e lėngjeve dhe kripėrave minerale. Nė situata tė tjera, kufizon i sheqernat (zėvendėsojeni me mjaltė).

-Ushqimet qė duhen:
portokall, grejpfrut, kivi, perime dhe fruta me ngjyrė tė verdhė dhe jeshile, vezė, mish i imėt i kuq ose i bardhė, fruta tė thata, qumėsht, kos, ujė natyral, lėngje frutash, ēaj...
blina--
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi