Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Vaji i ullirit, ilaēi magjik

Shko poshtė

Vaji i ullirit, ilaēi magjik

Mesazh nga blina-- prej Mon Dec 07, 2009 5:57 pm

Vaji i ullirit, ilaēi magjik

Studimet e ndryshme kanė treguar se vaji i ullirit luan rol tė rėndėsishėm nė mbrojtjen ndaj shumė sėmundjeve.Ulliri ėshtė pa dyshim njė bimė mjekėsore e mrekullueshme. Pėr ēdo pikė tė vajit tė ullirit i marrim mbi 30 pėrbėrės tė cilėt na mbrojnė nga sėmundjet e zemrės, mplakja e hershme dhe shumė sėmundje e tjera.

Ai pėrmban acide yndyrore tė pangopura, mė sė tepėrmi acidit oleinik, i cili pėrmban 55-83 pėr qind tė acideve yndyrore tė pėrgjithshme, tė cilėt nė mėnyrė pozitive veprojnė nė metabolizmin e yndyrave nė mėlēi, rregullojnė kolesterolin, e mbrojnė zemrėn, gjė qė pakėson mundėsinė e prekjes nga sėmundjet e ngurtėsimit tė enėve tė gjakut, infarkt, tromboza dhe rregullojnė tensionin e gjakut.

Pėr kėtė vaji i ullirit nuk duhet t’i mungojė dietės suaj ditore.Bima dhe lėvozhga e ullirit pėrdoren me rezultate shumė tė mira kundėr arteriosklerozės, tensionit tė lartė tė gjakut, temperaturat e larta etj.

Nėse vaji i ullirit pėrdoret si melhem pėr lyerje, forcon flokėt dhe ndalon tė thinjurit. Pirja e vajit tė ullirit ėshtė i dobishėm kundėr helmimit. Ky vaj lehtėson dhimbjet nė lukth dhe zorrė dhe mbyt parazitėt nė zorrė.

Ullinjtė e gjelbėr kanė vlera tė shumta ushqyese e gjithashtu forcojnė barkun dhe stimulojnė potencėn seksuale. Ullinjtė e hidhur janė tė mirė pėr trajtimin e djegieve. Tė pėrtypurit e gjetheve tė ullirit ndihmon nė rastet e inflamacionit tė mukozės sė gojės, herpesit, dermatitit buloz dhe kromės. Ēaji i pėrgatitur me gjethet e ullirit ul sasinė e sheqerit nė gjak. Diabetikėt kėshillohen tė hanė kokrra jeshile ulliri, tė cilat ulin etjen qė shkakton diabeti.

Vaji i ullirit ndihmon nė sėmundjet e mėlēisė dhe nė eleminimin e gurėve tė fshikėzės sė tėmthit dhe gurėve tė veshkave.

Nga pomadat dhe preparatet e tjera qė pėrgatiten me vajin e ullirit mjekohen plagė tė ndryshme, djegie tė lėkurės, duke ndihmuar nė ripėrtėritjen e indeve tė dėmtuara.

Vaji i ullirit, pėrbėn njė formulė shėndeti dhe jetėgjatėsie. Nė tė gjenden acidet omega-3-yndyrore, vitamina A dhe E, metale, selen, si dhe substanca antioksiduese, tė cilat mbrojnė qelizat nga shkatėrrimi, qė mund tė vijės si pasojė e radikaleve e tė lira.Personat qė konsumojnė dy lugė vaj ulliri nė ditė, kanė rėnie tė LDL-kolesterolit dhe ngritje tė nivelit tė substancave antioksiduese nė gjak tė cilat kanė efekt pozitiv nė mbrojtjen e zemrės.

Ul presionin e gjakut dhe ndihmon nė terapinė e hipertensionit. Ndihmon nė funksionin optimal tė trurit, si dhe nė shėndet tė mbarė tė kockave, sidomos nė fėmijė tė vegjėl, pasi ndihmon nė absorbimin e kalciumit.

Duke qenė i pasur nė vitaminė E, ndihmon nė mbarėvajtjen e procesit tė plakjes dhe, pėr kėtė, ėshtė i domosdoshėm pėr tė moshuarit. Mbron stomakun nga ulcera dhe gastriti. Po kėshtu mbron mėlēinė nga ērregullime dhe infeksione tė ndryshme.

Studimet e reja tregojnė se vaji i ullirit ndihmon nė parandalimin e kancerit tė lėkurės, tė zorrės, tė prostatės dhe tė gjirit dhe mbron qelizat e ADN-nė nga deformimet, qė mund tė ēojnė nė shfaqjen e kancerit. Ėshtė mė rezistues ndaj temperaturave tė larta tė gatimit.
Thonjve dhe flokėve u jep fortėsi dhe i ruan ato nga thinja e parakohshėm. Jo mė kot ėshtė renditur mes ushqimit dhe medikamentit si ilaēi, qė natyra na ka e falur pa na kėrkuar asgjė nė kėmbim.

Duhet dimė edhe kėtė: Vaji i ullirit ėshtė produkti qė, nė 100 g ka pothuajse 1.000 kalori, mė shumė nga ēdo lloj ushqimi tjetėr. Pėr kėtė arsye duhet konsumuar me sasi shumė tė kufizuara, pasi mund tė ēojė shumė lehtė nė shtim peshe.
avatar
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi