Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Pozita mė e lartė

Shko poshtė

Pozita mė e lartė

Mesazh nga jetaaa prej Thu Sep 24, 2009 1:39 pm

Pozita mė e lartėVėlla i ndershėm… shumė tė rinjė kanė mirėsi nė zemrat e tyre dhe mundohen t'i afrohen All-llahut aq sa kanė mundėsi, mirėpo, fatkeqėsisht neglizhojnė njė derė tė madhe tė shpėrblimit dhe sevapeve.

Shumė djem fetar, tė cilėt kanė arritur tė ēlirohen nga robėria e epsheve, dyshimeve dhe gjynaheve, besojnė se kjo vepėr ėshtė detyrė e veēantė e dijetarėve dhe thirrėsve, andaj ata hynė nė kėtė vepėr me turp.

A e di se cila ėshtė kjo derė?

Ėshtė dera e thirrjes nė fe tė All-llahut…

Kjo derė ėshtė njė derė shumė e madhe e mirėsisė dhe afrimit tek All-llahu, zoti i botėrave, vepėr qė i sjell njeriut njė thesar tė madh tė shpėrblimeve, ėshtė njė derė e pejgamberėve dhe atyreve qė ecin sipas metodės sė tyre, sepse thirrja nė fe tė All-llahut ėshtė detyra e parė e pejgamberėve nė dynja. Disa njerėz mendojnė se ata nuk janė tė aftė pėr tė zhvilluar davetin, andaj edhe i japin pėrparėsi ndejės dhe mosveprimit pėr kėtė fe.

Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė:

( ćä ĻŚĒ Åįģ åĻģ ßĒä įå ćä ĒįĆĢŃ ćĖį ĆĢęŃ ćä ŹČŚå įĒ ķäŽÕ Šįß ćä ĆĢęŃåć ŌķĘĒ )

"Ai qė thėrret nė udhėzim ka shpėrblimin e atij qė e pason, duke mos iu pakėsuar aspak shpėrblimi i tyre". (Muslimi).

Parafytyro udhėzimin e njė djaloshi nė dorėn tėnde dhe bėhet adhurues i dalluar i All-llahut e ēdo adhurim qė e kryen, fiton edhe ti nga shpėrblimi i tij. Pėr shembull, nėse e fal drekėn ai djalosh edhe ti fiton shpėrblimin e atij namazi, nėse jep sadaka ndonjė dinar edhe ti fiton nga ai shpėrblim, nėse agjėron ditėn e arafatit edhe ti fiton atė shpėrblim, e kėshtu me rradhė.

Pėr kėtė Imam Ibėn Kajimi, rahimehull-llah, nė librin e tij me vlerė "Miftahu Darus-Seadeti" ka thėnė: "Pozita e thirrjes nė fe tė All-llahut ėshtė pozita mė e mirė e njeriut".

Si mos tė jetė kėshtu kur ti e fiton tėrė kėtė shpėrblim!

Si mos tė jetė kėshtu kur ti bėn njė detyrė tė pejgamberėve!

Si ka mundėsi mos tė jetė kėshtu kur ti mundohesh tė shpėtosh njerėzit nga kurthet e shejtanit tė mallkuar, kur ti lufton armiqtė e All-llahut dhe ndihmėtarėt e shejtanit, tė cilėt synim tė tyrin kanė prishjen dhe degjenerimin e tė rinjve.

Dija vėllau im se thirrja nė fe tė All-llahut ėshtė njė vepėr tė cilėn ta dhuron All-llahu sepse dėshiron tė jeshė nga ushtarėt e Tij tė sinqertė. Pėr kėtė nuk kanė hyrė tė gjithė njerėzit nė kėtė vepėr dhe akcion sepse kjo detyrė nuk ėshtė edhe aq e lehtė.

Duhet ditur se muslimani pa marė parasysh gradėn, nivelin dhe dijen qė arrin, nuk duhet tė braktisė thirrjen nė fe tė All-llahut, sepse me kėtė vepėr ai vetėm se ngritet dhe i shtohet mėshira, ngrohtėsia dhe kujdesi pėr udhėzimin e tyre.

Nė vijim ua sjelli njė shembull nga jeta e dijetarit tė madh tė kėtij shekulli, Muhamed Salih Uthejminit, se si ėshtė kujdesur ky njeri pėr tė thirrur nė fe tė All-llahut njerėzit.

Nė njė udhėtim tė tij pėr tė kryer umren ndodhi njė rast shumė interesant. Njė rast, i cili po tė kishte ndodhur me ne, All-llahu e di se si do tė kishim reaguar. Ai duke u kthyer nga pėrfundimi i umres me ata qė ishin nė shoqėri tė tij pėr tė pushuar nė banesėn e tyre qė e kishin nė Mekė kaluan pranė disa djelmoshave, tė cilėt luanin futboll. Hoxha u ndal nė mesin e tyre dhe filloi ti kėshillon pėr rėndėsinė e faljes sė namazit. Ata djelmosha e pranuan kėtė hoxhė tė madh me nėnēmim dhe mosinteresim! Hoxha kėrkoi prej atyre qė e shoqėronin qė tė shkojnė nė banes e tė mbetet ai vetėm me kėta tė rinjė!

Normalisht se shoqėruesit e dėgjuan dhe u larguan nga ky vend. Pasi qė kėta tė rinjė panė se hoxha ėshtė duke insistuar dhe ėshtė duke qėndruar me ta qė sė bashku tė shkojnė tė falin namazin, njėri prej tyre e shau me njė ofendim shumė tė rėndė dhe me fjalė shumė ofenduese!

Ai e ofendoi hoxhėn qė ta dėbon prej tyre dhe qė mos tė mbetet nė mesin e tyre. Ata normalisht se nuk e dinin se ky hoxha qė u flet ėshtė shejh Ibėn Uthejmini!

U buzėqesh hoxha dhe insistoi qė tė mbetet me ta derisa tė falen dhe ky qė e shau tė shkon me te. Hoxha u ul nė njė gurė nė mesin e tyre dhe insistojke me sqarimet dhe kėshillat e tyre qė tė falen dhe ti kthehen All-llahut.

Edhe djemt tjerė u ndijnė tė ofenduar nga ky veprim i shokut tė tyre kundrejt kėtij njeriu tė moshuar, mirėpo nuk kishin se ēka tė bėjnė nė atė moment.

Andaj kėrkuan nga ky qė e shau hoxhėn ta shoqėron hoxhėn dhe tė shkon me te. Ai nė fund u pajtua me kėtė propozim dhe kėrkesė edhe tė hoxhės edhe tė shokėve tė vet.

Kur hynė nė banesė, hoxha kėrkoi leje nga ky djalosh qė ti kryen disa punė. Ata qė ishin nė banesė iu drejtuan djaloshit: prej kur e njeh hoxhėn e madh, Ibėn Uthejminin?

Djaloshi desh alivanoset nga turpi i madh!

Ēka thatė, kush ėshtė hoxha?

I thanė: Ibėn Uthejmini, a nuk e njeh atė?!

Djaloshi u prek shumė nga ky rast dhe filloi tė qanė. Kur u kthye shejhu, ai ia puthi kokėn dhe kėrkoi prej tij falje!

Normalisht se shejhu ia fali, ai duroi me te kur e shante dhe ofendonte e pse mos tia falte tani. Pastaj ia mėsoi abdestin dhe namazin dhe qė nga kjo ditė ky djalosh nuk e ka lėrė mė namazin. U bė fetar nga veprimtaria e hoxhės sė madh.

Shiko kėtė ambicje tė madhe, kėtė kujdes gjigant dhe kėtė durim nė rrugėn e davetit nga ky hoxhė shumė i madh, rahimehull-llah.

Pas kėtij tregimi parashtrohet pyetja: cila ėshtė pozita yte ne thirrjen nė rrugė tė All-llahut?!

Pėrktheu: Bekir Halimi


avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi