Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

STOP Festave te Krishterve dhe Jahudive...

Shko poshtė

STOP Festave te Krishterve dhe Jahudive...

Mesazh nga NoOrA prej Mon Dec 07, 2009 9:16 am

Tė nderuar muslimanė!

Nė kėto ditė jemi duke vėrejtur lėvizje dhe pėrgatitje tė papara mė herėt! Njerėzit me vetėdije dhe pavetėdije pėrgatiten pėr tė festuar festen pagane (tė shpikur nga vetė njerėzit), “Vitin e Ri”. Shohim rrugės njerėz qė blejnė ushqime apo fruta tė ndryshme, lodra pėr fėmijėt e tyre, kartolina pėr t'i uruar njėri-tjetrit kėtė festė apo duke blerė gjoja, pemėn e kėsaj feste, “Bredhin”. Vallė ata njerėz (muslimanėt nė veēanti) injorantė, a e dinė ēfarė feste ėshtė Viti i Ri?!

Sigurisht qė jo, sepse sikur ta dinin nuk do tė vepronin nė kėtė mėnyrė. Ose edhe ndoshta e dinė, por nga dobėsia e besimit, ata e festojnė dhe nuk pėrfillin rregullat islame nė kėtė drejtim dhe janė dhėnė pas epsheve tė tyre. Ne e dimė se shumė herė njerėzit kėto raste i festojnė vetėm pėr t'u argėtuar, mirėpo nė Islam ashtu siē janė tė rregulluara veprat serioze, janė tė rregulluara edhe lozja dhe argėtimi. Andaj muslimanėt duhet t'u pėrmbahen kėtyre rregullave nėse dėshirojnė fitoren nė kėtė botė dhe lumturinė nė Ahiret. Pasi qė kjo festė nė origjinė, edhe ashtu trajtohet deri mė sot, ėshtė festė fetare dhe e krishtere, dhe ne si muslimanė nuk duhet ta festojmė. Ne duhet tė dallohemi prej tyre dhe mos t'u pėrngjajmė e mos t'i imitojmė ata. Kėshtu qė ndalohet rreptėsisht pėrngjasimi dhe imitimi i tyre nė ēdo ēėshtje e sidomos nė lidhje me festėn nė fjalė. Pejgamberi Muhammed alejhi selam, ka thėnė: “Muslimani ka vetėm dy festa: Fiter Bajramin dhe Kurban Bajramin!” Nga ky hadith kuptohet qartė qė pėrveē kėtyre dy festave nuk ka asnjė festė tjetėr pėr muslimanin si dhe ndalohet rreptėsisht kremtimi i ēdo lloj feste tjetėr. Festat pagane nuk na pėrkasin neve. Ne muslimanėt kemi festat tona tė shenjta e tė bukura dhe nuk kemi nevojė t'i marrim festat e tė krishterėve, ose tė ēdo grupi apo sekti tjetėr fetar. Pėrse ne muslimanėve na duhet tė festojmė krishtlindjet apo vitin e ri, nė njė kohė qė kur vjen festa jonė fetare e madhėruar “Bajrami”, asnjė i krishterė nuk e feston sė bashku me ne (muslimanėt) kėtė festė? Vallė a kaq mendjelehtė jemi qė nuk e shohim kėtė gjė? E pra nė ēdo pikėpamje qė ta shohim kėtė ēėshtje, festimi i kėtyre festave, ėshtė i panevojshėm. Le ta nisim nga njė shembull qė e pėrjetojmė tė gjithė nė fund tė vitit: Kur shkojmė pėr vizitė nė muajin dhjetor, tek farefisi apo tek ndonjė familje "gjoja qė e mbajnė veten pėr familje muslimane" qė e kemi komshi, menjėherė gjėja e parė qė na bie nė sy kur hyjmė brenda, ėshtė bredhi i vėnė nė qoshen e shtėpisė duke i dhėnė kėshtu njė respekt tė veēantė kėtij simboli kristian. Andaj, vėlla i nderuar musliman, le t'i njoftojmė familjet tona, farefisin, fqinjėt e kudo qė kėmba jonė na shkel pėr vizitė, qė nuk duhet t'i festojmė kėto festa pagane dhe tė krishtera, sepse nuk na pėrkasin neve. Le tė bėhemi ne pengesė pėr festimin e kėtyre festave nėpėr familjet tona e tek tė afėrmit tanė. Tė bėhemi ne iniciatorėt e parė tė kundėrshtimit tė kėtyre festave dhe ta sjellim Islamin dhe festat tona fetare nėpėr shtėpitė tona muslimane, duke ringjallur kėshtu fenė dhe rregullat e saj, gjė qė shumė prej familjeve tona i kanė harruar ose nuk i dinė nga injoranca qė kanė pėr fenė. Sė fundi, tė ma bėsh hallall vėlla dhe motėr i-e nderuar pėr zgjatjen e kėtij shkrimi, por e shikova si tė arsyeshėm shkrimin e kėsaj teme me shumė rėndėsi pak mė gjerėsisht, pasi muslimanėt e sotėm kanė filluar tė lėnė fenė e drejtė e tė shpallur nga Allahu, Islamin dhe kanė filluar tė ndjekin ritualet e tė krishterėve qoftė nė adhurim, zakone, tradita etj., duke shkuar kėshtu drejt humbjes sė sigurt dhe xhehenemit, Zoti na ruajt! Dhe njė gjė dua tė tė them: Qė kėtė shkrim (e tė tjera tė ngjashme) dėrgoja tė gjithėve muslimanėve me anė tė e-mailit (sigurisht kjo bėhet fjalė pėr ata muslimanė qė i ke larg) dhe printoje kėtė shkrim duke e shpėrndarė kėtė nėpėr farefis, komshi etj., pėr hirė tė Allahut nė mėnyrė qė tė pėrhapet e drejta dhe tė zhduket nga faqja e dheut e kota. E lusim Allahun, subhanehu ve teala, qė tė na e mėsojė fenė tonė, tė na e shtojė besimin, ta udhėzojė rininė dhe familjet tona, tė na mundėsojė xhenetin dhe tė na ruajė nga zjarri i xhehenemit. Aminė!!!
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi