Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Parafytyro veten tėnde nė varr!

Shko poshtė

Parafytyro veten tėnde nė varr!

Mesazh nga NoOrA prej Mon Dec 07, 2009 5:38 am

Vėlla i dashur! S'ka dyshim se pėrfundimi vendimtar ėshtė vdekja yte. Ngase pėrhershmėria nė kėtė jetė ėshtė e paarritshme! Pra, paramendoje veten tėnde dhe tani mė tė kanė lėshuar nė gropėn e varrit tėnd. Pastaj tė mbyllin nė dėrrasat e varrit! Hedhin dhe mbi ty!
A e arrite natėn tėnde tė parė nė gropėn e llogarisė?! Po si do tė jetė pėrgjigja?! Tashmė janė larguar nga ti familja, tė dashurit, tė afėrmit dhe shokėt! Pasurinė dhe mallin tėnd i ke lėnė prapa teje! Nuk tė tė sjellin dobi pėrveē asaj qė ke pėrgatitur nga veprat e tua.
Transmetohet nga Enesi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se i Dėrguari i Allahut, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė: "Tė vdekurin e pėrcjellin tri gjėra: Familja e tij, pasuria e tij dhe veprat e tij. Dy kthehen kurse njėra mbetet me te. Kthehet familja dhe pasuria e tij, kurse me tė mbetet vetėm vepra e tij". (mutefekun alejhi). Ē'farė do tė bėsh kur tė vijnė ty dy melek, tė cilėt ulėn me ty dhe tė qortojnė. Tė pyesin: Kush ėshtė Zoti yt? Cila ėshtė feja yte? Kush ėshtė i Dėrguari yt?
Tani ndoshta mund tė pėrgjigjesh shumė lehtė, por nė atė gropė… nė atė varr…nė atė errėsirė… pėrgjigjeja yte do jetė sipas veprave tė tua.

Besimtari qė posedon vepra tė mira thotė: Zoti im ėshtė Allahu, Feja ime ėshtė Islami dhe Pejgamberi im ėshtė Muhammedi, alejhis- selam.
Ndėrsa hipokriti do tė thotė: Ah… nuk e di, kam dėgjuar njerėzit duke thėnė diēka, dhe kam thėnė.

Pėrkujto o rob i Allahut se; "Varri ėshtė njė kopėsht prej kopshteve tė Xhennetit ose njė humnerė prej humnerave tė zjarrit" (transmeton Tirmidhi)

Dhe dije o rob i Allahut se; Allahu i lartėmadhėruar tė ka dhėnė kohė tė mjaftueshme pėr pendim dhe kthim tek ai. "A nuk ju dhamė jetė mjaftė tė gjatė, sa qė kush do qė donte tė merrte kėshillim, mund t'a merrte atė dhe kėshilluesi u erdhi…" (Fatir 37)

Fjalėn kėshillues nė ajetin e lartėpėrmendur e kanė komentuar me vjetėrsi (pleqėri), dhe gjithashtu e kanė komentuar se ai (kėshilluesi) ėshtė Muhammedi, alejhis-selam. Tashmė ėshtė arsyetuar kush ka kėshilluar, dhe ka pėrkujtuar kush ėshtė lajmėruar dhe nuk i ėshtė bėrė padrejtėsi atij qė ėshtė vonuar.

Nga Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmetohet se Pejgamberi, alejhis-selam, ka thėnė: "Arsyetohet Allahu ndaj njeriut qė ia vonon afatin e vdekjes deri sa ti mbushė gjashtėdhjetė vjetė" (transmeton Buhari).

Dijetarėt islam kanė thėnė se njeru kur i mbush tė gjashtėdhjetat, i skadon afati i pendimit tė sinqertė.

Vėlla i dashur, ti sot jeton nė sipėrfaqen e tokės, e ndėrsa nesėr do tė banosh nė mbrendėsinė e saj. Vallė a e ke zbukuruar vendbanimin tėnd me vepra tė mira. A e ke shtruar dhe mbjellur kopshtin tėnd me kryerjen e urdhėrave tė Allahut qė ti ka urdhėruar dhe largimin nga ajo qė tė ka ndaluar? Po qese ke qėnė i bindur se me tė vėrtetė brendėsia e tokės sė shpejti do tė jetė vendbanimi yt, atėherė pra, kush tė ka hutuar qė tė bėhesh i pakujdesshėm ndaj pėrgatitjes sė tij (Varrit)?!
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi