Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

VW paraqet automjetin mė ekonomik nė botė

Shko poshtė

VW paraqet automjetin mė ekonomik nė botė

Mesazh nga *lissa* prej Sun Dec 06, 2009 1:02 pm

Panairin e porsahapur tė automjeteve nė Los Angeles prodhuesi gjerman Volkswagen e ka shfrytėzuar pėr paraqitjen e automjetit mė ekonomik konceptual me hapėsirė pėr katėr persona – Up! Lite.


Duke pėrdorė para sė gjithash metodat e kursimit me anė tė pėrdorimit materialeve tė lehta Volkswagen ka arritur qė masa e tėrėsishme e Up! Lite tė bėhet nė vetėm 695 kilogramė, e me pėrdorimin e zgjidhjeve inteligjente si kamera nė vend tė retrovizorėve dhe mbuluesit tė rrjetės sė ftohėsit i cili hapet vetėm sipas nevojės, koeficienti i rezistencės aerodinamike ėshtė ulur nė vetėm 0.237 Cw.

Rezultat i kėsaj ėshtė shpenzimi prej vetėm 2.44 litrash karburant nė njėqind kilometra tė kombinuara nė ciklin evropian dhe emetimi mė i ulėt i CO2 prej 64 gramėsh nė kilometėr tė kaluar.


Automjeti i motorizuar me sistem hibrid me motor turbo 0.8 litrash me naftė e dy cilindra prej 51 kuaj fuqi dhe elektromotorin prej 10 kW mund tė lavdėrohet pėr performansa solide – 12 sekonda pėr tė arritur shpejtėsinė prej 100 kilometra nė orė dhe atė maksimale prej 160 km/h.

Automjeti i parė Up!, i cili do tė jetė njė kompakt i vogėl qyteti, nė rrugėt evropian do tė paraqitet nė vitin 2012, e varėsisht prej suksesit tė tij, pritet qė nė njė tė ardhshme tė paraqitet edhe versioni limuzinė.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi