Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

AKTUALE OSBE prezentoi raportin pėr mbrojtjen dhe promovimin e tė drejtave tė komuniteteve

Shko poshtė

AKTUALE OSBE prezentoi raportin pėr mbrojtjen dhe promovimin e tė drejtave tė komuniteteve

Mesazh nga elbasi.. prej Thu Dec 03, 2009 8:27 am

Ndonėse akoma nuk janė certifikuar rezultatet e zgjedhjeve tė 15 nėntorit nė Kosovė, pėr komunat nė veri tė vendit pritet qė tė merret vendim politik, qė do tė thotė se vota e qytetarėve nė pėrzgjedhje tė kryetarėve pėr Zveēan, Zubin Potok dhe Leposaviq mund tė vihet nė pikėpyetje..Ministri i Pushtetit Lokal, Sadri Ferati, pranon se gjendja nė kėtė pjesė tė Kosovės ėshtė nė nivel tė pa kėnaqshėm, por kėrkon nga mekanizmat ndėrkombėtar qė tė kenė prezencė mė tė shtuar nė veri, nė mėnyrė qė tė fillojnė investime edhe atje.
Kėto komente i ka bėrė ministri Ferati pas dėgjimit tė raportit tė OSBE-sė pėr “mbrojtjen dhe promovimin e te drejtave tė komuniteteve nė Kosovė: mekanizmat pjesėmarrės nė nivel lokal”. Ministri Ferati konsideron se nė mes tė komuniteteve ka humbur besimi pėr shkak tė keqmenaxhimit.

Nė kėtė raport ėshtė rekomanduar qė tė vazhdojnė mekanizmat e detyrueshėm si: komiteti i komuniteteve, zėvendės/kryesuesi i kuvendit komunal dhe nėnkryetari i komuniteteve.

“Pjesėmarrja efektive e komuniteteve jo-shumicė nė jetėn publike dhe nė proceset e vendimmarrjes konsiderohen si elemente qenėsore pėr ndėrtimin e njė shoqėrie demokratike dhe vėrtet shumetnike dhe gjithashtu pėr krijimin e kushteve pėr integrim pa asimilim tė detyrueshėm”, ka thėnė shef i OSBE-sė pėr Kosovė, Werner Almhofer.

Nė kėtė raport OSBE kėshillon Qeverinė dhe Kuvendin e Kosovės qė tė rivendosin njė bazė ligjore pėr themelim dhe mbajtjen e zyrave komunale pėr komunitete. Por, nė asnjė pjesė tė raportit nuk pėrmenden shifra se sa ėshtė numri i qytetarėve minoritet qė konsultojnė apo kėrkojnė ndihmė nė kėto zyra, qė janė tė krijuara ekskluzivisht pėr ta. Kjo njėherėsh i jep njė frymė tė jo transparencės kėtij raporti.
avatar
elbasi..
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 1452
Age : 25
Location : n'Dreanss , si krejt!!
Registration date : 01/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi