Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

U prezantuan rezultatet e projektit tė politikės lokale nė komunitetet multietnike

Shko poshtė

U prezantuan rezultatet e projektit tė politikės lokale nė komunitetet multietnike

Mesazh nga elbasi.. prej Wed Dec 02, 2009 8:50 am

Nė Qendrėn Mediale nė Ēagllavicė u prezantuan rezultatet e projektit tė politikės lokale nė komunitetet multietnike pėr komunėn Obiliq, Gjilan dhe Prizren. Rekomandimet do t’iu dėrgohen institucioneve tė Kosovės me qėllim tė pėrmirėsimit tė jetės sė pakicave nė KosovėNė Kosovė duhet tė ketė forcim tė autoriteteve lokale nė mėnyrė qė tė mbrohen tė drejtat e njeriut. Ky ishte njė prej rekomandimeve tė njė hulumtimi rreth qeverisjes lokale nė komunat shumetnike tė paraqitura nga KIPRED-i dhe Qendra pėr Rajonalizim nga Novi Sadi.

Aleksandar Popov nga Qendra pėr Rajonalizim nė Novi Sad iu rekomandoi institucioneve kosovare qė nė komunat shumetnike tė dihen saktėsisht cilat janė gjuhėt zyrtare, tė ketė planprograme mėsimore pėr serbėt dhe komunitetet tjera dhe tė ketė punėsim racional pėr qytetarėt e komuniteteve.

“Nė shpresojmė se kėto rekomandime do tė jenė shfrytėzueshme nga institucionet pėr komunat multietnike, e po ashtu edhe pėr shoqėrinė kosovare nė pėrgjithėsi, pasi qė mund tė paraprijnė nė rregullimin edhe mė tė mirė tė mbrojtjes sė tė drejtave tė pakicave dhe marrėdhėnieve ndėretnike, pasi qė rregullimi kėtyre marrėdhėnieve ėshtė jetik pėr stabilitet ndėretnik”, ka thėnė Alekasndar Popov.

Mirėpo, Sazan Ibrahimi, drejtor i Asociacionit tė Komunave tė Kosovės tha se ky hulumtim kontribuon nė pėrmirėsimin e qeverisjes lokale, por dha vėrejtje se ėshtė bėrė nė kohėn e rregulloreve tė UNMIK-ut.

“Pas zgjedhjeve tė vitit 2007 komunat nė Kosovė kanė vepruar nė bazė tė rregullores sė UNMIK-ut. Pastaj ka hyrė nė fuqi Ligji mbi qeverisjen lokale dhe mendoj se disa nga kėto rekomandime kanė dal si pasojė e asaj faze tranzitore, derisa ka filluar implementimi i Ligjit mbi vetėqeverisje lokale”, ka sqaruar Sazan Ibrahimi.

Ndėrsa, zyrtari i Ministrisė sė Pushtetit Lokal, Samet Dalipi, premtoi se kėto rekomandime do tė shqyrtohen me kujdes.

“Rekomandimet tė cilat sot u paraqitėn, do tė shqyrtohen dhe mundėsisht tė futėn nė politikat e ministrisė, me qėllim tė realizimit tė misionit tė saj”, ka theksuar Sami Dalipi.

Njė hulumtim i njėjtė sikur nė Obiliq, Gjilan e Prizren, sė shpejti do tė bėhet edhe nė Pejė, Kamenicė edhe Rahovec.
avatar
elbasi..
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 1452
Age : 25
Location : n'Dreanss , si krejt!!
Registration date : 01/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi