Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

A jetojmė pėr Allahun?

Shko poshtė

A jetojmė pėr Allahun?

Mesazh nga NoOrA prej Mon Nov 23, 2009 7:17 am

Apo jeton pėr ndonjė shpresė tė gjatė tė cilėn e ke pikturuar nė jetėn tėnde dhe jeton pėr tė?

Pse na ka krijuar Allahu?
Nuk ka dyshim se pėrgjigjen e kėsaj pyetjeje e dimė!
Allahu i Madhėruar thotė nė Kur’an: “Nuk i kam krijuar njerėzit dhe xhinėt pėrveē se tė mė adhurojnė.”

Atėherė, a jemi ne popull i cili e adhuron Allahun?
A jeton ti, qė tė ka krijuar Allahu pėr adhurim, pėr ta adhuruar Allahun?
A jemi popull tė cilėt jetojnė pėr Allahun?
A e jeton jetėn tėnde pėr Allahun?
Apo e jeton jetėn tėnde pėr epshet e tua?
Apo jeton pėr ndonjė shpresė tė gjatė tė cilėn e ke pikturuar nė jetėn tėnde dhe jeton pėr tė?
Tė jesh kėshtu…
Apo ta kesh kėtė…
Apo tė bėsh kėshtu…

Kjo ėshtė ēėshtje qė duhet kuptuar.
Cila ėshtė dėshira jote specifike?
Ēfarė ėshtė ajo qė kėrkon feja nga ne?
Atėherė secili nga ne ta pyesė veten: “Ēfarė do Allahu nga unė?”
Ēfarė ėshtė e kėrkuar nga myslimani, qė tė jetė i pasur apo i varfėr?
Ēfarė ėshtė e kėrkuar nga myslimani, qė tė jetė pasiv apo tė jetė aktiv?
Ēka ėshtė mė e mirė tek Allahu pėr myslimanin, qė tė jetė nė pozitė apo qė tė jetė i pėrēmuar?
Ēka kėrkohet nga myslimani, tė jetė mbret apo tė jetė rob?

Kjo ēėshtje ėshtė ēėshtje e kuptimit tė fesė.

Ne nė kohėn e sotme si muslimanė, ankohemi nga problemi nė kuptim tė Islamit.
Pyetje: A posedojmė ne, kuptim tė thellė tė Islamit, qė tė jetojmė me tė? Miliona muslimanė tė cilėt jetojnė nė Tokė sot, nuk posedojnė kuptim tė thellė tė Islamit?
Gjen prej atyre qė e konsiderojnė Islamin, tė qenit fetar dhe mbajtjen e fesė, nė mjekėr dhe pantallona tė shkurtėr!
Tė tjerėt thonė: Nuk ėshtė ēėshtja te mjekra. Unė e adhuroj Allahun, falem, lexoj Kuran, fali namaz tė natės, agjėroj, jepi sadaka, kjo ėshtė feja.
Gjen tė tjerė duke thėnė: JO, JO, JO! Nuk ėshtė puna tek namazi. A ėshtė zemra jote e bardhė?! Gjėja mė e rėndėsishme ėshtė zemra. Kaq!
Tė tjerėt thonė: Jo, jo, jo! Nuk ėshtė puna as te zemra, as te namazi. Unė nuk i bėj keq askujt. Kjo ėshtė feja.

Ēka ėshtė feja?
Nė mesin e tė gjitha kėtyre fjalėve ka kuptime tė ndryshme, veēanėrisht pasi ka ndodhur revolucioni i teknologjisė ku ēdo njeri dėgjon dhe sheh ēdo gjė.
Sot lexon mijėra shkrime tė atyre tė cilėt flasin pėr fenė nė televizione, nė gazeta, nė revista nėpėr kaseta, nėpėr CD, nė Internet…
Cili ėshtė kuptimi i drejtė i kėsaj feje? Cili ėshtė kuptimi i Pejgamberit pėr kėtė fe? Po kuptimi i shokėve tė tij pėr kėtė fe? Ky ėshtė kuptimi i obliguar. Me kuptimin e tė parėve tanė, me kuptimin e Pejgamberit dhe shokėve tė tij, dhe atyre qė kanė ardhur pas tyre, dhe atyre qė kanė ardhur pas kėtyre tė fundit, jo pse unė e them kėtė mirėpo, sepse Allahu ka thėnė kėshtu: “Nėse ata besojnė nė ata qė besoni edhe ju (sahabėt), atėherė janė nė rrugė tė drejtė, e nėse ia kthejnė shpinėn asaj, sigurisht se do tė pėrēahen”

Pejgamberi, alejhi selam, ka thėnė: “Ai i cili do tė jetojė pas meje, do tė shoh shumė kundėrthėnie, ju e keni obligim sunetin tim dhe sunetin e halifėve tė pėrudhur drejt, kapuni pėr ta dhe keni kujdes nga risitė (bidatet)…”
Po ashtu Pejgamberi, alejhi selam, ka thėnė: “Ju kam lėnė dy gjėra qė po tė mbaheni nė to, kurrė nuk do tė devijoni: Librin e Allahut dhe Sunetin tim”

Atėherė si ta kuptojmė fenė?
Pėr ta kuptuar fenė duhet tė kemi njė hartė pėr kuptimin e fesė nė tė cilėn ėshtė “vizatuar” e tėrė feja. Kjo hartė i ka tri kushte:
1) Tė vendoset e tėrė feja aty.
2)Tė vendosim ēdo element tė fesė nė vendin e duhur.
3)Tė jetė ēdo gjė nė hartė, nė madhėsinė e natyrshme (vėrtetė).

Shkaku i moskuptimit tė Islamit ėshtė se harta nė kokėn e muslimanit ėshtė e mangėt, disa elemente tė fesė janė jashtė hartės, p. sh.: e pėrshkruan fenė pa mjekėr, apo e largon nga feja Xhihadin. Apo gabimet nė kuptim pėr shkak tė mosvendosjes sė gjėrave nė vendin e duhur. P.sh.: i jep pėrparėsi diēkaje para diēkaje tjetėr. Ka prej atyre qė mendojnė se respektimi i prindėrve ka pėrparėsi ndaj namazit, apo fitimi i bukės sė gojės ėshtė mė i rėndėsishėm se namazi.
Pėr tė kuptuar fenė duhet tė dimė se ku duhet tė vendosim namazin, ku teuhidin, ku respektimin e prindėrve, ku namazin e natės, ku fitimin e bukės sė gojės e ku fėmijėt. Pra, ēdo gjė duhet tė vendoset nė vendin e duhur nė hartėn e kuptimit tė fesė.

Gjithashtu ekzistojnė gabimet nė kuptim pėr shkak se disa ēėshtje i rrisin apo i zvogėlojnė, sepse disa njerėz kur dėshirojnė ta kuptojnė fenė, e rrisin njė ēėshtje dhe kur tė rritet njė ēėshtje shumė, atėherė duhet patjetėr qė tė zvogėlohet njė ēėshtje tjetėr, e zmadhimi dhe zvogėlimi nuk ėshtė e drejtė e jotja.

Kur tė jetė ēdo gjė nė madhėsinė e vėrtetė, ēdo gjė nė vendin e vėrtetė, atėherė e kuptojmė fenė…
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi