Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Letėr nga njė i vdekur

Shko poshtė

Letėr nga njė i vdekur

Mesazh nga jetaaa prej Wed Sep 23, 2009 4:55 pm

Letėr nga njė i vdekurA mė mbani mend? Apo mė keni harruar shpejt, siē harron i gjalli tė vdekurin? A e mbani mend ditėn kur isha sė bashku me ju nė Ramazanin e kaluar? Qėndroja nė njė nga safet e xhamisė, nė ruku dhe sexhde, nė namazin e teravisė qėndroja nė kėmbė dhe me pėrulje e frik-respekt. Rrija me agjėruesit, me ata qė pėrmendnin Allahun dhe jepnin sadaka.

Nuk mė shkonte mendja se ai ishte Ramazani i fundit i jetės time, nuk e kisha kuptuar se ai ishte Ramazani i fundit qė do ta jetoja sė bashku me ju.

Po ta dija, do tė shtoja edhe mė shumė mirėsitė, begatitė dhe nderimin e kėtij muaji; do tė shtoja punėt e mira, sakrificėn, sadakatė dhe ēdo tė mirė tjetėr. Sikur ta dija se ai ishte Ramazani i fundit pėr mua, do tė kishit parė se sa i kujdesshėm do tė isha treguar, qė asnjė namaz tė mos mė ikte nga xhamia, e po ashtu edhe teravitė. Do tė lexoja Kur'anin dhe do tė bėja hatme mė shumė sesa bėra Ramazanin e kaluar. Do tė kishit vėrejtur kujdesin tim nė bamirėsi dhe largimin tim nga tė kėqijat dhe mėkatet. Mirėpo, ai shans mė ka ikur tani.

Me siguri nuk mė keni harruar kur pėrshėndeteshim pas namazit tė Bajramit; sikur ta dija se atė e kisha Fitėr Bajramin e fundit, do t'ju pėrqafoja fort nga mallėngjimi dhe ndarja.

O dashamirė, mos mė harroni nė lutjet tuaja, sepse kam nevojė pėr to. Luteni Allahun tė mė mėshirojė dhe falė mua dhe tė gjithė myslimanėt, sepse jemi ndarė nga bota ku kishte punė dhe jo llogari, nė njė botė ku ka llogari dhe jo punė. Shfrytėzoni minutat dhe sekondat e jetės tuaj, sepse janė tė shtrenjta dhe kėtė nuk mund ta kuptojė askush pėrveē atij qė i ka humbur. Furnizohuni pėr nė Ahiret dhe dijeni se furnizimi mė i mirė ėshtė devotshmėria. Merrni mėsim nga ata qė shkuan dhe dijeni se vdekja qė ju kaloi pranė, njė ditė do tė takohet me ju. Dijeni se dynjaja ėshtė kalimtare, ndėrsa ahireti i pėrhershėm. Andaj, fitoni nga kalimtarja pėr te e pėrhershmja. Dijeni se malli i Allahut ėshtė i shtrenjtė, dijeni se malli i Allahut ėshtė xheneti.

O dashamirė, pėrfytyroni sikur ky ėshtė Ramazani juaj i fundit dhe kjo ndjenjė le t'ju nxisė tė veproni gjithēka qė do Allahu, gjithēka me tė cilėn Ai kėnaqet. Le t'ju nxisė tė vazhdoni dhe tė pėrqendroheni nė bamirėsi edhe pas Ramazanit.

Por, assesi mos lejoni qė gjendja e juaj tė jetė si ajo e atyre qė pėrshkruan Allahu: "O Zoti im, mė kthe prapė, se sigurisht do tė veproj tė mirat qė nuk i kam bėrė".


Autori:Mazin Xhibali

Pėrktheu: Omer Berisha

avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi