Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Vizitori" i befasishėm

Shko poshtė

Vizitori" i befasishėm

Mesazh nga jetaaa prej Wed Sep 23, 2009 3:12 pm

Vizitori" i befasishėm


Tė nderuar lexues!

Tė gjithė kemi nevojė tė pendohemi. Vdekja vjen pa kohė tė caktuar duke mos pyetur fare.

Sa prej tė dashurve tanė ishin nė mesin tonė; hanin, pinin dhe thoshin si ne se nesėr do ta bėjmė kėtė punė…e pasnesėr do tė shkoj atje pėr vizitė e kėshtu me radhė. Dhe mė pas vjen momenti kur ai mbyll sytė pėrgjithmonė.

I dėgjon njerėzit duke thėnė vdiq filani apo filania… Ndoshta kanė qenė edhe prej tė afėrmeve, apo prej tė huajve… Fėmijė apo tė rritur. Atyre do t'ju mbyllen tė gjitha dėshirat dhe do tė mbeten vetėm me veprat qė kanė bėrė nė kėtė botė.

S'ka dyshim se fjala vdekje ėshtė fjalė frikėsuese, e cila e ndanė trupin nga kjo botė, dhe na pėrkujton qė tė mos jepemi aq shumė pas dėshirave tė kėsaj bote dhe stolive tė saja mashtruese.

Atėherė, jemi tė nevojshėm pėr pendim, posaēėrisht nė kėtė kohė kur vdekjet e papritura janė tė shpeshta.

Po ashtu, nė tė shumtėn e rasteve dėgjojmė fjalėn vdekje duke mos u pėrmendur fare shkaku i vdekjes.

Ndodhė qė personi tė jetė ulur nė mesin e familjes dhe pėr njė moment shtrihet tė flejė, pa qenė fare i sėmurė, dhe kur familja dėshiron ta zgjojė atė, e gjen tė vdekur. Apo del me makinė dhe nė aksident vdes! Shembujt janė tė ndryshėm nga jeta e pėrditshme.

Nėse personi ka qenė i dashur nė mesin e njerėzve dhe me moral tė lartė, e me kujtime tė mira mbetet kujtimi i tij. Njė poet ka thėnė:


”Kanė vdekur popuj, por nuk kanė vdekur virtytet e tyre,

Ndėrsa jetojnė popuj tė tjerė, por tek njerėzit janė tė vdekur.’’


Ne si muslimanė duhet tė pėrgatitemi qė vdekjen ta presim me adhurim ndaj All-llahut xh. sh., dhe me vepra tė mira.Athua pse? Sepse njeriu nė kėtė botė shėrohet prej shumė sėmundjeve, por sėmundja, e cila nuk ka shėrim dhe rrugėdalje ėshtė vdekja.

Nė fund e po e pėrfundojmė me ajet tė Kuranit Famėlartė ku All-llahu i Madhėrishėm thotė:

”Dhe askush nuk e di, pos Tij, se nė ē’vend (ose ē'kohė) do tė vdes. Me tė vėrtetė, All-llahu ėshtė i Gjithėdijshėm dhe Njohės i ēdo gjėje” (Lukman, 34)


Shkėputur nga revista javore kuvajtiane el-Muxhtema' nr. 1446

Pėrktheu: Valdet KAMBERI
avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi