Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

shkenca dhe shkenctaret

Shko poshtė

shkenca dhe shkenctaret

Mesazh nga landa prej Mon Nov 09, 2009 2:25 am

Do tė ishte mirė sikur tė debatojmė pėr shkencen dhe shkenctaret se sa dhe si i njohim dhe e njohim.??


Thenjet e shkenctarve , puna , jeta dhe vepra!?

Pėr fillim i shkruaj keto fjalė tė Einsteinit (Ajnshtajnit)

Gjėja mė e bukur qė mund tė pėrjetojmė ėshtė misteriozja, nėna e artit dhe shkencės sė vėrtetė. Ai i cili nuk i ka shijuar kėto emocione, ai njeri qė nuk mund tė qėndrojė dy minuta tė ėndėrrojė apo tė pushtohet nga frika, mė mirė tė vdesė, sepse i ka sytė e mbyllurė.
avatar
landa
PrincesS e Forumit
PrincesS e Forumit

Numri i postimeve : 143
Location : n'Suharek.
Registration date : 31/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: shkenca dhe shkenctaret

Mesazh nga landa prej Wed Nov 11, 2009 6:59 am

Shkenca (lat. "scientia" - njohuri, dituri, dije) ėshtė njė sistem dijesh e njohurish pėr ligjet e zhvillimit tė natyrės e tė shoqėrisė, i cili ėshtė formuar historikisht duke vėzhguar botėn reale e jetėn, dhe duke bėrė pėrgjithėsime teorike.
Shkenca ėshtė veprimtaria qė zhvillohet nė njė fushė apo nė njė degė tė caktuar tė dijes, e vėshtruar si njė lloj i veēantė pune.

Kėrkimet e sotme shkencore kanė pėr qellim:

Zgjerimin e dijes me anė tė kėrkimeve me metoda shkencore, tė cilat nė pėrgjithėsi konsiderohen si tė tilla.
Dokumentimin e vazhdueshėm dhe tė plotė tė kėtyre dijeve nė projekte shkencore tė tė gjitha fushave, sidomos nė libra profesionalė, enciklopedi, etj.
Dhėnia e mėtejshme dhe sistematike e kėtyre dijeve nė formėn e mėsimit dhe librave mėsimorė tė pėrshtatshėm.
avatar
landa
PrincesS e Forumit
PrincesS e Forumit

Numri i postimeve : 143
Location : n'Suharek.
Registration date : 31/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: shkenca dhe shkenctaret

Mesazh nga landa prej Wed Nov 11, 2009 7:03 am

Feja dhe Shkenca

Shumica e njerėzve qė kanė qenė pionierė tė
shkencės besonin nė ekzistencėn e Zotit dhe me studimin e shkencės ata
kėrkonin tė zbulonin universin qė Ai kishte krijuar dhe tė perceptonin e
njihnin ligjet qė Ai kishte vendosur. Astronomėt si Leonardo da Vinēi,
Koperniku, Kepleri, Galileo, babai i paleontologjisė Kuvier, babai i
botanikės dhe zoologjisė Linnaues, Isak Njutoni, i cili vlerėsohet si
"shkencėtari mė i madh qė ka jetuar ndonjėherė", tė gjithė studionin
shkencėn jo vetėm duke besuar nė ekzistencėn e Zotit, por edhe se i gjithė
universi erdhi nė ekzistencė si rezultat i krijimit tė Tij.
Mund te dallojme ndryshimet midis atyre pionereve dhe shkencetareve te sotem. Ato te paret me shumice kan qene te tille qe, sinqerisht kane dashur te kuptojne ate qe e rrethon duke medituar dhe duke bere zbulime, por duke e ditur qe nuk jane te afte per ta provuar Zotin ne nje eksperiment apo teori. Thjesht shikojne ndikimin e rregulave qe Ai ka vendosur.

Sot fatkeqesisht shume shume nga njerezit qe merren me zbulime (shkencetaret) jane te tille qe nuk interesohen shume per domethenjen e gjerave qe punojne, por thjesht mundohen ta bejne punen me profesionalizem. Kjo eshte e perzier me menyren e edukimit dhe filozofise shkencore. Dhe ndermjet shkencetareve besimi eshte dicka individuale (interpretim, meditim) dhe qe nuk mund te jete shkencore.
Pra nuk mund ta vertetosh shkencerisht Zotin = metodika shkencore nuk mund te provoje Zotin edhe pse ekziston, si dhe gjera te tjera qe mund te ekzistojne por nuk i provon dot sot.
avatar
landa
PrincesS e Forumit
PrincesS e Forumit

Numri i postimeve : 143
Location : n'Suharek.
Registration date : 31/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: shkenca dhe shkenctaret

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi