Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Ruaje gjuhėn tėnde

Shko poshtė

Ruaje gjuhėn tėnde

Mesazh nga NoOrA prej Thu Nov 05, 2009 7:51 am

Pėr kėtė dijetarėt e kanė llogaritur pėrgojimin prej mėkateve tė madha.

Allahu na tėrheq vėrejtjen qė mos tė pėrgojojmė: “Dhe mos pėrgjoni njėri-tjetrin; a mos ndonjėri prej jush dėshiron tė hajė mishin e vėllait tė vet tė vdekur? Atė pra e urreni! Kini frikė nga ndėshkimi i Allahut, e Allahu ėshtė Mėshirues, Ai pranon shumė pendimin.”
Pra, Allahu nafrikėson dhe na tėrheq vėrejtjen pėr pėrgojimin, duke e krahasuar atė me ngrėnien e mishit tė vėllait tėnd tė vdekur. Njė gjė tė tillė asnjė njeri i menēur nuk mund ta bėjė, tė hajė mishin e vėllait tė tij tė

Definicionin e pėrgojimit e ka pėrkufizuar mė sė miri i Dėrguari i Allahut kur thotė: “T’ia pėrmendėsh vėllaut tndė atė qė e urren.” Kanė thėnė dijetarėt, qoftė ajo nė moralin e tij, krijimin e tij, mendjen e tij, nė fėmijėt e tij. Ēdo gjė qė njeriu e urren, ai ėshtė pėrgojim.

Pastaj, dijetarėt i kanė pėrjashtuar disa gjėra qė nuk konsiderohen pėrgojim. P.sh.: nėse njė gruaje i bėhet zullum dhe ajo vjen tek babai i saj dhe pėrmend gjėra qė burri i saj i urren tė pėrmenden, por kėsaj vajze i bėhet zullum, atėherė kanė thėnė dijetarėt se lejohet kjo vajzė qė t’ia pėrmendė babit tė saj, nėse ai ka mundėsi qė ta largojė kėtė zullum prej saj dhe raste tė ngjashme.

Transmeton Ebu Hurejre radijaAll-llahu anhu se ka thenė Resulull-llahu alejhisselam: ”Kushdo qė beson All-llahun dhe Ditėn e Gjykimit, ateherė le tė flas mirė ose le tė heshtė.” (Buhariu)

Njė ditė, Pejgamberi ishte duke ecur dhe me tė ishin dy njerėz dhe Pejgamberi i dėgjoi duke pėrgojuar. Pastaj kaloi pranė njė gomari tė ngordhur me erė shumė tė keqe dhe pyeti: “Ku ėshtė filani edhe filani?” Thanė: “Ja kėtu, o i Dėrguari i Allahut.” Ju tha Pejgamberi: “Zbritni dhe hani prej kėsaj ngordhėsire.” I thanė: “O i Dėrguari i Allahut, e kush ha prej kėsaj?!” Tha Pejgamberi: “Ajo qė thatė pėr vėllaun tuaj mė herėt ėshtė mė e rėndė se kjo ngordhėsirė.”

Njė grua e Pejgamberit, nė njė rast kur Pejgamberi lavdėronte njėrėn prej grave tė tij, i tha ajo: “Mjaft mė me filanen se ajo ėshtė kėshtu edhe kėshtu.” D. m. th.: kishte pėr qėllim se ajo ėshtė e shkurtėr. Pejgamberi i tha: “Vallahi, ke thėnė njė fjalė qė sikur tė pėrzihet me ujin e detit, do ta kishte ndotur.”

Dikush pėrgojoi nė prani tė Sufjan ibn Husejnit dhe ky i thotė: - Pusho, ti a i ke sulmuar armiqtė e tu romak? Pėrgjigjet: Jo. - A i ke sulmuar armiqtė e tu persė? U pėrgjigj: Jo. - Ke lėnė tė qetė armiqtė e tu dhe nuk lenė tė qetė vėllain tėnd musliman?!

Pėrgojimi i ndonjė dijetari ėshtė mė i rėndė se pėrgojimi i njerėzve tė thjeshtė. Jo pėr shkak se ai ėshtė i shenjtė, por pėr shkak se nėse pėrgojohet ai, atėherė i humb vlera nė popull dhe nuk pėrfitojnė pastaj prej tij.

Dobitė e ajetit te siperpermendur:

1. Urdhėrimi pėr largimin e mendimit tė keq.
2. Ndalimi i spiunimit.
3. Ndalesa pėr gibetin.
4. Largimi prej gibetit.
5. Pėrshkrimi i atij qė pėrgojon me atė qė e han mishin e vėllait tė vet tė vdekur.
6. Pėrgojimi ėshtė prej mėkateve tė mėdha.
7. Vėrtetimi i dy emrave tė Allahut.
8. Nxitja nė pendim, pasi qė njeriu bėn mėkat.
9. Nxitja nė frikėn ndaj Allahut dhe nė ruajtjen e gjuhėve tona nga gjėrat e ndaluara. “Allahu nuk do publikimin e shprehjeve tė kėqija, pėrveē (publikimit) tė atij qė i ėshtė bėrė padrejtė. Allahu ėshtė Dėgjues, i Dijshėm.”(Nisa 148)Andaj nėse don ta ndalosh veten dhe gjuhen tėnde, kujtoji ajetet kur’anore, hadithet dhe citatet e dijetarėve shekullor, po edhe vargjet poetike, padyshim do tė jesh prej tė shpėtuarve nga zjarri dhe poshtrimi nė dunja, sepse All-llahu ka garantuar se do t’i poshtersoje tė tillėt duke treguar pėrmes tė Dėrguarit alejhisselam se: “… ai qė vjen dhe tė flet keq pėr dikė, dije se si ta kthen shpinėn do tė flas keq edhe pėr ty.”
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi