Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Kėshilla tė dobishme pėr haxhinj

Shko poshtė

Kėshilla tė dobishme pėr haxhinj

Mesazh nga NoOrA prej Mon Nov 02, 2009 8:53 am

Allahu i Lartėsuar thotė:
"Haxhi ėshtė nė muajt e caktuar e kush bėn (ia fillon tė zbatojė) haxhin nė kėta muaj, nuk duhet afruar gruas, nuk bėn tė merr nėpėr kėmbė dispozitat e sheriatit, as nuk duhet shkaktuar grindje..." (Kur’an, 2: 197)

1. Ndėrgjegjshmėria ndaj Allahut

Mėnyra mė e mirė pėr ta kėnaqur Allahun ėshtė tė jemi tė ndėrgjegjshėm dhe t’i frikėsohemi Atij nė secilėn fjalė dhe vepėr.

2. Besimi i drejtė

Secili mysliman duhet ta kuptojė se nėse besimi i tij/saj nuk ėshtė i shėndoshė, Haxhi ose cilado vepėr tjetėr e adhurimit nuk ėshtė e pranuar. Kėshtu mundohu gjithmonė ta korrigjosh besimin tėnd duke i pyetur dijetarėt tė cilėt do t’ju pajisin me argumente nga Kur’ani dhe Suneti.

3. Korrektėsia e ibadeteve

Asnjė ibadet nuk pranohet pėrveē nėse ėshtė kryer drejt, pikėrisht ashtu siē e ka kryer atė i dėrguari Muhamed, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, i cili ka thėnė: "Kush shton diēka tė re nė fenė tonė qė s’ėshtė pjesė e saj, do t’i refuzohet." (Buhariu)

5. Durimi

Pėr vėshtirėsinė nė ibadete i kėrkohet secilit haxhi qė tė jetė i durueshėm dhe t’i falė tė tjerėt.

6. Pendimi

Bėj gjithēka qė Haxhi tė jetė njė rast pėr pendim nga tė gjitha mėkatet! Ky pendim kėrkon qė ti tė pėrpiqesh pėr tė mos i kryer mė ato mėkate.

7. Mėshira

Bėj gjithēka pėr t’i ndihmuar myslimanėt! Largoju shtyrjes dhe lėndimit tė tyre nė tė gjitha ibadetet, posaēėrisht gjatė Tavafit, Sajit dhe gjatė hedhjes sė guralecėve, sepse nė kėto vende ka shumė tollovi!

8. Pastėrtia

Pastėrtia ėshtė shenjė e vėrtetė e besimit. Prandaj, duhet ta mbani gjithmonė tė pastėr zemrėn, trupin, ushqimin, pijen dhe gjithēka tjetėr. Gjithashtu kėrko nga tė tjerėt qė t’i mbajnė sa mė pastėr qė munden vendet e adhurimit!

Kėshilla praktike

1. Paratė

Mos u brengos pėr shkėmbimin e parave. Mund ta bėni kėtė shumė lehtė kudo nė Saudi.

2. Grupet e vogla

Mbikėqyrja e afėrt tregon se njerėzit tė cilėt lėvizin nė grupe tė mėdha janė tė prirė qė ta humbin dikė, ose tė humbin ndonjė ritual, ose t’i kryejnė ato vonė e cila mund tė kėrkojė kompensim me therjen e njė kafshe, agjėrim ose diēka tjetėr.

3. Shoqėria e mirė

Bėhu i sigurt tė zgjedhėsh shoqėri tė mirė gjatė gjithė udhėtimit tėnd, sepse ata mund tė ndihmojnė t’u largohesh diskutimeve dhe tė ndihmojnė pėr ta kryer Haxhin nė mėnyrė tė drejtė.

4. T’i largohesh humbjes

Ėshtė e preferuar tė merreni vesh me grupin mė parė saktėsisht ku dhe kur tė takoheni dhe ēfarė tė bėni nėse vonoheni, dhe ēfarė tė bėni nėse ndonjėri humb.

5. Ushqimi

Mos merr ushqim nga vendi yt; pothuajse ēdo gjė ėshtė e gatshme atje. Gjithashtu, kujto se ushqimi yt mund tė merret nė aeroport.

1. Largoju shujtave tė mėdha, sepse:
a) nuk ėshtė e shėndetshme dhe
b) s’ėshtė e dobishme pėr kryerjen e ritualeve.
2. Ushqimi mė i mirė pėr ta ngrėnė janė pemėt, ndėrsa pijet mė tė mira janė: uji dhe lėngjet. Ato gjenden kudo dhe nuk janė tė shtrenjta.

6. Mjekimi

Merri me vete vetėm barnat kryesore pėr shėndetin tėnd. Barnat tjera tė rėndomta mund t’i gjesh nė ēdo barnatore. Mund ta gjesh ndihmėn a parė nė tė gjitha zonat e ritualeve.

7. Mbrojtja

Ruaju nga temperaturat e larta nė tė gjitha zonat e ritualeve. Largoju ekspozimit nė diell pėr njė periudhė tė gjatė. Merre ēadrėn dhe pi shumė lėngje.

8. Shėrbimi pėr invalidėt

Pėr tė dobėtit, tė sėmurit, tė vjetrit dhe invalidėt kujdesen shėrbime tė veēanta. Makinat me rrota mund tė huazohen pėr ata tė cilėt kanė nevojė. Pyeti autoritetet pėr kėto shėrbime brenda Mesxhidi Haramit! Nganjėherė mund t’i gjesh falas, por zakonisht ato nuk janė shumė tė shtrenjta. Pėrfito nga kėto shėrbime nėse tė nevojiten!
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi