Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Pėrfitimet nga Ajetul Kursi

Shko poshtė

Pėrfitimet nga Ajetul Kursi

Mesazh nga NoOrA prej Fri Oct 30, 2009 1:05 pmIshte raportuar nė njė letėr lokale nė Rochdale, tė njė vajze tė re e cila ishte pėrdhunuar nė njė rrugicė tė errėt nė njė mbrėmje.Nė njė mbrėmje tjetėr, nė kohė tė njejtė, njė vajzė e re Muslimane ishte duke shkuar nė shtėpi pasi kishte kryer obligimet qė kishte ne kolegj. Filloi tė errėsohet shumė shpejtė, ajo dėshironte tė mbėrijė nė shtėpi sa mė shpejtė, kėshtu qė nėna e saj tė mos shqetėsohet qė ajo tė jetė vetėm jashtė nė kohė tė natės.

Vajza e re muslimane u pėrball me nje dilemė. Tė marrė rrugėn e shkurtė nė tė njejtėn rrugicė qė tė arrijė nė shtėpi mė herėt, apo tė marrė rrugė mė tė gjatė dhe kėshtu nėna e saj tė shqetėsohej pėr vonesėn e saj.
Duke u mbėshtetur nė kohė, ajo zgjodhi rrugėn mė tė shkurtė pra rrugėn nė tė cilėn njė natė mė herėt njė grua tjetėr ishtė pėrdhunuar nga njė person i panjohur. Pėrderisa vajza ishte duke shkuar rrugės sė ngushtė dhe tė errėt, ajo takoi njė njeri tė mbrapshtė, me njė fytyrė njeriu kėrcėnuese nė drejtim tė saj nė fundin tjetėr tė rrugės.

Pasi hapi i saj filloi tė ngadalėsohet, ajo filloi tė lexojė Ajet-ul-kursinė qė tė shpėtojė nga ky rast.

Gjatė kalimit, njeriu filloi ta shikoje drejtė e nė sy, por filloi tė ecė.
Kur vajza mbėriti nė shtėpi, ajo i tregoi familjes sė saj pėr kėtė njeri me fytyrė kėrcėnuese qė kishte takuar rrugės. Ata e kėshilluan atė qė tė kontaktojė policinė, duke lexuar gazetėn disa ditė mė parė.

Kur ajo kontaktoi me policinė, ata kėrkuan prej saj qė tė jap njė pėrshkrim fizik tė trupit tė kėtij njeriu. Dhe pėrshkrimi pėrputhej me atė tė cilin e kishte dhenė edhe vajza e cila ishte pėrdhunuar mė parė.

Disa ditė mė vonė, vajza e re Muslimane pranoi njė thirrje telefonike nga policia, duke e pyetur atė nėse ajo do tė pranojė tė shkojė nė polici pėr tė identifikuar njeriun qė e kishin nxėnė si tė dyshuar. Tė dyja, vajza qė ėshtė pėrdhunu dhe vajza muslimane zgjodhėn tė njejtin njeri. Policėt u bėnė konfuzė dyke pyetur pėrdhunuesin pse ai e atakoi vajzėn tjeter e jo ketė.

Duke iu referuar vajzės Muslimane, ai u pėrgjigj: 'Pse duhej tė atakoja atė kur ajo kishte me vehte dy njerėz tė mėdhenjė duke ecur bashkė me tė?'

All-llahu ėshtė Njė, nuk ka Zot tjetėr pėrveē Atij. Ai ėshtė mbikqyrės i pėrhershėm dhe i pėrjetshėm. Atė nuk e kap as kotja as gjumi, gjithēka ka nė qiej dhe nė tokė ėshtė vetėm e Tij. Kush mund tė ndėrmjetėsojė tek Ai, pos me lejen e Tij, e di tė tashmen qė ėshtė pranė tyre dhe tė ardhmen, nga ajo qė Ai di, tjerėt dinė vetėm aq sa Ai ka dėshiruar, Kursija e Tij (dija-sundimi) pėrfshijnė qiejt dhe tokėn. Kujdesi i Tij ndaj tė dyjave, nuk i vjen rėndė, Ai ėshtė mė i larti, mė i madhi. Kur'an - El-Bekare. 2 – 255

avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi