Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Sure tė shkurtėra Kur“anore me shkronja latine

Shko poshtė

Sure tė shkurtėra Kur“anore me shkronja latine

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 3:03 pm

Sure Fatiha

BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

Elhamdu lil-lahi Rabbil alemin.Err-rrahmanirr-rrahim.
Maliki jevmiddin. Ijjake na'budu ve ijjake nestein.
Ihdinas-siratal mustekim.Siratal-ledhine en'amte alejhim
Gajril magdubi alejhim ve led-dalin.''AMIN

avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sure tė shkurtėra Kur“anore me shkronja latine

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 3:03 pm

PĖRKTHIMI I SURE EL-FATIHA
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ
1 . Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!

الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
2 . Falėnderimi i takon vetėm All-llahut , Zotit tė botėrave!
الرَّحْمـنِ الرَّحِيمِ
3 . Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
مَالِكِ يَوْمِ الدِّينِ
4 . Sunduesit tė ditės sė Gjykimit!
إِيَّاكَ نَعْبُدُ وإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ
5 . Vetėm Ty tė adhurojmė dhe vetėm prej Teje ndihmė kėrkojmė!

اهدِنَــــا الصِّرَاطَ المُستَقِيمَ
6 . Udhėzona nė rrugėn e drejtė!
صِرَاطَ الَّذِينَ أَنعَمتَ عَلَيهِمْ غَيرِ المَغضُوبِ عَلَيهِمْ وَلاَ الضَّالِّينَ
7 . Nė rrugėn e atyre ndaj tė cilėve ke bekimin, e jo nė tė atyre qė je i hidhėruar , dhe qė kanė humbur !

avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sure tė shkurtėra Kur“anore me shkronja latine

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 3:03 pm

SURE EDH-DUHA
BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

''Ved-duha.Vel-lejli idha sexha.Ma vedde'ake rabbuke ve ma kala.
Velel-ahiretu hajrun leke minel ula.Ve le seufe ju'tike rabbuke fe
terda. Elem jexhid ke jetimen fe ava.Ve vexhedeke dal-len fe heda.
Ve vexhedeke ailen fe agna.Fe emmel jetime fe la tekhar.
Ve emmessa'ile fe la tenhar.Ve emma bi ni'meti rabbike fe hadith.''

PĖRKTHIMI I SURES EDH-DUHA

وَالضُّحَى
1 . Pasha paraditėn!
وَاللَّيْلِ إِذَا سَجَى
2 . Pasha natėn kur shtrinė errėsirėn!
مَا وَدَّعَكَ رَبُّكَ وَمَا قَلَى
3 . Zoti yt nuk tė ka lėnė, as nuk tė ka pėrbuzur.
وَلَلْآخِرَةُ خَيْرٌ لَّكَ مِنَ الْأُولَى
4 . Dhe se bota e ardhshme ėshtė shumė mė e mirė pėr ty se e para.
وَلَسَوْفَ يُعْطِيكَ رَبُّكَ فَتَرْضَى
5 . E Zoti yt do tė jepė ty, e ti do tė kėnaqesh.
أَلَمْ يَجِدْكَ يَتِيماً فَآوَى
6 . A nuk tė gjeti ty jetim, e Ai tė bėri vend (tė dha pėrkrahje).
وَوَجَدَكَ ضَالّاً فَهَدَى
7 . Dhe tė gjeti tė paudhėzuar e Ai tė udhėzojė.
وَوَجَدَكَ عَائِلاً فَأَغْنَى
8 . Dhe tė gjeti tė varfėr, e Ai tė begatoi.
فَأَمَّا الْيَتِيمَ فَلَا تَقْهَرْ
9 . Pra, mos e pėrul jetimin!
وَأَمَّا السَّائِلَ فَلَا تَنْهَرْ
10 . As lypėsin mos e pėrzė!
وَأَمَّا بِنِعْمَةِ رَبِّكَ فَحَدِّثْ
11 . E me tė mirat qė tė dha Zoti yt, trego (udhėzo njerėz)!

avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sure tė shkurtėra Kur“anore me shkronja latine

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 3:04 pm

SURE EL-INSHIRAH
BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

''Elem neshrah leke sadrek.Ve vada'na anke vizrek.
El-ledhi enkada dhahrek.Ve refa'na leke dhikrek.
Fe inne me'al usri justra.Inne me'al usri jusra.
Fe idha feragte fensab.Ve ila rabbike fergab.''

PĖRKTHIMI I SURES EL-INSHIRAH

أَلَمْ نَشْرَحْ لَكَ صَدْرَكَ
1 . A nuk ta hapėm Ne gjoksin tėnd?
وَوَضَعْنَا عَنكَ وِزْرَكَ
2 . Dhe Ne hoqėm prej teje barrėn tėnde
الَّذِي أَنقَضَ ظَهْرَكَ
3 . E cila shtypte shpinėn tėnde.
وَرَفَعْنَا لَكَ ذِكْرَكَ
4 . Dhe Ne, ta ngritėm lart famėn tėnde?
فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْراً
5 . E, pa dyshim se pas vėshtirėsisė ėshtė lehtėsimi.
إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْراً
6 . Vėrtet, pas vėshtirėsisė vjen lehtėsimi.
فَإِذَا فَرَغْتَ فَانصَبْ
7 . E kur ta kryejsh (obligimin), atėbotė mundohu me adhurim (All-llahut).
وَإِلَى رَبِّكَ فَارْغَبْ
8 . Dhe, vetėm te Zoti yt pėrqėndro synimin!

avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sure tė shkurtėra Kur“anore me shkronja latine

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 3:05 pm

SURE ET-TIN

BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

''Vet-tini vez-zejtun.Ve turi sinin.Ve hadhel beledil emin.
Lekad haleknel-insane fi ahseni takvim.Thumme redednahu
esfele safilin.Il-lel-ledhine amenu ve'amilus-salihati fe lehun
exhrun gajrun memnun.Fe ma jukedh-dhibuke ba'du bid-din
elejsall-llahu bi ahkemil-hakimin.''

PĖRKTHIMI I SURES ET-TIN

وَالتِّينِ وَالزَّيْتُونِ
1 . Pasha fikun dhe ullirin!
وَطُورِ سِينِينَ
2 . Dhe (kodrėn) Turi Sina-en!

وَهَذَا الْبَلَدِ الْأَمِينِ
3 . Dhe kėtė qytet tė sigurisė!

لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ فِي أَحْسَنِ تَقْوِيمٍ
4 . Vėrtet, Ne e krijuam njerin nė formėn mė tė bukur.

ثُمَّ رَدَدْنَاهُ أَسْفَلَ سَافِلِينَ
5 . Pastaj e zbritėm atė nė mė tė ultin e tė ultėve.

إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ فَلَهُمْ أَجْرٌ غَيْرُ مَمْنُونٍ
6 . Pėrveē atyre qė besuan dhe bėnė vepra tė mira; ata kanė shpėrblim tė pandėrprerė.

فَمَا يُكَذِّبُكَ بَعْدُ بِالدِّينِ
7 . E pas gjithė kėsaj, ē'tė shtyri tė pėrgėnjeshtrosh ditėn e shpėrblimit (pėrgjegjėsisė)?

أَلَيْسَ اللَّهُ بِأَحْكَمِ الْحَاكِمِينَ
8 . A nuk ėshtė All-llahu mė i urti gjykuesve?

avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sure tė shkurtėra Kur“anore me shkronja latine

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 3:06 pm

SURE EL-KADR

BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

''Inna enzelnahu fi lejletil-kadr.Ve ma endrake ma lejletul-kadr
Lejletul-kadri haj-run min elfi shehr.Tenez-zelul-melaiketu
verruhu fiha bi idhni rabbihim min kul-li emr.Selamun hije
hatta matle'il fexhr.''

PĖRKTHIMI I SURES EL-KADR
إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ
1 . Ne e zbritėm atė (Kur'anin) nė natėn e Kadrit.
وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ
2 . E ē'tė bėri ty tė dijsh se ē'ėshtė nata e Kadrit?
لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ
3 . Nata e Kadrit ėshtė mė e rėndėsishme se njė mijė muaj!
تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِم مِّن كُلِّ أَمْرٍ
4 . Me lejen e Zotit tė tyre nė (atė natė) tė zbresin engjėjt dhe shpirti (Xhibrili) pėr secilėn ēėshtje.
سَلَامٌ هِيَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ
5 . Ajo (qė pėrcakton Zoti) ėshtė paqe deri nė agim tė mėngjesit.

avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sure tė shkurtėra Kur“anore me shkronja latine

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 3:07 pm

SURE EL-ZELZELE

BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

''Idha zulziletil-erdu zilzaleha ve ehrexhetil-erdu ethkaleha.
Ve kalel-insanu ma leha.Jeumeidhin tuhaddithu ahbareha.
Bi enne rabbeke eu haleha.Jeumeidhin jesdurun-nasu eshtaten
lijureu a'malehum.Femen ja'mel mithkale dherretin hajren jereh.
Ve men ja'mel mithkale dherretin sherren jereh.''

PĖRKTHIMI I SURES EL-ZELZELE

إِذَا زُلْزِلَتِ الْأَرْضُ زِلْزَالَهَا
1 . Kur tė dridhet toka me dridhjen e saj tė fuqishme,
وَأَخْرَجَتِ الْأَرْضُ أَثْقَالَهَا
2 . Dhe tė nxjerrė toka atė qė ka nė brendinė e saj (barrėn nga brenda),
وَقَالَ الْإِنسَانُ مَا لَهَا
3 . Dhe njeriu tė thotė: "ا'ka kjo (qė bėn kėtė dridhje)?"
يَوْمَئِذٍ تُحَدِّثُ أَخْبَارَهَا
4 . Atė ditė, ajo i rrėfen tregimet e veta,
بِأَنَّ رَبَّكَ أَوْحَى لَهَا
5 . Ngase Zoti yt e ka urdhėruar atė
يَوْمَئِذٍ يَصْدُرُ النَّاسُ أَشْتَاتاً لِّيُرَوْا أَعْمَالَهُمْ
6 . Atė ditė njerėzit shfaqen tė ndarė nė grupe qė tė shpėrblehen pėr veprat e tyre.
فَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْراً يَرَهُ
7 . E kush punoi ndonjė tė mirė, qė pėshon sa grimca, atė do ta gjejė.
وَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرّاً يَرَهُ
8 . Dhe kush punoi ndonjė tė keqe, qė peshon sa grimca, atė do ta gjejė.

avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sure tė shkurtėra Kur“anore me shkronja latine

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 3:07 pm

SURE ET-TEKATHUR

BISMIL-LAHIR-RRAHMANIRR-RRAHIM

''El hakumut-tekathur. Hatta zurtumul-mekabir.Ke-la seufe ta'lemun.
Thumme kel-la seufe ta'lemun.Kel-la leu ta'lemune ilmel jekin.
Letereunnel-xhahim.Thumme letereunneha' ajnel jekin.Thumme
le tus'elunne jumeidhin anin-naim.
PĖRKTHIMI I SURES ET-TEKATHUR

أَلْهَاكُمُ التَّكَاثُرُ
1 . Juve u preokupoi pėrpjekja pėr shumimin (e pasurirė, tė fėmijėve, tė pozitės)!

حَتَّى زُرْتُمُ الْمَقَابِرَ
2 . Derisa tė mos i vizitoni varrezat (tė bėheni banues tė tyre - tė vdisni).

كَلَّا سَوْفَ تَعْلَمُونَ
3 . Jo, nuk ėshtė ashtu! Gjithsesi kėtė do ta kuptoni mė vonė!
ثُمَّ كَلَّا سَوْفَ تَعْلَمُونَ
4 . Pėrsėri jo, jeni gabim! Mė vonė do ta kuptoni!
كَلَّا لَوْ تَعْلَمُونَ عِلْمَ الْيَقِينِ
5 . Jo, pse, sikur ta dinit me njė dije tė sigurt (nuk do tė bėnit ashtu).
لَتَرَوُنَّ الْجَحِيمَ
6 . Ju pa tjetėr do ta shihni Xhehennemin.

ثُمَّ لَتَرَوُنَّهَا عَيْنَ الْيَقِينِ
7 . Madje atė do ta shihni tė bindur plotėsisht.
ثُمَّ لَتُسْأَلُنَّ يَوْمَئِذٍ عَنِ النَّعِيمِ
8 . Pastaj nė atė ditė do tė pyeteni pėr tė mirat (e dynjas).

avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sure tė shkurtėra Kur“anore me shkronja latine

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 3:08 pm

SURE EL-ASR
BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIR-RRAHIM

''Vel-asr.Innel insane lefi husr.Il-lel-ledhine amenu ve'amilus-salihati
ve tevasav bil-hakki ve tevasav bi-sabr.''
PĖRKTHIMI I SURES EL-ASR
وَالْعَصْرِ
1 . Pasha kohėn!

إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِي خُسْرٍ
2 . Nuk ka dyshim se njeriu ėshtė nė njė humbje tė sigurt.

إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ
3 . Me pėrjashtim tė atyre qė besuan, qė bėnė vepra tė mira, qė porositėn njėri-tjetrin
t'i pėrmbahen tė vėrtetės dhe qė kėshilluan njėri-tjetrin tė jenė tė durueshem.

avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sure tė shkurtėra Kur“anore me shkronja latine

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 3:08 pm

SURE EL-HUMEZE

BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

''Vejlun likul-li humezetin lumezeh.El-ledhi xheme'a ma la ve' addedeh.
Jahsebu enne ma leuhu ehledeh.Kel-la lejunbedhenne fil-hutameh. Ve ma edrake mel-hutameh.
Narull-llahil-mukadeh.El-leti tetali'ualel-ef ideh.Innehaa alejhim mu'sadeh.
Fi amedin mumeddedeh.''

PĖRKTHIMI I SURES EL-HUMEZE
وَيْلٌ لِّكُلِّ هُمَزَةٍ لُّمَزَةٍ
1 . Mjerė pėr secilin qė ofendon e pėrqesh (njerėzit),
الَّذِي جَمَعَ مَالاً وَعَدَّدَهُ
2 . Qė ka tubuar pasuri dhe qė atė e ruan tė mos i pakėsohet.

يَحْسَبُ أَنَّ مَالَهُ أَخْلَدَهُ
3 . E mendon se pasuria e tij do ta bėjė tė pėrjetshėm.
كَلَّا لَيُنبَذَنَّ فِي الْحُطَمَةِ
4 . Jo, tė mos medojė ashtu! Se ai pa tjetėr do tė hidhet nė Hutame.

وَمَا أَدْرَاكَ مَا الْحُطَمَةُ
5 . E ēka din ti se ē'ėshtė Hutame?
نَارُ اللَّهِ الْمُوقَدَةُ
6 . ثshtė zjarri i All-llahut i ndezur fort.

الَّتِي تَطَّلِعُ عَلَى الْأَفْئِدَةِ
7 . Qė depėrton deri nė loēkė tė zemrės.
إِنَّهَا عَلَيْهِم مُّؤْصَدَةٌ
8 . Ai i mbyll ata, ua zė frymėn.

فِي عَمَدٍ مُّمَدَّدَةٍ
9 . Ata janė tė lidhur nė pranga tė njėpasnjėshme.

avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sure tė shkurtėra Kur“anore me shkronja latine

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 3:08 pm

SURE EL-FIL
BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

''Elem tere kejfe feale Rabbuke bi as'habil fil. elem jexh'al kejdehum
fi tadlil.Ve ersele alejhim tajren eba bil.Termihim bi hixharetin min
sixh-xhil.Fe xhealehum ke asfin me'kul.''
PĖRKTHIMI I SURES EL-FIL
أَلَمْ تَرَ كَيْفَ فَعَلَ رَبُّكَ بِأَصْحَابِ الْفِيلِ
1 . A nuk e ke parė se ē'bėri Zoti yt me poseduesit e elefantit?

أَلَمْ يَجْعَلْ كَيْدَهُمْ فِي تَضْلِيلٍ
2 . A nuk ua bėri pėrpjekjen e tyre tė dėshtuar?
وَأَرْسَلَ عَلَيْهِمْ طَيْراً أَبَابِيلَ
3 . Dhe Ai kundėr tyre lėshoi shpendė qė vinin tufė-tufė!

تَرْمِيهِم بِحِجَارَةٍ مِّن سِجِّيلٍ
4 . Dhe i gjuanin ata me gurė nga balta e gurėzuar!

فَجَعَلَهُمْ كَعَصْفٍ مَّأْكُولٍ
5 . Dhe ata i bėri si gjeth i grimcuar (i pėrtypur)!
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sure tė shkurtėra Kur“anore me shkronja latine

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 3:09 pm

SURE KUREJSH

BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM
''Li ilafi kurejsh.ilafihim rihletesh-shitai vessajf.Fe ja'budu
rab-be hadhel bejt.El-ledhi et-amehum min xhu-in ve amenehum
min hauf.''

PĖRKTHIMI I SURES KUREJSH
لِإِيلَافِ قُرَيْشٍ
1 . Pėr hirė tė garantimit qė e gėzojnė kurejshitėt!
إِيلَافِهِمْ رِحْلَةَ الشِّتَاء وَالصَّيْفِ
2 . Garantimin e udhėtimit tė tyre tė lirė dimėrit dhe verės!
فَلْيَعْبُدُوا رَبَّ هَذَا الْبَيْتِ
3 . Pra, le ta adhurojnė Zotin e kėsaj shtėpie,
الَّذِي أَطْعَمَهُم مِّن جُوعٍ وَآمَنَهُم مِّنْ خَوْفٍ
4 . I cili i ushqeu pas urisė dhe i siguroi prej ēdo frike!

avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sure tė shkurtėra Kur“anore me shkronja latine

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 3:09 pm

SURE EL-MAUN

BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

''Er-ejtel-ledhi jukedh-dhibu bid-din. Fedhalikel-ledhi jedu-ul jetim.
Ve la jehud-du ala ta-amil-miskin.Fe vejlun-lil-musal-lin.
El-ledhine hum an salatihim sahun.El-ledhine hum juraun.
Ve jemme unel-maun.''

PĖRKTHIMI I SURES EL-MAUN


أَرَأَيْتَ الَّذِي يُكَذِّبُ بِالدِّينِ
1 . A e ke parė ti (a e sheh) atė, qė pėrgėnjeshtron pėrgjegjėsinė dhe llogarinė nė botėn tjetėr?
فَذَلِكَ الَّذِي يَدُعُّ الْيَتِيمَ
2 . Po ai ėshtė qė e pėrzė nė mėnyrė tė vrazhdė bonjakun.

وَلَا يَحُضُّ عَلَى طَعَامِ الْمِسْكِينِ
3 . Dhe qė nuk nxit pėr tė ushqyer tė varfėrin.
فَوَيْلٌ لِّلْمُصَلِّينَ
4 . Pra shkatėrrim ėshtė pėr ata qė falen,

الَّذِينَ هُمْ عَن صَلَاتِهِمْ سَاهُونَ
5 . tė cilėt ndaj namazit tė tyre janė tė pakujdesshėm.
الَّذِينَ هُمْ يُرَاؤُونَ
6 . Ata qė vetėm shtiren (sa pėr sy e faqe).
وَيَمْنَعُونَ الْمَاعُونَ
7 . Dhe nuk japin as sendin mė tė vogėl (as hua).

avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sure tė shkurtėra Kur“anore me shkronja latine

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 3:10 pm

SURE EL-KEVTHER

BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

''Inna eatajnakel-keuther.Fe sal-li li rabbike venhar.
Inne shanieke huvel ebter.''PĖRKTHIMI I SURES EL-KEVTHER

إِنَّا أَعْطَيْنَاكَ الْكَوْثَرَ

1 . Ne, vėrtet, tė dhamė ty shumė mira.

فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ
2 . Andaj, ti falu dhe prej kurban pėr hirė tė Zotit tėnd!

إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ
3 . E s'ka dyshim se urrejtėsi yt ėshtė farės
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sure tė shkurtėra Kur“anore me shkronja latine

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 3:10 pm

SURE EL-KAFIRUN

BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

''Kul ja ejjuhel-kafirun.La eabudu ma teabudun. Ve la entum
abidune ma eabud.Ve la ene abidun ma abedtum.Ve la entum
abidune ma eabud.Lekum dinukum ve lije din.''

PĖRKTHIMI I SURES EL-KAFIRUN

قُلْ يَا أَيُّهَا الْكَافِرُونَ
1 . Thuaj: "O ju jobesimtarė!

لَا أَعْبُدُ مَا تَعْبُدُونَ
2 . Unė nuk adhuroj atė qė ju e adhuroni!
وَلَا أَنتُمْ عَابِدُونَ مَا أَعْبُدُ
3 . As ju nuk jeni adhurues tė Atij qė unė e adhuroj!
وَلَا أَنَا عَابِدٌ مَّا عَبَدتُّمْ
4 . Dhe unė kurr nuk do tė jem adhurues i asaj qė ju adhuroni!
وَلَا أَنتُمْ عَابِدُونَ مَا أَعْبُدُ
5 . Por edhe ju nuk do tė jeni adhurues tė Atij qė unė adhuroj!
لَكُمْ دِينُكُمْ وَلِيَ دِينِ
6 . Ju keni fenė tuaj (qė i pėrmbaheni), e unė kam fenė time (qė i pėrmbahem)!

avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sure tė shkurtėra Kur“anore me shkronja latine

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 3:11 pm

SURE EN-NASR

BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

''Idha xhae nasrull-llahi vel fet-h.Ve rejeten-nase jed-hulune
fi dinil-lahi efvaxha.Fe sebbih bi hamdi rabbike vestagfirhu,
innehu kane tev-vaba.''

PĖRKTHIMI I SURES EN-NASR

إِذَا جَاء نَصْرُ اللَّهِ وَالْفَتْحُ
1 . Kur erdhi ndihma e All-llahut dhe ēlirimi (ngadhėnjimi),
وَرَأَيْتَ النَّاسَ يَدْخُلُونَ فِي دِينِ اللَّهِ أَفْوَاجاً
2 . Dhe i pe njerėzit qė po hyjnė turma-turma nė fenė e All-llahut.

فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّكَ وَاسْتَغْفِرْهُ إِنَّهُ كَانَ تَوَّاباً
3 . Ti, pra, lartėsoje Zotin tėnd duke falėnderuar dhe kėrko nga Ai falje. Ai vėrtet pranon shumė pendimin, ėshtė mėshirues i madh.

avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sure tė shkurtėra Kur“anore me shkronja latine

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 3:11 pm

SURE EL-MESED

BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

''Tebbet jeda ebi Lehebin ve tebb.Ma agna anhu ma luhu ve ma
keseb.Se jesla naren dhate leheb.Vemre-etuhu ham-maletel.
hatab. Fi xhidiha hablun min mesed.''

PĖRKTHIMI I SURES EL-MESED

تَبَّتْ يَدَا أَبِي لَهَبٍ وَتَبَّ
1 . Qoftė i shkatėrruar Ebi Lehebi, e ai mė ėshtė shkatėrruar!

مَا أَغْنَى عَنْهُ مَالُهُ وَمَا كَسَبَ
2 . Atij nuk i bėri dobi pasuria e vet, as ajo ēka fitoi!

سَيَصْلَى نَاراً ذَاتَ لَهَبٍ
3 . Ai do tė hyjė nė njė zjarr tė ndezur flakė.

وَامْرَأَتُهُ حَمَّالَةَ الْحَطَبِ
4 . E edhe gruaja e tij, ajo qė barti dru (ferra),
فِي جِيدِهَا حَبْلٌ مِّن مَّسَدٍ
5 . E nė qafėn e saj ajo ka njė litar tė pėrdredhur.

avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sure tė shkurtėra Kur“anore me shkronja latine

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 3:12 pm

SURE EL-IHLAS

BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

''Kul huvall-llahu ehad.All-llahus-Samed.Lem jelid ve lem juled.
Ve lem jekun lehu kufuven ehad.''

PĖRKTHIMI I SURES EL-IHLAS

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ
1 . Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė!
اللَّهُ الصَّمَدُ
2 . All-llahu ėshtė Ai qė ēdo krijesė i drejtohet (i mbėshtetet) pėr ēdo nevojė.
لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ
3 . As s'ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur.
وَلَمْ يَكُن لَّهُ كُفُواً أَحَدٌ
4 . Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė.

avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sure tė shkurtėra Kur“anore me shkronja latine

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 3:12 pm

SURE EL-FELEK

BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

''Kul eudhu bi rabbil felek.Min sherri ma halek.Ve min sherri gasikin
idha vekab.Ve min sherrin-nef-fathatin fil ukad.Ve min sherri
hasedin idha hased.''

PĖRKTHIMI I SURES EL FELEK

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ
1 . Thuaj: I mbėshtetem Zotit tė agimit,
مِن شَرِّ مَا خَلَقَ
2 . Prej dėmit tė ēdo krijese, qė Ai e krijoi.
وَمِن شَرِّ غَاسِقٍ إِذَا وَقَبَ
3 . Dhe prej errėsirės sė natės kur ngryset plotėsisht.
وَمِن شَرِّ النَّفَّاثَاتِ فِي الْعُقَدِ
4 . Dhe prej dėmit tė atyre qė lidhin dhe fryejnė nyja.
وَمِن شَرِّ حَاسِدٍ إِذَا حَسَدَ
5 . Edhe prej dėmit tė smirėkeqit kur sipas smirės vepron
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sure tė shkurtėra Kur“anore me shkronja latine

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 3:13 pm

SURE EL-NAS

BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

''Kul eudhu bi rabbin-nas.Melikin-nas.ilahin-nas.
Min sherril-vesvasil-hanas.El-ledhi juvesvisu fi sudurin-nas
Minel-xhin-neti ven-nas.''

PĖRKTHIMI I SURES EL-NAS

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ
1 . Thuaj: "Mbėshtetem (mbrohem) me Zotin e njerėzve!
مَلِكِ النَّاسِ
2 . Sunduesin e njerėzve,

إِلَهِ النَّاسِ
3 . Tė adhuruarin e njerėzve,
مِن شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ
4 . Prej tė keqes sė cytėsit qė fshihet.

الَّذِي يُوَسْوِسُ فِي صُدُورِ النَّاسِ
5 . I cili bėn cytje nė zemrat e njerėzve,

مِنَ الْجِنَّةِ وَ النَّاسِ
6 . Qoftė ai (cytėsi) nga xhinėt ose nga njerėzit".
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sure tė shkurtėra Kur“anore me shkronja latine

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi